10 domácích prostředků na mastnou pleť

Obsah:

  • Co je to mastná pleť?
  • 10 domácích prostředků na mastnou pleť
  • Prevence mastné pleti

Co je to mastná pleť?

Mastnou pleť můžete redukovat pomocí některých produktů, včetně medu a aloe. Pomoci mohou také návyky, jako je vyhýbání se smaženým jídlům.

Mastná pleť je důsledkem nadměrné produkce kožního mazu z mazových žláz. Tyto žlázy se nacházejí pod povrchem kůže.

Kožní maz je mastná látka složená z tuků. Kožní maz není úplně špatný, protože pomáhá chránit a hydratovat pokožku a udržovat vlasy lesklé a zdravé.
Příliš mnoho mazu však může vést k mastné pleti, což může vést k ucpávání pórů a akné. Genetika, hormonální změny nebo dokonce stres mohou zvýšit produkci kožního mazu.

Mastná pleť a akné jsou náročné na zvládnutí. Přesto domácí prostředky často zmírňují příznaky bez použití léků na předpis nebo drahých režimů péče o pleť. Zde je 10 prostředků na mastnou pleť, které můžete vyzkoušet doma.

10 domácích prostředků na mastnou pleť

Umyjte si obličej

Zdá se to být samozřejmé, ale mnoho lidí s mastnou pletí si obličej denně nemyje. Pokud máte mastnou pleť, měli byste si obličej mýt dvakrát denně - ale nepřehánějte to. Vyhněte se drsným mýdlům nebo čisticím prostředkům. Místo toho používejte jemné mýdlo, například glycerinové.

Čisticí papíry

Tyto tenké, malé papírky nezabrání nadměrné aktivaci mazových žláz, ale umožní vám setřít z obličeje přebytečnou mastnotu a minimalizovat tak lesklou a mastnou pleť. Čisticí papírky jsou levné a dostupné bez lékařského předpisu. Používejte je podle potřeby v průběhu dne.

Med

Med je jedním z nejuznávanějších přírodních prostředků péče o pleť. Díky svým antibakteriálním a antiseptickým schopnostem může prospět mastné a aknózní pleti.
Med je také přírodní zvlhčovač, takže pomáhá udržovat pleť hydratovanou, ale ne mastnou. Zvlhčující látky ve skutečnosti odvádějí vlhkost z pokožky, aniž by ji nahrazovaly.
Chcete-li med použít k léčbě akné a mastné pleti, naneste na obličej tenkou vrstvu, nejlépe syrovou, nechte ji asi 10 minut zaschnout a poté důkladně opláchněte teplou vodou.

Kosmetický jíl

Kosmetické jíly, nazývané také léčivé jíly, se používají k absorpci kožního mazu a k léčbě mnoha kožních onemocnění. Francouzský zelený jíl je oblíbeným prostředkem k ošetření mastné pleti a akné, protože je vysoce absorpční. Francouzský zelený jíl se dodává ve formě prášku.
Jak si vyrobit koupelovou masku z francouzského zeleného jílu:

  1. Přidejte filtrovanou vodu nebo růžovou vodu k asi čajové lžičce jílu, dokud nevznikne konzistence podobná pudinku.
  2. Směs jílu naneste na obličej a nechte ji působit, dokud nezaschne.
  3. Jíl odstraňte teplou vodou a osušte.

Jílové masky odstraňované vodou jsou k pleti mnohem šetrnější než masky, které se odlupují.

Ovesné vločky

Ovesné vločky pomáhají zklidnit zanícenou pleť a absorbovat přebytečnou mastnotu. Pomáhá také odlupovat odumřelou pokožku. Při použití v pleťových maskách se ovesné vločky obvykle melou. Lze ji kombinovat s jogurtem, medem nebo rozmačkaným ovocem, jako jsou banány, jablka nebo papája. Použití ovesných vloček na obličej:

  1. Z mletých ovesných vloček smíchejte 1/2 šálku s horkou vodou a vytvořte pastu.
  2. Vmíchejte 1 polévkovou lžíci medu.
  3. Směs ovesných vloček vmasírujte do obličeje asi na tři minuty, opláchněte teplou vodou a osušte.
  4. Případně naneste směs ovesných vloček na obličej a nechte ji působit 10 až 15 minut; opláchněte teplou vodou a osušte.

Vaječné bílky a citrony

Vaječné bílky a citrony jsou lidovým prostředkem na mastnou pleť. Předpokládá se, že obě složky stahují póry. Kyselina obsažená v citronech a dalších citrusových plodech může pomoci absorbovat mastnotu. Podle studieTrusted Source z roku 2008 mají citrony také antibakteriální schopnosti. Tento prostředek však není dobrou volbou pro lidi s alergií na vejce.
Jak si vyrobit pleťovou masku z vaječného bílku a citronu:

  1. Smíchejte 1 vaječný bílek s 1 lžičkou čerstvě vymačkané citronové šťávy.
  2. Naneste na obličej a nechte působit, dokud maska nezaschne.
  3. Odstraňte ji teplou vodou a osušte.

Mandle

Mleté mandle nejenže exfoliují pleť, ale také pomáhají absorbovat přebytečný olej a nečistoty. Jak používat mandlový peeling na obličej:

  1. Zpracujte surové mandle na jemno a získejte 3 čajové lžičky.
  2. Přidejte 2 lžíce syrového medu.
  3. Krouživými pohyby jemně naneste na obličej.
  4. Opláchněte teplou vodou a osušte.

Mandlovou pleťovou masku si můžete připravit také tak, že mandle před přidáním medu rozmačkáte na pastu. Masku nechte působit 10-15 minut. Opláchněte teplou vodou a osušte. Nepoužívejte, pokud máte alergii na ořechy.

Aloe vera

Aloe vera je známá tím, že zklidňuje popáleniny a další kožní onemocnění. Podle Mayo Clinic existují dobré vědecké důkazy, že pomáhá hojit šupinatou pokožku způsobenou mastnými skvrnami. Mnoho lidí používá aloe vera k léčbě mastné pleti.
Před spaním si můžete na obličej nanést tenkou vrstvu a nechat ji působit až do rána. Je známo, že aloe vera může u citlivé pleti vyvolat alergickou reakci. Pokud jste aloe vera dosud nepoužívali, zkuste si malé množství nanést na předloktí. Pokud se během 24 až 48 hodin neobjeví žádná reakce, mělo by být použití bezpečné.

Rajčata

Rajčata obsahují kyselinu salicylovou, která je běžným domácím prostředkem proti akné. Kyseliny v rajčatech mohou pomoci absorbovat přebytečné kožní oleje a uvolnit póry. Jak si vyrobit exfoliační rajčatovou masku:

  1. Smíchejte 1 lžičku cukru s dužinou z 1 rajčete.
  2. Krouživými pohyby naneste na pleť.
  3. Masku nechte působit 5 minut.
  4. Důkladně opláchněte teplou vodou a osušte.

Na pleť můžete také nanést pouze rajčatovou dužinu nebo plátky rajčat.

Jojobový olej

Ačkoli se myšlenka nanášení oleje na mastnou pleť zdá kontraproduktivní, jojobový olej je lidovým prostředkem k léčbě mastné pleti, akné a dalších kožních problémů.
Předpokládá se, že jojoba napodobuje maz, čímž „obelstí“ mazové žlázy, aby produkovaly méně mazu, a pomáhá udržovat rovnováhu hladiny mazu. Tato teorie však není podložena žádným vědeckým výzkumem.
Nicméně studie z roku 2012 zjistila, že používání masky z léčivého jílu a jojobového oleje dvakrát až třikrát týdně pomáhá léčit kožní léze a mírné akné.
Malé množství jojobového oleje je velmi účinné. Příliš velké množství může zhoršit stav mastné pleti. Zkuste několik dní v týdnu vmasírovat pár kapek do čisté pleti a uvidíte, jak budete reagovat. Pokud se vám budou výsledky líbit, používejte ho denně.

Prevence mastné pleti

Pokud je mastná pleť způsobena geneticky nebo hormonálně, je těžké jí předcházet. Pomoci může důsledná péče o pleť a vyhýbání se nezdravým potravinám, jako jsou smažená jídla, potraviny s vysokým obsahem cukru a zpracované potraviny.
Je lákavé používat těžké kosmetické přípravky k zakrytí následků mastné pleti, ale to může stav ještě zhoršit. Když se mastná pleť projeví, omezte používání make-upu, zejména podkladové báze. Místo produktů na bázi oleje volte produkty na bázi vody. Hledejte výrobky označené jako nekomedogenní, u kterých je menší pravděpodobnost, že budou ucpávat póry.

Mnoho lidí tvrdí, že domácí prostředky na mastnou pleť fungují. Většina prostředků není dobře prozkoumána. Úspěšnost domácího prostředku závisí na mnoha věcech, například na vaší konkrétní situaci a kvalitě výrobků, které používáte.
Je možné, že se u vás objeví alergie na prostředky, které jste nějakou dobu používali. Pokud se vaše pokožka stane na přípravek citlivou, přestaňte jej používat.

Pokud domácí prostředek zhoršuje vaše příznaky, přestaňte jej používat a obraťte se na svého lékaře nebo dermatologa. Lékařskou pomoc byste měli vyhledat také v případě, že příznaky mastné pleti, jako je akné, jsou závažné, protože mohou vést k infekci nebo jizvení.