Anémie
Obsah:
- Co je to anémie?
- Jaké jsou příznaky anémie?
- Co způsobuje anémii?
- Jak se anémie diagnostikuje?
- Jak se anémie léčí?
- Lze anémii předcházet?
- Můžete žít normální život s anémií?
- Jak o sebe mám pečovat?
- Závěr
Anémie je stav, kdy máte nízkou hladinu zdravých červených krvinek, které přenášejí kyslík do celého těla. Mezi příznaky patří únava, slabost a pocit nedostatku dechu. Mohou být mírné nebo závažné. Anémie může být život ohrožující. Může být způsobena mnoha příčinami a existují různé typy tohoto stavu. Léčba se liší podle toho, proč anémii máte.
Pokud máte anémii, můžete mít příznaky, jako je únava, bušení srdce, bledá kůže nebo pocit nedostatku dechu, které do dvou týdnů nezmizí.
Co je to anémie?
Anémie je porucha krvetvorby, ke které dochází, když nemáte dostatek červených krvinek nebo vaše červené krvinky nepracují tak, jak by měly. Některé typy anémie jsou dědičné, ale lidé mohou anémii získat nebo se u nich může vyvinout i během života.
Anémie může ovlivnit váš život různými způsoby. Některé typy tohoto onemocnění mají mírné příznaky, které se léčbou zmírňují. Jiné typy jsou závažnější, například některé, které lidé dědí a které způsobují celoživotní zdravotní problémy. Těžká anémie může být život ohrožující. Tento stav může být také příznakem závažných onemocnění, jako je například rakovina.
Jaké jsou příznaky anémie?
Únava - pocit, že jste příliš unaveni na to, abyste zvládali své aktivity - je nejvýznamnějším příznakem anémie. Mezi další příznaky mohou patřit:
- Bolest na hrudi.
- Závratě.
- Časté infekce.
- Bušení srdce.
- Bolest hlavy.
- Bledost (barva kůže je bledší než obvykle).
- Pulzující hučení v uších.
- Dušnost (dyspnoe).
Co způsobuje anémii?
Může být způsobena mnoha příčinami. Například anémie z nedostatku železa je nejčastějším typem anémie. Tento typ se u vás může vyvinout, pokud nepřijímáte dostatek železa z potravy nebo pokud ztratíte krev v důsledku nehody nebo nemoci. Zdravotníci klasifikují anémii jako získanou nebo dědičnou.
Získaná anémie
Anémie se u vás vyvine nebo ji získáte v důsledku něčeho, co se stane během vašeho života, například v důsledku nemoci, která ji způsobuje. Mezi získané anémie patří:
- Anémie z chronického onemocnění: může se u vás vyvinout, pokud trpíte onemocněním, které způsobuje chronický zánět, který ztěžuje vašemu tělu využití železa potřebného k tvorbě červených krvinek.
- Autoimunitní hemolytická anémie: V tomto případě váš imunitní systém napadá vaše červené krvinky.
- Makrocytární anémie a megaloblastická anémie: Tyto typy anémie vznikají, když vaše kostní dřeň vytváří abnormálně velké červené krvinky. Některé zdravotní stavy a nedostatek vitamínů mohou způsobit tyto typy anémie. Zdravotníci mohou tyto stavy nazývat anémií z nedostatku vitamínů.
- Normocytární anémie: Při tomto typuanémie máte méně červených krvinek než obvykle. Existuje mnoho příčin normocytární anémie.
- Perniciózní anémie: Tento stav, který je jednou z příčin nedostatku vitaminu B12, je autoimunitní onemocnění, které brání vašemu tělu vstřebávat vitamin B12.
Anémie se u vás může objevit také v případě, že trpíte některými chronickými onemocněními. Anémie může být příznakem nebo komplikací následujících onemocnění:
- Autoimunitní onemocnění.
- Rakovina.
- Zánětlivé onemocnění střev (IBD).
- Onemocnění ledvin.
- Onemocnění jater.
- Onemocnění štítné žlázy.
Dědičné anémie
O dědičné anémii hovoříme tehdy, když se s tímto onemocněním narodíte. Mezi dědičné anémie patří:
- Diamondova-Blackfanova anémie: Tato dědičná porucha zabraňuje kostní dřeni vytvářet dostatečné množství červených krvinek.
- Fanconiho anémie: Jedná se o vzácnou krevní poruchu. Lidé s Fanconiho anémií mají zvýšené riziko krevních poruch, včetně anémie.
- Srpkovitá anémie: Toto onemocnění mění tvar červených krvinek a mění kulaté, pružné krvinky na tuhé a lepkavé krvinky srpkovitého tvaru, které blokují průtok krve.
- Talasemie: Při tomto onemocnění vaše tělo produkuje méně hemoglobinu, což má za následek malé červené krvinky a anémii.
Další typy anémie
Některé typy anémie mohou být dědičné, ale mohou být také získané:
- Aplastická anémie: Tato anémie vzniká, když kmenové buňky v kostní dřeni nevytvářejí dostatečné množství krvinek.
- Hemolytická anémie: Při této anémii se červené krvinky rozpadají nebo odumírají rychleji než obvykle.
- Mikrocytární anémie: K této anémii dochází, když vaše červené krvinky nemají dostatek hemoglobinu, takže jsou menší než obvykle. Mikrocytární anémie se vyskytuje při nedostatku železa, talasemii a sideroblastické anémii. Vyskytuje se také u některých lidí, kteří mají anémii z chronického onemocnění.
- Sideroblastická anémie: Sideroblastická anémie je způsobena abnormálním využitím železa při vývoji červených krvinek.
Jak se anémie diagnostikuje?
Váš lékař se vás zeptá na vaše příznaky. Protože anémie vzniká, když nemáte dostatek zdravých červených krvinek, provede vám krevní testy, včetně:
- Kompletní krevní obraz (CBC): Zdravotníci tímto testem zkontrolují všechny vaše krevní buňky, přičemž se zaměří na červené krvinky. Lékařští patologové vyšetřují vzorky krve, aby spočítali vaše červené krvinky. Zkoumají také velikost a tvar červených krvinek. Poskytovatelé zdravotní péče mohou tento test použít ke kontrole hladiny vitaminu B12 nebo B9.
- Vyšetření hemoglobinu: hemoglobin je hlavní složkou červených krvinek. Tento test se často používá ke zjištění anémie.
- Test hematokritu: tento test měří procento červených krvinek v krvi.
- Periferní krevní nátěr: Zdravotníci vyšetřují červené krvinky pod mikroskopem, aby posoudili jejich velikost a tvar.
- Počet retikulocytů: Retikulocyty jsou nezralé červené krvinky. Tímto testem se zjišťuje, zda vaše kostní dřeň produkuje dostatek zdravých červených krvinek.
Jaké jsou komplikace anémie?
Chronická anémie může způsobit vážné zdravotní problémy, jako je srdeční infarkt, srdeční selhání a poškození orgánů. Chronická anémie je anémie, která není diagnostikována a léčena poskytovateli zdravotní péče nebo která přetrvává navzdory léčbě.
Jak se anémie léčí?
Vaše léčba se bude lišit v závislosti na příčině. Pokud máte anémii, protože máte nějaké základní onemocnění, bude váš lékař léčit toto onemocnění. Může však také provést následující léčbu speciálně pro anémii. Léčba může zahrnovat doplňky stravy nebo léky.
Doplňky stravy
Váš poskytovatel vám může doporučit následující doplňky stravy na anémii:
- Doplňky stravyse železem: tento doplněk stravy je ve formě kapslí nebo tablet, které můžete užívat ústy a zapít je sklenicí vody.
- Doplňky stravy s kyselinou listovou: Vitamin B9 (folát) je nezbytný vitamin, který pomáhá tělu vytvářet červené krvinky a DNA, což jsou stavební kameny vašeho těla.
- Vitamin B12: Doplňky stravy s vitaminem B12 podporují tvorbu zdravých červených krvinek.
Léky
Lékaři mohou předepsat léky na anémii, včetně:
- Erytropoetin: Tento lék pomáhá vaší kostní dřeni produkovat více kmenových krvinek.
- Imunosupresiva: Pokud máte anémii v důsledku autoimunitního onemocnění, může vám lékař předepsat léky, které zabrání imunitnímu systému napadat červené krvinky.
Procedury
V některých případech vám může váš poskytovatel doporučit:
- Transfuzi krve, která nahradí vaše červené krvinky.
- Transplantaci kmenových buněk (kostní dřeně), která nahradí nezdravé kmenové krvinky zdravými.
- Chirurgický zákrok k léčbě vnitřního krvácení, které způsobuje anémii.
Mohu si anémii vyléčit sám?
Anémie většinou způsobuje mírné příznaky a jedná se o krátkodobý problém, který můžete zvládnout změnou stravy nebo užíváním doplňků stravy, pokud váš lékař dojde k závěru, že anémie je příčinou vašich určitých příznaků.
Anémie však může způsobovat příznaky jiných onemocnění. Například důvodem, proč se cítíte vyčerpaní bez ohledu na to, jak moc odpočíváte, může být něco jiného než anémie.
Pokud máte únavu nebo jiné změny v těle, které do dvou týdnů nezmizí, poraďte se se svým lékařem. Ten zjistí, co je příčinou vašich příznaků, a bude tento stav léčit.
Lze anémii předcházet?
Nejčastějšímu typu anémie, anémii z nedostatku železa, lze předcházet zařazováním potravin bohatých na železo do každodenních jídel a svačin. Existují však i jiné typy anémie, kterým zabránit nelze, včetně dědičných poruch.
Můžete žít normální život s anémií?
To záleží na vaší situaci. Léčba může příznaky anémie zvládnout. Může ji však způsobovat mnoho věcí, například nevyléčitelné dědičné poruchy a chronická onemocnění. Chronická anémie, stejně jako anémie, která probíhá bez léčby, může způsobit závažné komplikace, včetně poškození orgánů. Pokud máte anémii, zeptejte se svého lékaře, co můžete očekávat.
Jak bych o sebe měl/a pečovat?
Zatímco některé typy anémie jsou krátkodobé a mírné, jiné mohou trvat celý život. Bez ohledu na to můžete udělat několik věcí, které vám pomohou zvládnout vaše příznaky. Zde je několik návrhů:
- Dodržujte zdravý stravovací plán: Špatné stravovací návyky jsou hlavní příčinou anémie. Zeptejte se svého lékaře na potraviny bohaté na železo a další potraviny, které byste měli jíst, abyste uspokojili výživové potřeby svého těla.
- Užívejte doplňky stravy podle pokynů.
- Dbejte na dostatečný pitný režim: Pijte hodně vody, abyste zůstali hydratovaní.
- Pohybujte se: Pravidelný pohyb je součástí zdravého životního stylu. Nezapomeňte se však poradit se svým lékařem o bezpečných způsobech cvičení.
- Chraňte se před infekcí: Často si myjte ruce. Zeptejte se svého poskytovatele na očkování, které pomáhá předcházet virovým a bakteriálním infekcím.
Závěr
Anémie vzniká, když nemáte dostatek červených krvinek nebo vaše červené krvinky nepracují tak dobře, jak by mohly. Někteří lidé se s určitou formou anémie narodí, ale u většiny lidí, kteří anémií trpí, se toto onemocnění časem vyvine. Proto je důležité sledovat změny ve vašem těle. Všichni máme například dny, kdy se cítíme vyčerpaní. Pokud se však v některých dnech cítíte velmi unavení, přestože odpočíváte, zvažte, zda si nepromluvit se svým lékařem.