Alergické astma
Obsah:
- Co je alergické astma?
- Příznaky a příčiny alergického astmatu
- Jak se diagnostikuje alergické astma?
- Léčba alergického astmatu
- Lze alergickému astmatu předcházet?
- Závěr
Alergické astma je onemocnění dýchacích cest, při kterém dochází k zúžení dýchacích cest při vdechnutí alergenu. Mezi běžné alergeny patří pyl, srst a spory plísní. Tento typ astmatu je velmi častý u dětí i dospělých. Příznaky alergického astmatu mohou zahrnovat dušnost, kašel, sípání, ucpaný nos, svědění očí a vyrážku.
Alergické astma se projevuje, když se u vás objeví příznaky astmatu po vdechnutí alergenu, jako jsou plísně, pyl nebo zvířecí srst.
Co je alergické astma?
Alergické astma neboli astma vyvolané alergií je stav, kdy se vaše dýchací cesty při vdechnutí alergenu zúží. Nejčastěji se tyto alergeny nacházejí ve vzduchu - například roztoči, pyl, zvířecí srst nebo spory plísní.
Když máte alergii, vaše tělo vytváří reakci na něco, co považuje za hrozbu - alergen. Váš imunitní systém spustí všechny své obranné mechanismy, aby se pokusil s tímto nebezpečím bojovat. Váš imunitní systém uvolňuje různé chemické látky, které při kontaktu s alergenem způsobují zánět nebo otok a zúžení dýchacích cest.
Jak časté je alergické astma?
Alergické astma je nejčastějším typem astmatu. Astmatem trpí přibližně 25 milionů lidí. Z této skupiny má přibližně 60 % alergii.
Příznaky a příčiny alergického astmatu
Jaké jsou příznaky alergického astmatu?
Pokud trpíte alergickým astmatem, můžete mít mnoho stejných příznaků, které se vyskytují u jiných typů astmatu. Tyto příznaky mohou zahrnovat:
- Pocit dušnosti.
- Častý kašel, zejména v noci.
- Sípání (pískání při dýchání).
- Pocit napětí na hrudi (pocit, jako by vás něco tlačilo na hrudi).
Vystavení alergenům může vyvolat i další příznaky, včetně:
- Ucpaný nos.
- Výtok z nosu
- Svědění nebo slzení očí.
- Vyrážka nebo kopřivka.
Jak vypadá astma vyvolané alergií?
Příznaky astmatu vyvolaného alergií se mohou pohybovat od mírných respiračních příznaků až po těžké astmatické záchvaty. Během astmatického záchvatu se vaše dýchací cesty zúží, což ztěžuje dýchání. Můžete také pociťovat svírání na hrudi, sípání a kašel. Příznaky alergického astmatického záchvatu jsou stejné jako astmatický záchvat způsobený něčím jiným. Rozdíl mezi nimi je v příčině astmatického záchvatu.
Jaké alergeny vyvolávají alergické astma?
Alergeny mohou být všude kolem vás - ve vnitřním i venkovním prostředí. Pokud máte alergické astma, může vdechování těchto alergenů vyvolat (způsobit) vaše příznaky. Je důležité vědět, co může astma vyvolat, abyste mohli svůj stav zvládat.
Mezi možné alergeny, které mohou vyvolat alergické astma, patří např:
- Domácí zvířata nebo zvířata: Alergie na domácí zvířata nebo zvířata může pocházet z jejich srsti, moči, slin nebo z chlupů domácích zvířat, což jsou šupinky kůže.
- Pyl: Pyl je práškovitá látka ze stromů, trávy, plevele a ambrózie. Pyl stromů a trav je nejhojnější na jaře. Pyl plevelů a ambrózie se uvolňuje na podzim.
- Pyl: Plíseň se obvykle vyskytuje v místech, kde se drží vlhkost (například ve sklepě). Venku se plísně vyskytují v teplých nebo vlhkých dnech, po mulčování nebo po deštích. Plísně produkují spory, které se dostávají do ovzduší a mohou vyvolat astma.
- Roztoči: Roztoči jsou mikroskopické organismy, které se živí lidskou kůží. Žijí na měkkých površích v domácnosti, včetně koberců, měkkého nábytku, polštářů a matrací. Samotní roztoči i jejich trus jsou alergeny.
- Švábi: Tito škůdci se vyskytují v mnoha domech a starších budovách. Výkaly, sliny a další části těla švábů mohou vyvolat astma.
Potravinové alergie mohou u některých lidí vyvolat alergické astma. Potravinové alergie jsou zřídkakdy příčinou alergického astmatu.
Kdo je ohrožen alergickým astmatem?
Alergickým astmatem jste více ohroženi, pokud trpíte alergií nebo pokud se alergie vyskytuje v rodině.
Jak závažné je alergické astma?
Alergické astma může být závažné a způsobovat komplikace. Mezi nejčastější komplikace alergického astmatu patří:
- Poruchy spánku.
- Zameškání školy a práce.
- Neschopnost cvičit.
- Nemožnost účastnit se společenských aktivit, které jsou venku nebo zahrnují hodně chůze.
- Vyšší počet hospitalizací a onemocnění.
Jak se alergické astma diagnostikuje?
Váš lékař vám nařídí testy, aby zjistil, zda máte alergické astma. Dvěma nejčastějšími testy jsou spirometrie a bronchoprovokační test:
- Spirometrie: Tento dechový test zahrnuje hluboký nádech a následný výdech do trubičky. Tato trubice je připojena k počítači, který shromažďuje informace o tom, jak dobře se pohybuje vzduch při nádechu a výdechu. Spirometrii lze provádět také pomocí bronchodilatancií (např. léků v inhalátoru). Testy s bronchodilatátory zjišťují, jak dobře se vaše dýchací cesty zprůchodní před a po užití inhalačního léku.
- Bronchoprovokační testy (methacholinové): Methacholinové testy jsou podobné spirometrickým testům, ale v tomto případě váš lékař použije lék zvaný methacholin, aby zjistil, zda se vaše dýchací cesty po jeho užití zúží nebo stáhnou.
Pokud váš poskytovatel zjistí, že máte astma, doporučí vám buď krevní test, nebo kožní test, který pomůže určit, zda jsou potenciálními spouštěči astmatu alergeny z prostředí.
Během kožního testu vám poskytovatel na kůži nanese malé kapky tekutiny obsahující různé alergeny. Poté vám kůži jemně poškrábe, aby se alergeny dostaly do vrchní vrstvy. Pokud jste na danou látku alergičtí, vaše kůže zareaguje otokem nebo se vám mohou vytvořit malé vystouplé hrbolky.
V některých případech může alergické spouštěče určit krevní test. Alergologické krevní testy mohou ve srovnání s kožními testy přehlédnout malé procento alergií.
Léčba alergického astmatu
Jak zvládnout alergické astma?
Váš poskytovatel zdravotní péče s vámi bude spolupracovat na léčbě alergie i astmatu. Některé léčebné postupy působí na astma, jiné léčí pouze alergii a některé léčebné postupy mohou pomoci zvládnout oba stavy. Léčba může zahrnovat vyhýbání se alergenu nebo změnu životního stylu a léků.
Vyhýbání se alergenu
Váš lékař vám pomůže zjistit, co je spouštěčem vašeho astmatu, a najít způsoby, jak se těmto alergenům vyhnout nebo je zvládnout. Tyto spouštěče se často nacházejí ve vašem prostředí. Když víte, jaké to jsou, můžete své interakce s nimi řídit. To může znamenat, že si najmete někoho, kdo vám poseká trávu, pokud víte, že pyl je spouštěčem vašeho astmatu, nebo že se budete vyhýbat místům s velkým množstvím zvířat, pokud je pro vás spouštěčem srst.
V závislosti na tom, co je spouštěčem vašeho astmatu, můžete podniknout i další kroky:
- Často uklízejte svůj dům. To může zahrnovat časté vytírání a utírání prachu a praní lůžkovin a polštářů v horké vodě každý týden.
- Používání prachotěsného a antialergického povlečení a polštářů na posteli.
- Udržování oken v domě a v autě zavřených v době vrcholící pylové sezóny. Můžete se také vyhnout pobytu venku v době, kdy je počet pylů nejvyšší, nebo při pobytu venku nosit brýle, obličejové masky či jiné ochranné pomůcky.
- Používejte kvalitní filtry v domácích klimatizacích nebo provozujte čističku vzduchu.
- Vypracování akčního plánu. Je důležité mít vypracovaný plán, který vám pomůže zjistit, kdy užívat určité léky, co dělat, když léky nezabírají, a komu v těchto situacích zavolat. Plán by měl také zahrnovat, co dělat během astmatického záchvatu.
Lékařská péče
Léky na astma vyvolané alergií mohou zahrnovat:
- Modifikátory leukotrienů: Tak se nazývá skupina léků, které léčí jak alergii, tak astma. Montelukast (Singulair®) je jedním z nejběžnějších leukotrienových modifikátorů.
- Očkování proti alergii: Očkování proti alergii, nazývané také imunoterapie, může snížit reakci vašeho imunitního systému na alergen. Zahrnuje pravidelné injekce (injekce) alergenu, aby se časem vybudovala vaše tolerance.
- Záchranné inhalátory: Tyto inhalátory poskytují rychlou úlevu od příznaků astmatu tím, že otevřou vaše dýchací cesty, abyste mohli lépe dýchat.
- Antihistaminika: Tento typ léků zmírňuje mírné až středně závažné příznaky alergie, jako je svědění kůže nebo slzení očí. Váš lékař vám může doporučit užívání antihistaminik jako součást vašeho léčebného plánu.
- Kortikosteroidy: Perorální i inhalační kortikosteroidy mohou pomoci předcházet příznakům astmatu vyvolaným alergií tím, že snižují zánět v dýchacích cestách.
- Biologické léky: Jedná se o malé bílkoviny, které vám lékař aplikuje injekčně a které pomáhají léčit základní příčinu vašeho astmatu. Tato léčba je určena pro středně těžké nebo těžké alergické astma.
Lze alergickému astmatu předcházet?
Ačkoli samotnému astmatu nelze zabránit, můžete snížit riziko alergického astmatického záchvatu tím, že pochopíte spouštěče a vyhnete se jim a ujistíte se, že používáte nejlepší léčbu ke zvládnutí astmatu.
Závěr
Alergické astma je velmi časté onemocnění, se kterým se během svého života setká mnoho lidí. Přestože na tento typ astmatu neexistuje lék, můžete podniknout kroky k jeho zvládnutí. Poznejte své spouštěče a snažte se jim vyhnout. Poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče o způsobech, jak zvládat své prostředí a předcházet astmatickým záchvatům. Pokud máte pocit, že své astma nemáte pod kontrolou, vyhledejte pomoc a najděte léčebný plán, který vám bude nejlépe vyhovovat.