Imunitní systém
Obsah:
- Co je to imunitní systém?
- Co dělá imunitní systém
- Jak imunitní systém funguje?
- Anatomie
- Vrozená imunita versus získaná imunita
- Jaké poruchy a nemoci mohou ovlivnit imunitní systém?
- Příznaky a symptomy poruch imunitního systému
- Běžné testy pro kontrolu stavu imunitního systému
- Jaké léky mohou ovlivnit imunitní systém?
- Jak mohu přirozeně posílit svůj imunitní systém?
- Proč je můj imunitní systém tak slabý?
- Závěr
Imunitní systém je první obrannou linií vašeho těla proti vetřelcům, jako jsou bakterie. Pomáhá vás chránit před onemocněním a podporuje hojení, když se necítíte dobře nebo jste zraněni. Imunitní systém můžete posílit konzumací výživných potravin, cvičením a dostatkem spánku.
Co je to imunitní systém?
Váš imunitní systém je rozsáhlá síť orgánů, bílých krvinek, bílkovin a chemických látek. Všechny tyto části spolupracují, aby vás ochránily před choroboplodnými zárodky a jinými vetřelci. Imunitní systém také pomáhá vašemu tělu léčit se z infekcí a zranění.
Co imunitní systém dělá
Váš imunitní systém se usilovně snaží, abyste byli zdraví. Dělá to tak, že:
- Brání vetřelcům (například bakteriím), aby se dostali do vašeho těla.
- Ničí vetřelce.
- Omezuje škody, které mohou vetřelci napáchat, pokud jsou ve vašem těle.
- Léčí poškození vašeho těla.
- Přizpůsobuje se novým výzvám a hrozbám.
Mezi vetřelce, před kterými vás imunitní systém chrání, patří např:
- Bakterie.
- Viry.
- Plísně, které mohou způsobovat infekce.
- Paraziti.
- Rakovinné buňky.
Jak funguje imunitní systém?
Když imunitní systém pracuje správně,:
- rozlišuje mezi buňkami, které jsou vaše, a těmi, které do vašeho těla nepatří.
- Aktivuje se a mobilizuje, aby zničil zárodky, které vám mohou ublížit.
- Když hrozba pomine, útok zastaví.
- Rozpoznává zárodky po kontaktu a vytváří proti nim protilátky.
- Vysílá protilátky, aby zničily mikroby, které se v budoucnu pokusí dostat do vašeho těla.
Ne vždy však věci probíhají takto hladce. Někdy váš imunitní systém nefunguje správně. Může být například příliš slabý na to, aby se bránil vetřelcům, nebo může vyvolat příliš silnou reakci.
Slabý imunitní systém
Mnoho různých stavů může oslabit váš imunitní systém a učinit vás náchylnějšími k infekcím. Stavy při narození jsou méně časté než ty, které se vyvinou později v životě, jako je cukrovka 2. typu a rakovina.
Příliš aktivní imunitní systém
Na druhé straně spektra může váš imunitní systém na vetřelce (skutečné nebo domnělé) reagovat přehnaně. Může útočit, i když žádný útočník neexistuje. Nebo může útočit i poté, co se útočníka zbavil. Přehnaná aktivita imunitního systému může vést k problémům, jako jsou autoimunitní onemocnění nebo alergické reakce.
Anatomie
Různé orgány, tkáně a buňky imunitního systému jsou rozmístěny po celém těle. Všechny spolupracují, aby vás udržely zdravé.
Které části vašeho těla tvoří imunitní systém?
Mnoho částí vašeho těla, včetně orgánů a buněk imunitního systému, spolupracuje na tom, abyste byli zdraví. Hlavními složkami vašeho imunitního systému jsou:
- Bílé krvinky. Tyto buňky imunitního systému napadají a ničí škodlivé zárodky, aby vás udržely zdravé. Existuje mnoho typů bílých krvinek a každý typ má v obranném systému vašeho těla specifické poslání. Každý typ má také jiný způsob, jak rozpoznat problém, komunikovat s ostatními buňkami a vykonávat svou práci.
- Protilátky. Tyto bílkoviny vás chrání před vetřelci tím, že se na ně vážou a iniciují jejich zničení.
- Cytokiny. Tyto bílkoviny slouží jako chemičtí poslové, kteří říkají imunitním buňkám, kam mají jít a co mají dělat. Různé typy cytokinů plní různé specifické role, například regulují zánět. K zánětu dochází, když se vaše imunitní buňky brání proti vetřelcům nebo hojí poškození tkáně.
- Komplementový systém. Jedná se o skupinu proteinů, které se spojují s ostatními buňkami ve vašem těle, aby se bránily proti vetřelcům a podporovaly hojení poranění nebo infekcí.
- Lymfatické uzliny. Tyto malé orgány ve tvaru fazole jsou jako cedníky, které používáte k odkapávání těstovin. Filtrují odpadní produkty z tekutiny, která odtéká z vašich tkání a buněk (lymfa), a zároveň zachovávají dobré složky, jako jsou živiny. Po celém těle máte stovky lymfatických uzlin, které jsou důležitou součástí lymfatického systému.
- Slezina. V tomto orgánu sídlí bílé krvinky, které brání vaše tělo před útočníky. Také filtruje vaši krev, recykluje staré a poškozené buňky a vytváří nové.
- Mandle a mandle. Mandle a adenoidy, které se nacházejí v krku a nosním průchodu, mohou zachytit vetřelce (například bakterie nebo viry), jakmile se dostanou do vašeho těla.
- Brzlík. Tento malý orgán pomáhá T-lymfocytům (specifický typ bílých krvinek) dozrát předtím, než se přesunou na jiná místa ve vašem těle, aby vás chránily.
- Kostní dřeň. Tato měkká tuková tkáň uvnitř kostí je jako továrna na krevní buňky. Vyrábí krevní buňky, které vaše tělo potřebuje k přežití, včetně bílých krvinek, které podporují váš imunitní systém.
- Kůže. Vaše kůže je ochrannou bariérou, která pomáhá zabránit vniknutí choroboplodných zárodků do vašeho těla. Produkuje oleje a uvolňuje další ochranné buňky imunitního systému.
- Sliznice. Tato třívrstvá membrána vystýlá dutiny a orgány v celém vašem těle. Vylučuje hlen, který zachycuje vetřelce, jako jsou bakterie, a vaše tělo je pak odstraňuje.
Vrozená imunita versus získaná imunita
Vrozená imunita je ochrana, se kterou se rodíte. Váš vrozený imunitní systém je součástí první obranné linie vašeho těla. Okamžitě reaguje na útočníky tím, že napadá všechny organismy, které by ve vašem těle neměly být. Nepotřebuje předchozí trénink, aby rozlišil buňky, které do vašeho těla patří, od těch, které tam nepatří.
Bílé krvinky zapojené do vrozené imunity nejsou naučené rozpoznávat určité vetřelce. Nemají také žádnou paměť na útoky proti vetřelcům a neposkytují žádnou ochranu proti konkrétním mikrobům (nebo infekcím, které způsobují) v budoucnosti.
Zde nastupuje získaná imunita. Získaná imunita, nazývaná také adaptivní nebo specifická imunita, je ochrana, kterou si vaše tělo časem osvojí (získá) při vystavení mikrobům. Určité bílé krvinky zvané lymfocyty si pamatují konkrétní útočníky a dokáží rozpoznat, kdy do vašeho těla nepatří. Pokud se tedy tito vetřelci pokusí znovu dostat dovnitř, lymfocyty mohou rychle zakročit a ve spolupráci s dalšími buňkami hrozbu eliminovat.
Vakcíny posilují vaši získanou imunitu tím, že trénují její buňky, aby rozpoznaly a zničily vetřelce dříve, než z nich onemocníte.
Jaké poruchy a nemoci mohou ovlivnit imunitní systém?
Mezi stavy, které mohou narušit normální fungování vašeho imunitního systému, patří např:
- Alergie. Alergie je reakce vašeho těla na látku, která je za normálních okolností neškodná. Váš imunitní systém na přítomnost této látky reaguje přehnaně, což vede k různým příznakům od mírných až po závažné.
- Autoimunitní onemocnění. Tyto stavy vznikají, když váš imunitní systém omylem napadá vlastní zdravé buňky. Lupus a revmatoidní artritida jsou příklady běžných autoimunitních onemocnění.
- Primární imunodeficitní onemocnění. Tato dědičná onemocnění brání správnému fungování vašeho imunitního systému. Díky nim jste zranitelnější vůči infekcím a některým nemocem.
- Infekční onemocnění. Infekční onemocnění vznikají, když se do vašeho těla dostanou zárodky, rozmnoží se a způsobí poškození. HIV a mononukleóza (mononukleóza) jsou příklady infekčních onemocnění, která oslabují váš imunitní systém a mohou vést k závažným onemocněním.
- Rakovina. Některé typy rakoviny, například leukémie a lymfom, mohou oslabit váš imunitní systém. Je to proto, že rakovinné buňky mohou růst ve vaší kostní dřeni nebo se tam šířit z jiného místa. Rakovinné buňky v kostní dřeni narušují normální tvorbu krevních buněk, které potřebujete k boji proti infekci.
- Sepse. Sepse je extrémní imunitní reakce na infekci. Váš imunitní systém začne poškozovat zdravé tkáně a orgány. To způsobí potenciálně život ohrožující zánět v celém vašem těle.
Příznaky a symptomy poruch imunitního systému
Příznaky a symptomy se liší v závislosti na stavu a mohou zahrnovat:
- Stále se cítíte unavení (únava).
- Nevysvětlitelná horečka.
- Nevysvětlitelný úbytek hmotnosti.
- Noční pocení.
- Svědění kůže.
- Bolest, bolest svalů.
- Brnění nebo necitlivost prstů na rukou či nohou.
- Problémy se soustředěním nebo pozorností.
- Vypadávání vlasů.
- Zánět, vyrážka nebo zarudnutí kdekoli na těle.
- Zvětšené lymfatické uzliny na krku, v podpaží nebo v tříslech.
Běžné testy ke kontrole stavu vašeho imunitního systému
Poskytovatelé zdravotní péče často používají krevní testy ke kontrole toho, jak dobře funguje váš imunitní systém. Konkrétní krevní testy, které vám může lékař nařídit, zahrnují:
- Test na protilátky.
- Kompletní krevní obraz.
- Krevní test na komplement, který zkontroluje hladinu specifických typů bílkovin v krvi, například bílkovin C3.
Jaké léky mohou ovlivnit můj imunitní systém?
Některé léky vykonávají ve vašem těle důležitou činnost, ale přitom mohou oslabit váš imunitní systém. Patří mezi ně např:
- Kortikosteroidy.
- Imunosupresiva.
- Chemoterapie a jiné formy léčby rakoviny.
Pokud potřebujete některou z těchto léčebných metod, poraďte se se svým lékařem, jak můžete podpořit svůj imunitní systém.
Jak mohu přirozeně posílit svůj imunitní systém?
Nikdo není rád nemocný, a proto se často ptáte, jak zlepšit nebo posílit svůj imunitní systém. Protože je váš imunitní systém složitý, neexistuje rychlá a jednoduchá odpověď, která by fungovala pro každého, jak ho posílit. Proto je důležité poradit se se svým lékařem. Ten vám může poskytnout individuální rady na základě vaší anamnézy. Promluví si s vámi také o vašem životním stylu a každodenních návycích, aby zjistil, jaké změny můžete provést.
Zde je několik obecných tipů, jak udržet svůj imunitní systém v dobrém stavu:
- Naplňte svůj talíř zdravými potravinami. Ovoce, zelenina, libové zdroje bílkovin a celozrnné výrobky jsou jen několika příklady potravin, které posilují imunitní systém. Poraďte se se svým lékařem o tom, jak vám různé způsoby stravování, například středomořská strava, mohou pomoci získat vitamíny potřebné pro zdravý imunitní systém.
- Zařaďte do svého denního režimu cvičení. Cvičení pomáhá mnoha aspektům vašeho zdraví, včetně funkce imunitního systému. Váš lékař vám může pomoci začít s cvičebním plánem, který odpovídá vašim zdravotním potřebám a životnímu stylu.
- Udržujte si váhu, která je pro vás zdravá. Vědci spojují index tělesné hmotnosti (BMI) vyšší než 30 (obezita) s horší funkcí imunitního systému. Zeptejte se svého poskytovatele, jaké by mělo být vaše cílové rozmezí hmotnosti, a společně se snažte tohoto rozmezí dosáhnout.
- Dopřejte si dostatek odpočinku. Nedostatek spánku může zabránit tomu, aby váš imunitní systém pracoval tak, jak má.
- Udržujte aktuální očkování. Vakcíny naučí vaše tělo bojovat s choroboplodnými zárodky, které mohou způsobit onemocnění. Poraďte se se svým poskytovatelem o tom, která očkování potřebujete a kdy.
- Vyhýbejte se kouření a všem tabákovým výrobkům. Užívání tabáku zvyšuje riziko onemocnění, která mohou poškodit váš imunitní systém, například revmatoidní artritidy. Pokud užíváte tabákové výrobky, poraďte se se svým poskytovatelem o účinných způsobech, jak přestat kouřit.
Proč je můj imunitní systém tak slabý?
Mnoho různých zdravotních stavů, léků a faktorů životního stylu může oslabit váš imunitní systém a zabránit mu, aby vás bránil tak dobře, jak by měl. Pokud máte pocit, že jste neustále nemocní, nebo máte příznaky, které nikdy nezmizí, domluvte si schůzku se svým poskytovatelem zdravotní péče. Ten zjistí, zda máte oslabený imunitní systém a co je příčinou tohoto problému.
Závěr
Stejně jako domácí bezpečnostní systém, který hlídá před vetřelci a v případě potřeby spustí alarm, je váš imunitní systém v pohotovosti a připraven signalizovat pomoc, když zaznamená hrozbu. Buňky a orgány vašeho imunitního systému spolupracují, aby našly, identifikovaly a zlikvidovaly choroboplodné zárodky a jiné vetřelce a udržely vás v bezpečí a zdraví. Hlídání však není jediným úkolem vašeho imunitního systému. Jeho posádka také léčí škody způsobené vetřelci, stejně jako byste potřebovali, aby někdo opravil rozbité okno nebo dveře.
Ale i ten nejlepší bezpečnostní systém může někdy selhat. Autoimunitní onemocnění nebo jiné stavy mohou narušit schopnost vašeho těla bránit se proti vetřelcům nebo opravovat škody. Proto je důležité pravidelně navštěvovat svého lékaře na preventivních prohlídkách. Ti mohou včas odhalit problémy a v případě potřeby poskytnout léčbu, aby váš imunitní systém fungoval co nejlépe.