Co jsou to probiotika?

Obsah:

  • Co přesně probiotika dělají?
  • Potenciální zdravotní přínosy probiotik
  • Jaké jsou nejlepší potravinové zdroje probiotik?
  • Měl/a bych užívat probiotický doplněk stravy?
  • Nežádoucí účinky probiotického doplňku stravy
  • Jak si vybrat probiotický doplněk stravy
  • Kdy užívat probiotický doplněk stravy
  • Jak skladovat probiotické doplňky stravy
  • Shrnutí

probiotika

Probiotika se skládají z dobrých živých bakterií a/nebo kvasinek, které přirozeně žijí ve vašem těle. V těle máte neustále dobré i špatné bakterie.

Ve vašem trávicím traktu se nacházejí biliony prospěšných mikroorganismů, které vám každý den pomáhají fungovat co nejlépe.

Tyto mikroorganismy se nazývají probiotika a pomáhají vám trávit potravu, bojovat proti nemocem a dokonce vytvářet vitamíny.

Úzce souvisejí s pojmem, který možná znáte - mikrobiom, který označuje tajemný mikroskopický svět ve vašich střevech, který vědci důkladně zkoumají. Každý den spojují s tímto prostředím dobrých a špatných bakterií nové zdravotní účinky, což napomáhá rozvoji tohoto odvětví.

Fascinace vědců mikrobiomem odstartovala ještě novější vědní obor zvaný farmabiotika, který označuje vědu o využívání léčivých přípravků na bázi mikrobů k ovlivňování lidského zdraví.

Ačkoli se probiotika mohou zdát jako relativně nová oblast výživy, vědci je objevili již na počátku 20. století. Elie Metchnikoff, výzkumník, kterého mnozí považují za „otce probiotik“, pozoroval zdravotní přínosy opakovaného příjmu bakterií produkujících kyselinu mléčnou. Od té doby bylo provedeno více než 20 000 studií o probiotikách a jejich zdravotních účincích.

Co přesně probiotika dělají?

Vědci probiotikům stále ještě příliš nerozumějí, ale dosavadní studie identifikovaly několik funkcí probiotik, mezi něž patří např:

  • podpora zdraví a udržování buněčné výstelky našeho trávicího traktu
  • podpora imunity
  • zvládání zánětů

Díky těmto zjištěním začínají vědci provádět rozsáhlejší studie mikrobiomu. Předpokládají, že pokud probiotika hrají rozhodující roli v těchto tělesných funkcích, mohou hrát roli také při onemocněních a stavech, které ovlivňují zdraví trávicího traktu, imunitu a systémový zánět.

Potenciální zdravotní přínosy probiotik

Tyto živé živiny jsou základem našeho zdraví. Zdravý mikrobiom může předcházet a léčit stavy související se zdravím trávicího traktu, kvasinkovými infekcemi, onemocněními dutiny ústní, potravinovými alergiemi a ekzémy.

Chcete-li využít těchto proklamovaných výhod, může vás zajímat rychlé řešení prostřednictvím užívání probiotického doplňku stravy (více o tom, kdy jej užívat - a o možných rizicích - později). Nejprve však vězte, že probiotické doplňky pravděpodobně působí na každého jinak a je třeba provést další výzkum, zejména u starších lidí.
Kvalita výzkumu prospěšnosti probiotik se totiž liší v závislosti na konkrétním onemocnění.

Zlepšení zdraví zažívacího traktu

Probiotika, ať už ve formě potravin nebo doplňků stravy, mohou pomoci snížit průjem způsobený například užíváním antibiotik, léčbou rakoviny a nemocničními infekcemi. Pomoci mohou kmeny bakterií Streptococcus a Lactobacillus, ale lékaři k prevenci průjmu používají také kmeny kvasinek, například různé kmeny Saccharomyces boulardii.

Pokud vás mléčné výrobky nadýmají, můžete mít intoleranci laktózy, která je způsobena nedostatkem enzymu laktázy.
Dobrou zprávou je, že probiotika zřejmě pomáhají při trávení laktózy. Studie ukazují, že probiotika používaná k výrobě jogurtů (Lactobacillus delbrueckii a Streptococcus thermophilus) uvolňují laktázu, která přebírá obvyklou odpovědnost těla za trávení laktózy.

Pokud vaše plynatost není způsobena intolerancí laktózy nebo není spojena s opakovanými průjmy z některého z výše uvedených důvodů, může se jednat o onemocnění zvané syndrom dráždivého tračníku (IBS). IBS je diagnóza používaná pro nevysvětlitelné zažívací příznaky, které trvají nejméně tři měsíce, jako jsou plynatost, nadýmání, bolesti břicha, průjem a zácpa. Některé studie naznačují, že probiotika mohou pomoci zmírnit příznaky IBS.

Nezaměňujte IBS se závažnějším onemocněním trávicího traktu zvaným zánětlivé onemocnění střev (IBD). IBD je autoimunitní onemocnění, které se vyznačuje chronickým zánětem.

Crohnova choroba (CD), ulcerózní kolitida (UC) a neurčitá kolitida (IC) jsou tři typy IBD. Klinické studie naznačují, že probiotika mohou být slibnou léčbou UC.
Bohužel stejný léčebný účinek nebyl zjištěn u CD a IC.

Pokud jste navíc těhotná, máme pro vás dobrou zprávu: jedna studie zjistila, že užívání probiotických doplňků (konkrétně Lactobacillus) během těhotenství může pomoci snížit nevolnost, zvracení a zácpu.

Kromě toho mohou probiotické doplňky zmírnit depresi, jak zjistil přehled výzkumů. Ačkoli si autoři nejsou jisti, proč přesně, jednou z teorií je, že probiotika mohou zlepšit stavy, jako je IBS, a tím mohou přispět ke zlepšení duševního zdraví.

Snížení rizika rakoviny

Většina výzkumů o potenciálních účincích probiotik na rakovinu a imunitu se týkala laboratorních studií a studií na zvířatech týkajících se bakterií mléčného kvašení (LAB), které se nacházejí v mléčných výrobcích a některých doplňcích stravy. Jinými slovy, přínosy v této oblasti vyžadují mnoho dalších studií, zejména u lidí. Ve stávajících studiích se zdá, že tento probiotický kmen snižuje aktivitu enzymů jiných bakterií, které produkují rakovinné buňky, což potenciálně snižuje riziko vzniku rakoviny jater, tlustého střeva a močového měchýře. Jaké to bude mít důsledky pro lidské zdraví, ukáže čas.

Prevence alergií a poruch trávení

Zdá se, že probiotika a prebiotika obecně ovlivňují celou imunologickou síť v těle a mají tendenci mít největší potenciál na počátku života.
Pokud například matka během těhotenství konzumuje potraviny bohaté na probiotika, může snížit riziko alergických příznaků u dítěte, jako jsou kožní vyrážky, ucpaný nos a slzení očí. Některé kmeny mohou také snížit výskyt chronických poruch trávení, jako je celiakie, Crohnova choroba a ulcerózní kolitida.

Lepší zdraví ústní dutiny

Probiotika mohou být prospěšná pro trávicí trakt od začátku až do konce, i když jsou zapotřebí další studie. Přínosy mohou začít v ústech, kde mohou být škodlivé bakterie, známé také jako zubní plak, redukovány - ano, hádáte správně - probiotiky. V randomizované kontrolované studii vědci rozdělili 90 dětí ve věku 13 až 15 let do tří skupin: jedna dostávala ústní dezinfekci, druhá probiotický ústní výplach, který se nepolykal, a třetí dostávala placebo. Probiotická ústní voda obsahovala Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium longum aSaccharomycesboulardii. Po dvou měsících došlo u probiotické skupiny k největšímu snížení objemu plaku a rizika zánětu dásní.

Probiotika mohou také pomoci předcházet vzniku zubního kazu, protože zubní plak (nahromadění určitých bakterií, zejména streptokoků, na povrchu zubu) je příčinou vzniku zubního kazu. Probiotika pomáhají chránit zuby tím, že snižují pH v ústech a činí prostředí méně příznivé pro tyto škodlivé bakterie.
Nižší pH (kyselejší) prostředí plné určitých prospěšných bakterií je ochranou vedle správné ústní hygieny a vyhýbání se cukru.

Snížení rizika potravinových alergií

Probiotika mohou také pomáhat předcházet potravinovým alergiím, i když je zapotřebí dalšího výzkumu. Jeden přehled naznačuje, že probiotika mohou pomoci předcházet ekzémům (rizikovému faktoru potravinových alergií) u dětí, pokud je užívají těhotné nebo kojící matky nebo jsou podávána kojencům.
Je však důležité poznamenat, že dětský ekzém nemusí vždy znamenat potravinovou alergii a může být vyvolán suchou kůží nebo sezónní alergií.

Kvašené mléčné výrobky mají vysoký obsah probiotik, ale jsou také jedním z hlavních potravinových alergenů. To znamená, že některé potraviny, které pomáhají předcházet této potravinové alergii, jsou pro ty, kteří již tento problém mají, nepřípustné. Dobrou zprávou je, že pokud máte potravinovou alergii, můžete si vybrat zdroje probiotik, které neobsahují mléčné nebo nemléčné fermentované potraviny. Příkladem nemléčných probiotik jsou kimči, kombucha, kysané zelí, kefír (pokud je vyroben z nemléčného mléka) a tempeh.

Objevení nejlepšího probiotika pro hubnutí může podpořit zdraví vašich střev a pomoci vám na cestě k regulaci hmotnosti - dozvíte se více o tom, jak tyto prospěšné mikroorganismy mohou pomoci snížit zánět a bojovat proti inzulínové rezistenci.

Lepší úspěch při hubnutí

Další rostoucí oblastí výzkumu probiotik je hubnutí.

Jeden přehled například naznačuje, že snížení zánětu zlepšením stavu střevních bakterií může bojovat proti inzulínové rezistenci, která je charakteristickým znakem cukrovky 2. typu, a proti hromadění tuku.

Také systematický přehled a metaanalýza zjistily, že užívání probiotického doplňku stravy bylo spojeno se snížením indexu tělesné hmotnosti (BMI), hmotnosti a tukové hmoty při dávce probiotik nejméně 30 miliard po dobu delší než 12 týdnů.

Autoři poznamenali, že množství, typ a délka užívání probiotického doplňku vyžadují další studium, protože tato opatření nebyla v jednotlivých studiích konzistentní. Probiotika a prebiotika vykazovala významný pokles, zatímco synbiotika nikoli, což bylo způsobeno spíše nedostatkem studií a velké rozdíly mezi těmito studiemi negativně ovlivnily analýzu. Přesto autoři dospěli k závěru, že tyto dietní prostředky jsou základními nástroji při léčbě obezity (více o tom, jak se liší, později).

Jaké jsou nejlepší potravinové zdroje probiotik?

Některé potraviny přirozeně obsahují zdravé bakterie, které částečně podporují zdravý mikrobiom prostřednictvím procesu zvaného fermentace kyseliny mléčné. K tomu dochází, když bakterie přeměňují cukr nebo jiné sacharidy na kyselinu mléčnou, která pak zvyšuje počet bakterií. Pivo a kváskový chléb jsou fermentované, ale tyto potraviny neobsahují živé prospěšné bakterie, které nazýváme probiotika. Mezi potraviny, které obsahují probiotika, patří např:

  • Jogurt
  • Kefír
  • fermentované sýry, jako je podmáslí a tvaroh
  • Kimči
  • syrové kysané zelí
  • Tempeh
  • Miso
  • Kombucha
  • Natto
  • Mléčně kvašená zelenina, např. okurky

Měl bych užívat probiotický doplněk?

Obecně platí, že tělu nejvíce prospívají probiotika přijímaná potravou, která často obsahuje i prospěšné živiny. Přesto mohou být probiotické doplňky stravy pro některé lidi užitečné, včetně výše uvedených skupin.

Probiotika mohou být prospěšná také pro lidi užívající antibiotika, protože mohou zmírnit nežádoucí příznaky, jako je průjem, tím, že doplní dobré bakterie, které antibiotika zničila.

Nežádoucí účinky probiotického doplňku stravy

Přestože jsou probiotické doplňky stravy obecně bezpečné, mohou pro některé lidi představovat zdravotní riziko.
Pokud máte onemocnění nebo stav, který oslabil váš imunitní systém, a jste nemocní, může být při užívání probiotik riziko infekce vyšší.

Jak si vybrat probiotický doplněk stravy

Pokud jde o nejlepší jednotlivý probiotický kmen pro lidské zdraví, vědci žádný neidentifikovali. Většina studií byla provedena na bakteriálních kmenech Lactobacillus a Bifidobacterium a kvasinkovém kmeni Saccharomyces boulardii. Je také pravděpodobné, že některé kmeny jsou pro určité stavy vhodnější.

Pokud užíváte probiotika k léčbě nemoci nebo onemocnění, může být účinnější doplněk stravy, který obsahuje větší počet kmenů, jak zjistila jedna recenze.

Zde je několik dalších věcí, které je třeba zvážit při výběru probiotického doplňku stravy, který je pro vás vhodný.

Buďte vybíraví. Spolupracujte zejména se svým zdravotnickým týmem, abyste vybrali a koupili ten nejlepší probiotický doplněk pro vás. Některé kmeny mohou být nejlepší pro určité zdravotní problémy. Například Lactobacillus rhamnosusGG může pomoci při průjmu, zatímco kombinace bifidobakterií a laktobacilů může být užitečná při IBS.

Přečtěte si etiketu. Ujistěte se, že žádné probiotikum, které si vyberete, neobsahuje složky, které nechcete, například potravinové alergeny. Váš zdravotnický tým vám pomůže přeložit všechny pojmy, kterým nerozumíte.

Buďte opatrní. Uvědomte si, že americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nepřezkoumává výrobky doplňků stravy z hlediska bezpečnosti a účinnosti před jejich uvedením na trh. Zvažte proto, zda se budete řídit radami FDA pro uživatele doplňků stravy. Před přidáním probiotického doplňku stravy se opět poraďte se svým zdravotnickým týmem - zejména pokud máte zdravotní potíže.

Kdy užívat probiotický doplněk stravy

Vědci stále zjišťují, kdy je nejvhodnější užívat probiotika, a v této věci neexistují žádná univerzální doporučení.

Výzkumy zatím naznačují, že probiotika vám nejvíce prospějí, pokud je budete užívat 30 minut před jídlem nebo během jídla. Důležité je také užívat je s jídlem nebo nápojem, který obsahuje nějaký tuk, protože probiotika jsou rozpustná v tucích, což znamená, že tuk je pomáhá tělu správně vstřebat.

Jak uchovávat probiotické doplňky stravy

Mějte na paměti, že probiotické doplňky jsou citlivé na teplo a vlhkost. Přesto je mnoho těch ve formě tablet sušených mrazem, takže nevyžadují chlazení. Společnosti vyrábějící doplňky stravy musí dbát na to, aby se při zpracování a přepravě vyhnuly vysokým teplotám, které by mohly bakterie zničit. Pro optimální účinnost neužívejte doplněk stravy s velmi horkými potravinami nebo nápoji.

Shrnutí

Probiotika, která jsou součástí našeho přirozeného mikrobiomu, hrají důležitou roli pro naše zdraví a mohou hrát roli při odvracení některých zdravotních potíží i potravinových alergií. Ačkoli je konzumace potravin s vysokým obsahem probiotik nejlepším způsobem, jak těchto výhod využít, mohou vás zajímat probiotické doplňky stravy. Probiotické doplňky jsou považovány za bezpečné pro většinu lidí, ale mohou být rizikové pro osoby se závažnými onemocněními a osoby s oslabeným imunitním systémem. Před zařazením doplňků stravy do svého wellness režimu se poraďte se svým zdravotnickým týmem.