Co se děje s vaším tělem, když denně užíváte probiotika
Obsah:
- Co jsou to probiotika?
- Co se stane, když budete denně užívat probiotika
- Potravinové zdroje probiotik
- Na co se zaměřit u probiotických doplňků stravy
- Závěr
Podle Národního ústavu zdraví trpí 60 až 70 milionů lidí onemocněním trávicího traktu. I když nemáte diagnostikované onemocnění trávicího traktu, možná jste slyšeli, že úloha trávicího systému při rozkladu potravy může ovlivnit vaše duševní a imunitní zdraví.
Vzhledem k tomu, že udržování zdravého trávicího traktu je pro vaše celkové zdraví a pohodu tak důležité, možná vás zajímá, zda byste měli do své wellness rutiny zařadit probiotika.
Probiotika jsou živé mikroorganismy, které jsou často propagovány pro svůj přínos pro zdraví trávicího traktu. Nacházejí se ve fermentovaných potravinách a nápojích a prodávají se jako doplňky stravy. Podporují však skutečně zdraví trávicího traktu? A mohou pomoci i v jiných oblastech vašeho zdraví? V tomto článku se dozvíte, jaké výzkumy zjistily zdravotní přínosy užívání probiotik a na co se zaměřit u probiotických doplňků stravy.
Jak může špatný stav střev zvyšovat riziko úzkosti a deprese a co jíst, abyste si pomohli.
Co jsou to probiotika?
Váš střevní trakt je vystlán bakteriemi, které tvoří váš střevní mikrobiom. Ačkoli mají bakterie často negativní konotaci, velké množství dobrých bakterií vám pomáhá bojovat s nemocemi a podporuje zdraví. Rozmanitý mikrobiom pomáhá podporovat nejen zdraví trávicího traktu, ale i mnoho dalších aspektů zdraví.
Probiotika jsou živé mikroorganismy, o kterých se předpokládá, že zvyšují rozmanitost vašeho mikrobiomu tím, že do něj vnášejí bakterie, které mohou pomoci podpořit zdravé trávení, posílit imunitu a další.
Megan Hilbertová, M.S., RDN, registrovaná dietoložka specializující se na výživu pro zdraví střev ve společnosti Top Nutrition Coaching, říká: „Probiotika jsou důležitá pro zdraví střev: „Je prokázáno, že probiotika zvyšují množství zdravých bakterií v našem trávicím systému, což má pozitivní vliv na mnoho oblastí našeho zdraví, například na zdraví naší pokožky, imunitu, metabolismus a duševní pohodu.“
Co se stane, když budete užívat probiotika každý den
Přestože probiotika mohou mít určité zdravotní přínosy, je třeba provést další výzkum, aby bylo možné s jistotou vydat doporučení ohledně kmenů, dávkování a délky užívání probiotik, aby se tyto přínosy projevily. Ve většině dosavadních výzkumů se vědci snažili s jistotou vyvodit závěry o zdravotních přínosech probiotik, protože byla zkoumána široká škála kmenů, výsledky byly nejednotné a chyběly informace o délce léčby potřebné k prokázání účinku.
Můžete mít lepší zdraví střev
Zdraví střev je pravděpodobně první věc, která vás napadne, když pomyslíte na probiotika. A to z dobrého důvodu! Studie prokázaly, že probiotika jsou slibná v prevenci nebo léčbě různých onemocnění nebo zažívacích problémů. Podle NIH mohou probiotika zabránit následujícím onemocněním:
- průjmu spojeného s antibiotiky
- zácpě
- infekcím vyvolanýmbakterií Clostridiumdifficile
Podle Národního centra pro komplementární a integrativní zdraví mohou také pomoci navodit nebo udržet remisi ulcerózní kolitidy a mírně zmírnit příznaky syndromu dráždivého tračníku.
Studie z roku 2019 publikovaná v časopise European Journal of Applied Physiology navíc zjistila, že maratonští běžci užívající čtyři týdny před maratonským během probiotika obsahující Lactobacillus a Bifidobacterium měli méně gastrointestinálních příznaků a nižší závažnost příznaků než ti, kteří užívali placebo.
K potvrzení těchto přínosů je však zapotřebí kvalitnějšího výzkumu. Americká gastroenterologická asociace totiž probiotika pro léčbu IBS nedoporučuje z důvodu nedostatečných důkazů. Mnohé přehledy výzkumů jsou neprůkazné kvůli velkým rozdílům ve studovaných kmenech a nejednotným výsledkům studií.
Můžete mít nižší hladinu stresu
V tuto chvíli jste již možná slyšeli o spojení střev a mozku. Výzkumy, jako například tento článek publikovaný v roce 2019 v časopise Nature Microbiology, zjistily souvislost mezi vaším střevním mikrobiomem a kvalitou vašeho života. Mohou však probiotika pomoci?
Malá studie z roku 2021 publikovaná v časopise The Journals of Gerontology zjistila, že 12 týdnů podávání probiotik s obsahem Bifidobacterium u zdravých dospělých osob starších 65 let vedlo k:
- k významnému snížení počtu střevních bakterií způsobujících záněty
- větší zlepšení v testu mentální flexibility než u skupiny s placebem
- Větší zlepšení v hodnocení stresu než u skupiny s placebem.
Ačkoli je k potvrzení těchto výsledků zapotřebí dalšího výzkumu, ukazuje se, že probiotika mohou hrát roli při podpoře duševního zdraví a prevenci duševních problémů, zejména u starších dospělých.
Můžete podpořit své kardiovaskulární zdraví
Systematický přehled výzkumu z roku 2020 publikovaný v časopise Nutrients zjistil, že doplňování vitaminu D a probiotik - především Lactobacillus, Bifidobacterium a Streptococcus - zlepšuje různéukazatele zdraví srdce, včetně hladiny lipidů, zánětu a citlivosti na inzulín. Tato kombinace doplňků zlepšila zdraví více než samotná suplementace vitaminem D nebo placebem.
Další systematický přehled publikovaný v roce 2020 v časopise Advances in Nutrition zjistil,že konzumace fermentovaných mléčných výrobků - zdroje probiotik - vedla ke snížení kardiovaskulárního rizika. Výzkumníci dospěli k závěru, že doplňování probiotik v kombinaci s konzumací fermentovaných mléčných výrobků může snížit koncentraci lipidů - markeru kardiovaskulárního zdraví. Upozornili však, že ve studiích bylo použito velké množství různých probiotických kmenů, takže výsledky je třeba brát s rezervou.
Můžete mít méně a kratší dobu infekcí horních cest dýchacích.
Aktualizace přehledu Cochrane z roku 2022 zjistila, že probiotické doplňky hrají roli v prevenci infekcí horních cest dýchacích a zkracují dobu trvání infekce. Na podporu těchto zjištění existovala směs důkazů s nízkou až střední spolehlivostí. Výzkumníci dospěli k závěru, že v prevenci infekcí horních cest dýchacích je suplementace probiotiky lepší než žádná suplementace nebo placebo.
Můžete mít lepší zdraví zubů
Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí je parodontální onemocnění výsledkem infekce nebo zánětu dásní. Systematický přehled z roku 2020 publikovaný v časopise Probiotics and Antimicrobial Proteins zjistil, že probiotika mohou pomoci léčit a předcházet infekčním onemocněním v dutině ústní, včetně parodontitidy a zubního kazu. Snížily také hladinu patogenů způsobujících onemocnění.
Potravinové zdroje probiotik
Jedním ze způsobů, jak dostat probiotika do svého organismu, jsou potravinové zdroje. Probiotika se nacházejí ve fermentovaných potravinách včetně:
- Jogurt
- Kefír
- Kysané zelí
- Miso
- Kimchi
- Kombucha
- Tempeh
Hilbert říká: "Doporučuji svým klientům, aby získávali probiotika z potravin, jako jsou jogurty, kefíry, kimči, kombucha atd. Ačkoli probiotické doplňky stravy mohou být v některých případech velmi užitečné, měly by být zaměřeny na konkrétní příznaky."
Konzumace vhodné stravy pomáhá podporovat celkové zdraví, včetně zdraví střev. Kromě konzumace potravin bohatých na probiotika tedy nezapomeňte do svého jídelníčku zařadit celozrnné potraviny, libové bílkoviny, nenasycené tuky a vlákninu.
Na co se zaměřit u probiotických doplňků stravy
Než přidáte jakýkoli doplněk stravy do svého wellness programu, poraďte se s důvěryhodným poskytovatelem zdravotní péče, abyste se ujistili, že je bezpečný a neinteraguje s léky, které užíváte.
Zkontrolujte pokyny pro skladování
Probiotické doplňky se mohou prodávat v kapslích, prášcích a tekutinách. Nezapomeňte si přečíst a dodržovat pokyny výrobce ke skladování. Některé výrobky je třeba uchovávat v chladu, aby se probiotika uchovala, protože se jedná o živé mikroorganismy.
Zkontrolujte kmen
Existuje mnoho různých kmenů probiotik, přičemž nejčastěji se jedná o druhy Bifidobacterium a Lactobacillus. Podle NIH jsou tyto dva kmeny také považovány za poměrně bezpečné.
Hilbertová říká: „Bifiboridy jsou v souladu s pravidly, která se používají pro léčbu bakterií: "Existuje mnoho různých kmenů zdravých bakterií a tyto různé kmeny mají různé účinky na zdraví střev. U některých bylo prokázáno, že pomáhají při příznacích IBS, jiné pomáhají vyrovnávat vaginální flóru a pomáhají zdraví urogenitálního traktu a další podporují imunitní systém. Konzultace s gastroenterologem nebo gastrointestinálním dietologem vám pomůže určit, které probiotické kmeny by pro vás mohly být užitečné a zaměřit se na konkrétní příznaky."
Ověřte si dávkování
Probiotika se měří v jednotkách tvořících kolonie (CFU), tedy v počtu živých bakterií ve výrobku. Praktické pokyny Světové gastroenterologické organizace uznávají, že většina probiotik na trhu obsahuje 1 až 10 miliard CFU v jedné dávce. Nicméně terapeutický přínos může být pozorován i při dávkách mimo toto rozmezí, v závislosti na kmeni a zdravotním problému.
Některé testy odhalily rozdíly ve skutečném počtu CFU v potravinách nebo doplňcích stravy obsahujících probiotika ve srovnání s údaji na etiketě. Probiotika mohou také časem odumírat, což způsobuje, že se počet CFU s věkem mění.
Nakonec je nejlepší poradit se s lékařem nebo registrovaným dietologem o kmeni a dávce probiotik, které by mohly nejlépe vyhovovat vašim zdravotním problémům.
Ujistěte se, že je testováno třetí stranou
Doplňky stravy nejsou přísně regulovány, takže uvedené dávky nebo složky mohou být nepřesné. Z tohoto důvodu je důležité najít doplněk stravy, který je testován třetí stranou, aby bylo zajištěno, že je označení přesné.
Závěr
Probiotika mohou hrát roli při podpoře rozmanitého mikrobiomu. Přestože probiotické doplňky stravy slibují mnoho dobrého pro střevní, imunitní, duševní a kardiovaskulární zdraví, je zapotřebí dalšího výzkumu, který by potvrdil jejich přínos, stejně jako ideální kmeny a dávkování pro různé zdravotní problémy. Obecně se zdá, že jsou bezpečné, ale před přidáním nového doplňku stravy se poraďte se svým lékařem.