Gastritida
Obsah:
- Co je to gastritida?
- Příznaky a příčiny gastritidy
- Jaké jsou možné komplikace gastritidy?
- Jak se gastritida diagnostikuje?
- Léčba a management gastritidy
- Je gastritida nakažlivá?
- Závěr
Gastritida je zánět měkké sliznice žaludku. Tato sliznice je ochrannou bariérou žaludku. Když je zanícená, znamená to, že je infikovaná. Může být způsoben infekcí, látkou, kterou jste požili, nebo chemickými látkami v trávicím traktu.
Co je to gastritida?
Gastritida je zánět ve sliznici žaludku. Tato výstelka (měkká tkáň zvaná sliznice) chrání žaludek před kyselinami, enzymy a mikroorganismy, které jím každý den procházejí. Gastritida vzniká, když váš imunitní systém zjistí ohrožení této bariéry. Váš imunitní systém vyvolává zánět v tkáních, aby pomohl v boji proti infekcím a podpořil hojení.
Jaké jsou různé typy gastritidy?
Můžete mít akutní nebo chronickou gastritidu.
- Akutní gastritida je náhlá a dočasná. Podmínky, které ji způsobují, jsou také akutní.
- Chronická gastritida je dlouhodobý stav, i když se s ní nemusíte setkávat stále (nebo vůbec). Obvykle se rozvíjí postupně, jako důsledek jiného chronického onemocnění.
Gastritida může být také erozivní nebo neerozivní.
- Erozivní gastritida znamená, že to, co způsobuje vaši gastritidu, skutečně rozežírá sliznici žaludku a zanechává rány (vředy). Často se jedná o chemické látky, jako je kyselina, žluč, alkohol nebo léky.
- Neerozivní gastritida nezanechává erozivní změny, ale může způsobovat podráždění, například zarudnutí žaludeční sliznice. Specifická forma neerozivní gastritidy, atrofická gastritida, může způsobit, že sliznice žaludku reaguje ztenčením nebo chřadnutím (atrofií). To může způsobit zažívací potíže.
Gastritida může mít podle příčiny specifičtější název. Některé příklady jsou následující:
- Infekční gastritida.
- Gastritida vyvolaná léky.
- Gastritida vyvolaná alkoholem.
- Stresem vyvolaná gastritida.
- Autoimunitní gastritida.
- Eozinofilní gastritida.
Příznaky a příčiny gastritidy
Jaké jsou varovné příznaky a symptomy gastritidy?
Gastritida nemusí způsobovat žádné nápadné příznaky. Pokud je má, může to znamenat, že je závažnější nebo trvá již delší dobu. Příznaky se mohou objevit, když je sliznice žaludku natolik opotřebovaná, že se již nedokáže bránit vlastním kyselinám a enzymům. Kyseliny mohou způsobit příznaky zažívacích potíží nebo mohou způsobit žaludeční vředy, které mohou bolet a krvácet. Příznaky mohou zahrnovat:
- Ztráta chuti k jídlu nebo pocit plnosti krátce po jídle.
- Bolest žaludku a nadýmání.
- Nevolnost a/nebo zvracení.
Pokud máte krvácející vřed, můžete si všimnout:
- černou krev ve stolici (melénu).
- Černou krev ve zvratcích (emeze z kávové sedliny).
Jak poznáte bolest při gastritidě?
Bolest při gastritidě je v žaludku, který se nachází v horní-střední části břicha („epigastrická“ oblast). Celkovou bolest způsobenou zánětem pocítíte jako bolest někde v této oblasti (bolest v horní části břicha), ale nemusíte být schopni určit přesné místo. Pokud máte vřed, můžete být schopni určit bolest přesněji. Může mít charakter pálení nebo kousání. Může se cítit lépe, když jíte.
Co způsobuje gastritidu?
Gastritida je reakcí vašeho imunitního systému na něco, co se již odehrává uvnitř žaludku. Váš imunitní systém vysílá zánětlivé buňky do sliznice žaludku, aby bojoval proti infekcím a pomáhal opravovat tkáně. Zánět způsobuje příznaky gastritidy, pokud nějaké máte. Původním viníkem je však něco jiného - něco, co ohrožuje sliznici vašeho žaludku. Možností je celá řada.
Infekce
Infekce patří mezi nejčastější příčiny gastritidy, zejména akutní gastritidy. Bakteriální infekce a virové infekcespojené se žaludeční tekutinouzpůsobují krátkodobou reakci, která se obvykle sama vyléčí. Infekce H.pylori je běžná, chronická bakteriální infekce, která může způsobit chronickou gastritidu. Méně často mohou akutní nebo chronickou gastritidu způsobit také parazitární infekce a plísňové infekce.
Chemické látky
Alkohol a některé léky mohou způsobit akutní nebo chronickou gastritidu v závislosti na tom, kolik a jak často je užíváte. Mohou způsobit chemickou erozi sliznice žaludku (erozivní gastritidu). Nadměrné užívání NSAID (nesteroidních protizánětlivých léků), jako je aspirin a ibuprofen, je jednou z nejčastějších příčin akutní gastritidy. Může být také způsobena některými rekreačními drogami, například kokainem.
Autoimunitní onemocnění způsobují chronický zánět. Při autoimunitním onemocnění váš imunitní systém chybně napadá zánětem vlastní buňky vašeho těla. Chronická autoimunitní gastritida může vzniknout spontánně. Nebo, vzácněji, můžete mít gastritidu jako vedlejší účinek jiného autoimunitního onemocnění.
Snížené zásobování krví
Akutní gastritida může být způsobena závažnou operací, úrazem nebo kritickým onemocněním. Silný fyziologický stres způsobí, že vaše tělo stáhne přívod krve z trávicího systému, aby ji přesměrovalo do životně důležitějších orgánů. Tím se snižuje obranyschopnost žaludeční sliznice a ta se stává zranitelnější vůči chemickým látkám uvnitř.
Další příčiny
Mezi další příčiny gastritidy patří např:
- Radioterapie (zánět sliznice).
- Chemoterapie.
- Reflux žluči.
Jaké jsou možné komplikace gastritidy?
Ve většině případů je gastritida dočasná a není závažná. Pokud však gastritida trvá déle, může nakonec začít poškozovat sliznici žaludku. To může vést ke komplikacím.
Erozivní gastritida a komplikace vředů
Erozivní gastritida může přejít do vředové choroby. Vředy mohou způsobit krvácení z trávicího traktu, což vede k anémii. Časté vředy mohou také způsobit zjizvení. Zjizvená tkáň v žaludku se může stát problémem, pokud zúží nebo zablokuje otvory na dně žaludku (pylorus). Tomu se říká obstrukce žaludečního vývodu (GOO).
Vřed, který se nehojí, může nakonec proděravět celou stěnu žaludku (perforace žaludku). To může umožnit únik bakterií ze žaludku do dutiny břišní (peritonitida). Zánět pobřišnice může vést k dalším komplikacím včetně sepse a sepse.
Neerozivní gastritida, atrofie a metaplazie
Neerozivní gastritida způsobuje komplikace mnohem pomaleji. Po mnoha letech však může způsobit zmenšení žaludeční sliznice (atrofii) a ztrátu části její funkčnosti. Můžete mít problémy s trávením a vstřebáváním některých živin, například železa, kyseliny listové a vitaminu B12 (perniciózní anémie).
Vzácně může dlouhodobá gastritida způsobit, že se buňky žaludeční sliznice restrukturalizují a vypadají jako zcela jiný druh tkáně. Tomu se říká intestinální metaplazie žaludku. Zdravotníci tuto buněčnou změnu považují za prekancerózu, což znamená, že může zvyšovat riziko vzniku rakoviny žaludku.
Jak se gastritida diagnostikuje?
Váš lékař začne tím, že se vás zeptá na vaše příznaky a anamnézu. Na základě vašich odpovědí může vyslovit podezření na gastritidu, ale bez provedení testů nebude s jistotou vědět, zda ji máte. Může začít zobrazovacím vyšetřením, například sérií rentgenových snímků horní části trávicího traktu. Toto vyšetření může odhalit vředy nebo erozi sliznice žaludku, i když ne vždy samotnou gastritidu.
Skutečný důkaz gastritidy je mikroskopický, takže poskytovatel zdravotní péče bude potřebovat vzorek tkáně, aby ji potvrdil. Vzorek (biopsie) může být odebrán během vyšetření horní endoskopie. Při tomto vyšetření je do horní části trávicího traktu zavedena malá kamera na konci dlouhého katétru (endoskop). Endoskopista může odebrat biopsii prostřednictvím endoskopu. Obvykle rozpozná gastritidu vizuálně dříve, než ji potvrdí biopsie.
Může být zapotřebí dalších vyšetření, aby se izolovala příčina gastritidy nebo aby se zkontrolovaly komplikace. Váš lékař vám může nařídit:
- krevní testy.
- Vyšetření stolice.
- Dechový test na přítomnost H. pylori.
Léčba a management gastritidy
Zmizí gastritida sama od sebe?
Akutní gastritida odezní po vymizení její akutní příčiny. Pokud máte infekci, ve většině případů ji váš imunitní systém brzy odstraní a poté zánět ustoupí. Pokud jste to nakrátko přehnali s alkoholem nebo prášky, sliznice žaludku se brzy sama spraví. Pokud byl průtok krve žaludkem dočasně snížen, ale nyní je obnoven, žaludeční sliznice zahájí proces hojení.
Chronická gastritida sama od sebe nezmizí, ale léčba jí může pomoci zmizet. Chronická gastritida souvisí s jiným chronickým onemocněním, které máte. Specifická léčba může některé z těchto stavů vyléčit. Jiné stavy vyléčit nelze, ale dlouhodobá léčba může zmírnit zánět, který způsobují. Chronická gastritida mohla způsobit hlubší poškození vašich tkání, takže jejich hojení může trvat déle.
Jak mohu rychle zmírnit gastritidu?
Příznaky můžete léčit volně prodejnými léky, které zmírňují podráždění a neutralizují žaludeční kyselinu, jako jsou inhibitory protonové pumpy (PPI) nebo Pepto Bismol®. Ty mohou přinést dočasnou úlevu, než se váš žaludek uzdraví. Musíte se však ujistit, že příčina vaší gastritidy byla odstraněna. Proto nezapomeňte navštívit svého lékaře, i když se léčíte sami.
Jak vyléčit gastritidu natrvalo?
Vyléčení chronické gastritidy vyžaduje odbornou péči. Léčba bude záviset na příčině.
Může to znamenat např:
- Antibiotika a další léky k léčbě H. pylori.
- Nalezení alternativních léků na stavy, které jste léčili nesteroidními antirevmatiky.
- Služby léčby závislosti na alkoholu nebo kokainu.
- Cílené léky na autoimunitní onemocnění.
- Ve vzácných případech chirurgický zákrok k odstranění krvácení z gastrointestinálního traktu (GIT), ischemie nebo refluxu žluči.
- Léky na podporu léčby blokující kyselost na předpis.
Je gastritida nakažlivá?
Samotná gastritida není nakažlivá, ale infekce, které ji způsobují, nakažlivé jsou. Zejména bakterieH. pylori infikovala většinu světové populace a přibližně u poloviny z nich způsobila chronickou gastritidu. Šíří se fekálně-orální cestou. Šíření infekce můžete zabránit dodržováním správné hygieny, například mytím rukou po návštěvě toalety a před manipulací s potravinami. Tímto postupem byste mohli zabránit mnoha případům gastritidy.
Závěr
Příležitostné epizody akutní gastritidy se není třeba obávat a obvykle ji lze léčit doma. Pokud však nezmizí nebo pokud máte příznaky gastritidy často, měli byste navštívit lékaře. Chronické příznaky ukazují na chronické onemocnění, kterému je třeba věnovat pozornost. Většina gastrointestinálních příznaků se překrývá s mnoha různými onemocněními, proto je důležité stanovit přesnou diagnózu.