Glaukom


Obsah:

  • Co je to glaukom
  • Jaké jsou typy glaukomu?
  • Příznaky a příčiny glaukomu
  • Diagnostika a vyšetření glaukomu
  • Jaké jsou rizikové faktory glaukomu?
  • Léčba a management glaukomu
  • Jaké jsou komplikace glaukomu?
  • Prevence glaukomu
  • Výhled/prognóza glaukomu
  • Závěr

Lidé s glaukomem mají poškozený zrakový nerv v důsledku nahromadění tekutiny v oku. Pokud se neléčí, může tento tlak v oku trvale ovlivnit vidění. Glaukom je druhou nejčastější příčinou slepoty na světě. Léčba - včetně očních kapek, laserové léčby a chirurgického zákroku - může zpomalit ztrátu zraku a zachránit váš zrak.

Glaukom je charakterizován nahromaděním tekutiny a tlaku v oku, který poškozuje zrakový nerv.

Co je to glaukom?

Glaukom je obecný termín používaný pro skupinu očních onemocnění, která poškozují oční nerv. Jedná se o nejčastější formu poškození zrakového nervu, která vede ke ztrátě zraku.
Ve většině případů se v přední části oka hromadí tekutina. Tato nadměrná tekutina vytváří tlak na oko a postupně poškozuje zrakový nerv. Název tohoto tlaku je nitrooční tlak (IOP) nebo intraokulární tlak. Někteří lidé mají normální oční tlak, a přesto onemocní glaukomem. Neléčený nebo špatně léčený glaukom může vést k trvalé a nevratné ztrátě zraku a slepotě.
U většiny lidí se glaukom vyvine na obou očích, i když zpočátku může být onemocnění horší na jednom oku. U glaukomu s otevřeným úhlem může mít jedno oko středně těžké nebo těžké poškození, zatímco druhé oko může být postiženo mírně. Lidé s glaukomem s uzavřeným úhlem na jednom oku mají 40 až 80 % pravděpodobnost, že se do pěti až deseti let vyvine stejný typ glaukomu na druhém oku.

Jak častý je glaukom?

Glaukom je běžný oční problém související s věkem, který postihuje přibližně 3 miliony lidí. V celosvětovém měřítku je po šedém zákalu druhou nejčastější příčinou slepoty.

Jaké jsou typy glaukomu?

Existuje několik typů glaukomu, včetně:

Glaukom s otevřeným úhlem

Tento typ je nejčastější a postihuje až 90 % populace, která má glaukom. Vzniká, když se v odtokových kanálech oka nahromadí odpor. Vaše odtokové kanálky se zdají být otevřené a fungují normálně. V průběhu měsíců nebo let se může tekutina v oku hromadit a vytvářet tlak na váš zrakový nerv. Toto onemocnění může zůstat roky nepovšimnuto, protože většina lidí nemá žádné příznaky.

Glaukom s uzavřeným úhlem

Tento vzácný typ glaukomu, nazývaný také glaukom s uzavřeným úhlem nebo glaukom s úzkým úhlem, často přichází náhle (akutně). Vzniká, když je úhel mezi duhovkou a rohovkou příliš úzký. Může se objevit, když se vaše zornice změní a příliš rychle se zvětší (rozšíří). Tím se zablokují odtokové kanálky a vodní tekutina nemůže opustit oko, což způsobí zvýšení očního tlaku. Příznaky, včetně bolesti očí a hlavy, mohou být závažné a vyžadují okamžitou lékařskou pomoc.

Glaukom s normálním napětím

Až u 1 ze 3 lidí dochází k poškození zrakového nervu, i když je oční tlak normální nebo není příliš vysoký. Odborníci si nejsou jisti, co způsobuje glaukom s normálním napětím. Jiný název pro tento typ je glaukom s normálním napětím nebo glaukom s nízkým napětím.

Vrozený glaukom

Některé děti se rodí s odtokovými trubicemi, které se v děloze nevytvořily správně. Váš ošetřující lékař si může všimnout příznaků glaukomu u vašeho dítěte již při narození nebo se příznaky mohou projevit již v kojeneckém věku. Další názvy pro tento typ glaukomu jsou dětský, infantilní nebo pediatrický glaukom.

Příznaky a příčiny

Jaké jsou příznaky glaukomu?

Lidé chtějí vědět, jaké jsou časné varovné příznaky glaukomu. Problémem je, že u některých typů glaukomu žádné časné varovné příznaky neexistují a změny vidění se mohou objevovat postupně, takže je snadné příznaky přehlédnout. Vzhledem k tomu, že mnoho lidí s glaukomem s otevřeným úhlem nemá žádné viditelné příznaky, je velmi důležité absolvovat rutinní oční vyšetření, aby se onemocnění odhalilo v časných stadiích. Poškození způsobené glaukomem je nevratné, proto je nutné včasné odhalení a léčba, aby se zabránilo slepotě.
Glaukom s uzavřeným úhlem má závažnější příznaky, které se obvykle objeví náhle.
U obou typů se mohou objevit:

  • Bolest nebo tlak v oku.
  • Bolest hlavy.
  • Duhově zbarvená aureola kolem světel.
  • Špatné vidění, rozmazané vidění, zúžené vidění (tunelové vidění) nebo slepé skvrny.
  • Nevolnost a zvracení.
  • Zarudlé oči.

Co způsobuje glaukom?

Glaukom se může objevit bez jakékoli příčiny, ale může ho ovlivnit mnoho faktorů. Nejdůležitějším z těchto faktorů je nitrooční tlak v oku. Vaše oči produkují tekutinu zvanou vodní mok, která je vyživuje. Tato tekutina proudí zornicí do přední části oka. Ve zdravém oku odchází tekutina odtokovými kanálky, které se nacházejí mezi vaší duhovkou a rohovkou.
Při glaukomu je ve vašich odtokových kanálcích zvýšený odpor. Tekutina nemá kam odtékat, a proto se v oku hromadí. Tato nadbytečná tekutina vytváří tlak na oko. Tento zvýšený tlak v oku může nakonec poškodit váš zrakový nerv a vést ke glaukomu.

Jaké jsou rizikové faktory glaukomu?

Glaukom může postihnout každého, ale riziko se zvyšuje s věkem. Lidé černé a hispánské pleti mají mnohem vyšší pravděpodobnost onemocnění glaukomem než jiné etnické skupiny a mají tendenci onemocnět dříve. Asijská a inuitská populace je také náchylnější ke specifické formě glaukomu známé jako glaukom s uzavřeným úhlem nebo glaukom s uzavřeným úhlem.
Lidé s cukrovkou mají dvakrát vyšší pravděpodobnost, že onemocní glaukomem. Mezi další rizikové faktory patří např:

  • glaukom v rodinné anamnéze.
  • Nadměrná nebo dalekozrakost (u glaukomu s uzavřeným úhlem).
  • Vysoký krevní tlak (hypertenze a velmi nízký krevní tlak (hypotenze).
  • Dlouhodobé užívání kortikosteroidů.
  • Krátkozrakost nebo krátkozrakost (u glaukomu s otevřeným úhlem).
  • Předchozí poranění nebo operace oka.

Diagnostika a vyšetření glaukomu

Jak se glaukom diagnostikuje?

Je možné mít glaukom a nevědět o něm. Pravidelné oční prohlídky jsou důležité pro zachycení glaukomu nebo jiných očních problémů. Při očním vyšetření lze posoudit stav zrakového nervu a ztrátu zraku.
K vyšetření glaukomu může oční lékař provést jedno nebo více z těchto bezbolestných vyšetření:

  • Rozšířené oční vyšetření, při kterém se rozšíří zornice a prohlédne se zrakový nerv v zadní části oka.
  • Goniografie k vyšetření úhlu, ve kterém se stýká duhovka a rohovka.
  • Optická koherenční tomografie (OCT) ke zjištění změn na vašem zrakovém nervu, které mohou indikovat glaukom.
  • Vyšetření očního tlaku (tonometrie) k měření vašeho očního tlaku.
  • Pachymetrie k měření tloušťky vaší rohovky.
  • Vyšetření na štěrbinové lampě k vyšetření vnitřku vašeho oka pomocí speciálního mikroskopu zvaného štěrbinová lampa.
  • Vyšetření zrakové ostrosti (oční tabulka) ke kontrole, zda nedošlo ke ztrátě zraku.
  • Test zorného pole (perimetrie) ke kontrole změn periferního vidění (schopnost vidět věci do stran).

Léčba a management glaukomu

Jak se glaukom léčí?

Neléčený glaukom může vést k rychlejšímu rozvoji trvalé ztráty zraku nebo slepoty. Léčba může zpomalit další ztrátu zraku, ale nemůže ztracené vidění obnovit. Pokud máte bolesti očí, silné bolesti hlavy nebo problémy se zrakem, je důležité okamžitě navštívit očního lékaře.

Léky k léčbě glaukomu

Glaukom lze léčit mnoha druhy očních kapek na předpis. Některé snižují množství tekutiny a zvyšují odtok vody, aby se zlepšil oční tlak. Vzhledem k tomu, že glaukom je celoživotní onemocnění, může být nutné používat oční kapky denně po celý život. Možná je budete muset aplikovat častěji než jednou denně.
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil nový přístroj k podávání bimatoprostu, léku proti glaukomu, který byl dosud k dispozici ve formě očních kapek. Nyní si můžete pořídit implantát, který se rozpouští a funguje několik měsíců. Oční lékař vám do oka vloží implantát bimatoprostu (Durysta®). V současné době si jej můžete nechat vložit do každého oka pouze jednou.

Laserová terapie k léčbě glaukomu

Váš oční lékař používá laser (silný světelný paprsek), který pomáhá zlepšit odtok tekutiny z vašeho oka. Váš lékař vám může navrhnout laser jako první volbu léčby místo očních kapek nebo jako doplněk k nim. Laserová léčba nemusí zcela nahradit používání očních kapek. Výsledky laserové léčby se liší, ale v některých případech mohou trvat roky. Váš lékař může některé typy laserového ošetření opakovat.

Chirurgická léčba glaukomu

Chirurgický zákrok je dalším způsobem, jak pomoci snížit oční tlak. Je invazivnější, ale lze jí také dosáhnout lepší kontroly očního tlaku rychleji než kapkami nebo laserem. Chirurgický zákrok může pomoci zpomalit ztrátu zraku, ale nemůže obnovit ztracené vidění nebo vyléčit glaukom. Existuje mnoho typů operací glaukomu a v závislosti na konkrétním typu a závažnosti může váš oční lékař zvolit jednu operaci místo druhé.
Existuje například tradiční operace, která zahrnuje řezání oka, a minimálně invazivní operace glaukomu (tzv. MIGS). Existuje mnoho typů zákroků MIGS, včetně různých typů stentů nebo zařízení používaných ke zlepšení odtoku tekutiny z oka. Zákroky MIGS obvykle trvají kratší dobu a mají rychlejší dobu zotavení s potenciálně menšími riziky než tradiční operace glaukomu. Dostupné typy operací glaukomu, zejména méně invazivní zákroky MIGS, se stále rozšiřují a vyvíjejí.

Jaké jsou komplikace operace glaukomu?

Odhaduje se, že u 1 z 10 osob s glaukomem dojde k určitému stupni poškození zraku. Slepota je méně častá a postihuje 5 % lidí s glaukomem.

Lze glaukom vyléčit?

Ne, glaukom nelze vyléčit. Můžete však zvládnout příznaky a zabránit zhoršování onemocnění.

Jaká je nejúčinnější léčba glaukomu?

Neexistuje jedna nejlepší léčba glaukomu. Váš lékař může navrhnout jednu léčbu pro vás a jinou pro někoho jiného, kdo má glaukom.

Prevence glaukomu

Jak mohu glaukomu předcházet?

Včasné odhalení glaukomu prostřednictvím pravidelných očních prohlídek je nejlepším způsobem, jak chránit zdraví očí a zabránit ztrátě zraku. Vyšetření na glaukom by měl absolvovat každý:

  • Jeden až tři roky po 35. roce věku u osob s vysokým rizikem.
  • Dva až čtyři roky před 40. rokem věku.
  • Jeden až tři roky mezi 40. a 54. rokem života.
  • Jeden až dva roky mezi 55. a 64. rokem života.
  • Šest měsíců až 12 měsíců po 65. roce věku.

Výhled/prognóza glaukomu

Co mohu očekávat, pokud mám glaukom?

Slepota je u lidí s glaukomem vzácnou komplikací, pokud ji lékař včas odhalí. Glaukom je však chronické a progresivní onemocnění, které často časem způsobí určitý stupeň ztráty zraku. Čím dříve je glaukom zachycen a zahájena léčba, tím větší je šance na záchranu zraku. Léčba může zpomalit progresi onemocnění a ztrátu zraku. Pokud máte vysoké riziko glaukomu, měli byste pravidelně chodit na oční prohlídky.

Závěr

Ačkoli glaukom nelze vyléčit, léčba může udržet tlak v oku pod kontrolou a zabránit ztrátě zraku. Oční prohlídky mohou onemocnění zachytit včas a zachránit vám zrak. Pokud máte vysoké riziko glaukomu, zeptejte se svého očního lékaře, jak často potřebujete vyšetření. Pokud máte glaukom, je důležité používat denně oční kapky podle předpisu. Svého lékaře se také můžete zeptat na možnosti laserové léčby a chirurgického zákroku. Správnou péčí můžete zabránit tomu, aby se glaukom zhoršil a způsobil nevratnou ztrátu zraku nebo slepotu.