Intersticiální cystitida

Obsah:

  • Příznaky intersticiální cystitidy
  • Příčiny intersticiální cystitidy
  • Rizikové faktory intersticiální cystitidy
  • Komplikace intersticiální cystitidy
  • Diagnostika intersticiální cystitidy
  • Léčba intersticiální cystitidy

Intersticiální cystitida

Intersticiální cystitida je chronické onemocnění způsobující tlak v močovém měchýři, bolesti močového měchýře a někdy i pánevní bolesti. Bolest se pohybuje od mírného diskomfortu až po silnou bolest. Toto onemocnění je součástí spektra onemocnění známých jako syndrom bolestivého močového měchýře.

Močový měchýř je dutý, svalnatý orgán, který uchovává moč. Močový měchýř se rozpíná, dokud není plný, a poté signalizuje mozku, že je čas močit, přičemž komunikuje prostřednictvím pánevních nervů. To u většiny lidí vyvolává nutkání na močení.

Močový měchýř, ledviny, močovody a močová trubice tvoří močový systém. Při intersticiální cystitidě jsou stěny vašeho močového měchýře podrážděné a zanícené (na obrázku vpravo) ve srovnání se stěnami normálního močového měchýře (na obrázku nahoře).

Při intersticiální cystitidě se tyto signály zaměňují - cítíte potřebu močit častěji a s menším objemem moči než většina lidí.

Intersticiální cystitida nejčastěji postihuje ženy a může mít dlouhodobý dopad na kvalitu života. Přestože neexistuje žádný lék, léky a další terapie mohou přinést úlevu.

Příznaky intersticiální cystitidy

Příznaky intersticiální cystitidy se u jednotlivých osob liší. Pokud trpíte intersticiální cystitidou, mohou se vaše příznaky v průběhu času také měnit, s pravidelnými vzplanutími v reakci na běžné spouštěče, jako je menstruace, dlouhodobé sezení, stres, cvičení a sexuální aktivita.

Mezi příznaky intersticiální cystitidy patří:

  • bolest v pánvi nebo mezi pochvou a konečníkem u žen
  • bolest mezi šourkem a konečníkem (perineum) u mužů
  • chronická pánevní bolest
  • trvalá, naléhavá potřeba močit
  • časté močení, často v malém množství, během dne i noci (až 60krát denně)
  • bolest nebo nepříjemné pocity při plnění močového měchýře a úleva po vymočení
  • Bolest při sexu

Závažnost příznaků se u každého liší a někteří lidé mohou mít období bez příznaků.

Přestože příznaky intersticiální cystitidy mohou připomínat příznaky chronické infekce močových cest, obvykle se nejedná o infekci. Příznaky se však mohou zhoršit, pokud osoba s intersticiální cystitidou dostane infekci močových cest.

Příčiny intersticiální cystitidy

Přesná příčina intersticiální cystitidy není známa, ale je pravděpodobné, že k ní přispívá mnoho faktorů. Lidé s intersticiální cystitidou mohou mít například také defekt ochranné výstelky (epitelu) močového měchýře. Netěsný epitel může umožnit toxickým látkám v moči dráždit stěnu močového měchýře.

Mezi další možné, ale neprokázané faktory, které k tomu přispívají, patří autoimunitní reakce, dědičnost, infekce nebo alergie.

Rizikové faktory intersticiální cystitidy

  • Vaše pohlaví. U žen je intersticiální cystitida diagnostikována častěji než u mužů. Příznaky u mužů mohou napodobovat intersticiální cystitidu, ale častěji jsou spojeny se zánětem prostaty (prostatitida).
  • Váš věk. Většina lidí s intersticiální cystitidou je diagnostikována v průběhu 30. roku života nebo starší.
  • Že máte chronickou bolestivou poruchu. Intersticiální cystitida může být spojena s jinou chronickou bolestivou poruchou, jako je syndrom dráždivého tračníku nebo fibromyalgie.

Komplikace intersticiální cystitidy

  • Snížená kapacita močového měchýře. Intersticiální cystitida může způsobit ztuhnutí stěny močového měchýře, takže váš močový měchýř pojme méně moči.
  • Nižší kvalita života. Časté močení a bolest mohou narušovat společenské aktivity, práci a další činnosti denního života.
  • Problémy se sexuální intimitou. Časté močení a bolest mohou narušovat vaše osobní vztahy a může tím trpět sexuální intimita.
  • Emocionální problémy. Chronická bolest a přerušovaný spánek spojené s intersticiální cystitidou mohou způsobovat emocionální stres a mohou vést k depresi.

Diagnostika intersticiální cystitidy

  • Anamnéza a deník močového měchýře. Poskytovatel zdravotní péče vás může požádat, abyste popsali své příznaky a vedli si deník močového měchýře, do kterého budete zaznamenávat objem vypitých tekutin a objem vyloučené moči.
  • Vyšetření pánve. Během pánevního vyšetření vám poskytovatel zdravotní péče vyšetří zevní genitálie, pochvu a děložní čípek a prohmatá břicho, aby posoudil vnitřní pánevní orgány. Poskytovatel může také vyšetřit váš konečník a řitní otvor.
  • Vyšetření moči. Vzorek vaší moči je analyzován na známky infekce močových cest.
  • Cystoskopie. Poskytovatel vám zavede tenkou trubičku s malou kamerou (cystoskop) skrz močovou trubici, aby si prohlédl sliznici vašeho močového měchýře. Poskytovatel vám také může do močového měchýře vstříknout tekutinu, aby změřil kapacitu močového měchýře. Poskytovatel může tento zákrok, známý jako hydrodistenze, provést po znecitlivění anestetikem, abyste se cítili pohodlněji.
  • Biopsie. Během cystoskopie v anestezii vám může poskytovatel odebrat vzorek tkáně (biopsie) z močového měchýře a močové trubice k vyšetření pod mikroskopem. Tím se ověří, zda se nejedná o rakovinu močového měchýře a další vzácné příčiny bolesti močového měchýře.
  • Cytologie moči. Váš lékař odebere vzorek moči a vyšetří buňky, aby pomohl vyloučit rakovinu.
  • Test citlivosti na draslík. Váš poskytovatel vám postupně zavede (vpraví) do močového měchýře dva roztoky - vodu a chlorid draselný. Požádá vás, abyste na stupnici od 0 do 5 ohodnotili bolest a naléhavost, kterou pociťujete po vpravení každého roztoku. Pokud pocítíte výrazně větší bolest nebo naléhavost při aplikaci roztoku draslíku než při aplikaci vody, může lékař diagnostikovat intersticiální cystitidu. Lidé s typickými problémy s močovým měchýřem nedokáží rozlišit mezi oběma roztoky.

Léčba intersticiální cystitidy

Žádná jednoduchá léčba neodstraňuje příznaky intersticiální cystitidy a žádná léčba nefunguje u všech. Možná budete muset vyzkoušet různé způsoby léčby nebo jejich kombinace, dokud nenajdete přístup, který vaše příznaky zmírní.

Fyzikální terapie

Spolupráce s fyzioterapeutem může zmírnit pánevní bolest spojenou s citlivostí svalů, restriktivní pojivovou tkání nebo abnormalitami svalů pánevního dna.

Nervová stimulace

Mezi techniky nervové stimulace patří např:

  • transkutánní elektrická nervová stimulace (TENS). Při TENS mírné elektrické impulsy zmírňují pánevní bolest a v některých případech snižují frekvenci močení. TENS může zvýšit průtok krve do močového měchýře. To může posílit svaly, které pomáhají ovládat močový měchýř, nebo vyvolat uvolňování látek, které blokují bolest. elektrické dráty umístěné na spodní části zad nebo těsně nad stydkou kostí dodávají elektrické impulsy - délka a frekvence terapie závisí na tom, co vám nejlépe vyhovuje.
  • Stimulace sakrálního nervu. Vaše sakrální nervy jsou hlavním spojovacím článkem mezi míchou a nervy v močovém měchýři. Stimulace těchto nervů může snížit naléhavost močení spojenou s intersticiální cystitidou. Při stimulaci sakrálního nervu vysílá tenký drátek umístěný v blízkosti sakrálních nervů elektrické impulsy do vašeho močového měchýře, podobně jako to dělá kardiostimulátor pro vaše srdce. Pokud zákrok zmírní vaše příznaky, může vám být chirurgicky implantováno trvalé zařízení. Tento zákrok neovlivňuje bolest způsobenou intersticiální cystitidou, ale může pomoci zmírnit některé příznaky frekvence močení a naléhavosti.

Zařízení pro stimulaci sakrálního nervu

Při stimulaci sakrálního nervu dodává chirurgicky implantované zařízení elektrické impulzy nervům, které regulují funkci močového měchýře. Tyto nervy se nazývají sakrální nervy. Zařízení se umisťuje pod kůži v dolní části zad, přibližně v místě zadní kapsy kalhot. Na tomto obrázku je zařízení zobrazeno mimo místo, aby byla jednotka lépe vidět.

Roztažení močového měchýře

U některých lidí dochází po cystoskopii s roztažením močového měchýře k dočasnému zlepšení příznaků. Distenze močového měchýře je roztahování močového měchýře vodou. Pokud dojde k dlouhodobému zlepšení, lze zákrok opakovat.

Během distenze močového měchýře může být do stěny močového měchýře vstříknut botulotoxin A (botox). Tato možnost léčby by však mohla vést k tomu, že nebudete schopni zcela vyprázdnit močový měchýř při močení. Po této léčbě může být nutné provést samokatetrizaci - do močového měchýře by vám mohla být zavedena hadička k vyprázdnění moči.

Léky podávané injekčně do močového měchýře

Při instilaci do močového měchýře Vám lékař zavede lék na předpis dimetylsulfoxid (Rimso-50) do močového měchýře tenkou ohebnou hadičkou (katétrem) zavedenou přes močovou trubici.

Roztok je někdy smíchán s dalšími léky, jako je například lokální anestetikum, a zůstává v močovém měchýři asi 15 minut. Chcete-li roztok vypudit, vymočte se

Operace

Lékaři k léčbě intersticiální cystitidy zřídkakdy používají chirurgický zákrok, protože odstranění močového měchýře nevede ke zmírnění bolesti a může vést k dalším komplikacím.

Lidé se silnou bolestí nebo ti, jejichž močový měchýř pojme jen velmi malé množství moči, jsou možnými kandidáty na operaci, ale obvykle až poté, co selže jiná léčba a příznaky ovlivňují kvalitu života. Chirurgické možnosti zahrnují:

  • Fulgurace. Tato minimálně invazivní metoda spočívá v zavedení nástrojů přes močovou trubici k vypálení vředů, které mohou být přítomny při intersticiální cystitidě.
  • Resekce. Jedná se o další minimálně invazivní metodu, která zahrnuje zavedení nástrojů přes močovou trubici, aby se prořízly případné vředy.
  • Augmentace močového měchýře. Při tomto zákroku chirurg zvětší kapacitu vašeho močového měchýře umístěním záplaty střeva nad močový měchýř. Tento zákrok se však provádí pouze ve velmi specifických a vzácných případech. Zákrok neodstraňuje bolest a někteří lidé musí mnohokrát denně vyprazdňovat močový měchýř pomocí katétru.