Jak spánek ovlivňuje imunitu
Obsah:
- Jak funguje imunitní systém?
- Jak spánek ovlivňuje imunitní systém?
- Spánek a vakcíny
- Spánek a alergie
- Jak můžete zlepšit svůj spánek a posílit svůj imunitní systém
V posledních několika desetiletích se věda o spánku značně rozvinula a odhalila dalekosáhlý význam spánku pro téměř všechny systémy těla. Národní institut neurologických poruch a mrtvice se snaží získat základní znalosti o mozku a nervovém systému. . S tím, jak výzkum pronikal hlouběji do souvislostí mezi spánkem a tělesným zdravím, bylo stále jasnější, že spánek a imunitní systém jsou úzce propojeny.
Imunitní systém má zásadní význam pro celkové zdraví. Je nezbytný při hojení ran, odvracení infekcí a ochraně před chronickými a život ohrožujícími nemocemi.
Spánek a imunitní systém jsou ve vzájemném vztahu. Imunitní reakce, například způsobená virovou infekcí, může ovlivnit spánek. Důsledný spánek zároveň posiluje imunitní systém a umožňuje vyváženou a účinnou funkci imunitního systému.
Na druhou stranu nedostatek spánku může imunitní systém vyřadit z činnosti. Důkazy naznačují, že v krátkodobém i dlouhodobém horizontu může nedostatek spánku způsobit onemocnění.
Jak funguje imunitní systém
Na složitosti imunitního systému se podílí mnoho složek. Důležitou složkou našeho imunitního systému jsou leukocyty neboli bílé krvinky. Úkolem leukocytů je identifikovat, napadat a odstraňovat z našeho těla cizorodé patogeny. Náš imunitní systém reaguje na patogeny jak bezprostředním (vrozeným), tak naučeným (adaptivním) způsobem, což nám umožňuje každodenní bezpečnou interakci s naším prostředím.
Když bílá krvinka zjistí cizí patogen, uvolní cytokiny, které informují ostatní bílé krvinky, aby se připravily na útok. Na imunitních reakcích, jako je otok nebo zarudnutí, se podílejí i další chemické látky, například histamin. Když dojde k ohrožení nebo zranění, imunitní systém spustí reakce, jako je zarudnutí, zánět (otok), únava, horečka a/nebo bolest.
Je důležité, aby byl imunitní systém dostatečně silný, aby dokázal najít a napadnout potenciální hrozby, ale musí být také dobře regulován, aby tělo nebylo stále v pohotovosti nebo v útočném režimu.
Jak spánek ovlivňuje imunitní systém?
Spánek poskytuje imunitnímu systému zásadní podporu. Dostatek hodin kvalitního spánku umožňuje vyváženou imunitní obranu, která se vyznačuje silnou vrozenou a adaptivní imunitou, účinnou reakcí na očkovací látky a méně závažnými alergickými reakcemi.
Naopak závažné problémy se spánkem, včetně poruch spánku, jako je nespavost, spánková apnoe a poruchy cirkadiánního rytmu, mohou narušit zdravé fungování imunitního systému.
Spánek je důležitým obdobím fyzického odpočinku a studie naznačují, že spánek hraje klíčovou roli v odolnosti našeho imunitního systému. Spánek totiž přispívá k vrozené i adaptivní imunitě.
Vědci zjistili, že během nočního spánku dochází k revitalizaci některých složek imunitního systému. Například dochází ke zvýšené produkci cytokinů spojených se zánětem. Zdá se, že tato aktivita je řízena jak spánkem, tak cirkadiánním rytmem, což jsou 24hodinové vnitřní hodiny těla.
Když je někdo nemocný nebo zraněný, může tato zánětlivá reakce pomoci při zotavování, posiluje vrozenou a adaptivní imunitu, protože se tělo snaží opravit rány nebo bojovat s infekcí.
Studie však zjistily, že k tomuto zánětu dochází, i když člověk není aktivně zraněný nebo nemocný. Analýza typu buněk a cytokinů zapojených do této noční imunitní aktivity naznačuje, že její úlohou je posilovat adaptivní imunitu .
Stejně jako spánek pomáhá mozku upevňovat učení a paměť, výzkum naznačuje, že spánek posiluje imunitní paměť. Souhra složek imunitního systému během spánku posiluje schopnost imunitního systému zapamatovat si, jak rozpoznat nebezpečné antigeny a reagovat na ně.
Odborníci si nejsou jisti, proč tento proces probíhá během spánku, ale předpokládá se, že se na něm může podílet několik faktorů:
- Během spánku se zpomaluje dýchání a svalová aktivita, čímž se imunitnímu systému uvolňuje energie pro plnění těchto kritických úkolů.
- Zánět, ke kterému dochází během spánku, by mohl zhoršit fyzickou a duševní výkonnost, pokud by k němu docházelo během bdění, proto se tělo vyvinulo tak, aby tyto procesy mohly probíhat během nočního spánku.
- Melatonin, hormon podporující spánek, který se produkuje v noci, může působit proti stresu, který může být důsledkem zánětu během spánku.
Ačkoli je tato aktivita imunitního systému během spánku prospěšná, klíčovým aspektem tohoto procesu je, že je samoregulační. Když spánek skončí, cirkadiánní rytmus těla tento zánět utlumí. Dostatek kvalitního spánku tak usnadňuje křehkou rovnováhu imunitních funkcí, která je nezbytná pro vrozenou i adaptivní imunitu.
Spánek a vakcíny
Studie jasně prokázaly, že spánek zlepšuje účinky vakcín, což dokazuje přínos spánku pro adaptivní imunitu.
Vakcíny fungují tak, že do těla vpraví oslabený nebo deaktivovaný antigen, který vyvolá imunitní odpověď. Očkování tak účinně učí imunitní systém o zdraví pacientů a jejich rodin a přátel.
Spánek je důležitým faktorem, který pomáhá určovat účinnost vakcín . Studie vakcín proti žloutence a prasečí chřipce (H1N1) zjistily, že pokud lidé noc po podání vakcíny nespí, je imunitní odpověď organismu slabší. V některých případech to snižuje ochranu vakcíny a může být dokonce nutná druhá dávka vakcíny.
Zatímco tyto studie se zabývaly úplnou spánkovou deprivací po očkování, jiné studie zjistily sníženou účinnost vakcíny u dospělých, kteří obvykle nespí alespoň sedm hodin. Lidé, kteří jsou nevyspalí, nemusí svému tělu poskytnout dostatek času na vytvoření imunologické paměti, což může způsobit, že i přes očkování nebudou chráněni.
Spánek a alergie
Alergie vznikají při přehnané reakci imunitního systému na něco, co většina lidí nepovažuje za škodlivé, a přibývá důkazů o spojitosti mezi spánkem a alergiemi.
Nedávný výzkum zjistil, že cirkadiánní rytmus člověka se podílí na regulaci reakce organismu na alergeny . Pokud je cirkadiánní rytmus narušen, může to zvýšit pravděpodobnost a závažnost alergických reakcí.
S alergiemi souvisí také nedostatek spánku. Jedna studie zjistila, že spánková deprivace zvyšuje náchylnost k alergickému záchvatu u lidí s alergií na arašídy a snižuje práh expozice arašídům potřebný k vyvolání alergického záchvatu o 45 %.
Spánková deprivace má rozsáhlé zdravotní účinky a stále více důkazů naznačuje, že může narušit imunitní systém a usnadnit onemocnění.
Nedostatek spánku v noci je spojován jak s krátkodobými onemocněními, tak s rizikem chronických chorob, jako je cukrovka a srdeční problémy . Vědci se stále více domnívají, že to souvisí s tím, jak nedostatek spánku narušuje normální fungování imunitního systému.
Bylo zjištěno, že lidé, kteří spí méně než šest nebo sedm hodin denně, jsou krátkodobě ohroženi infekcemi. Studie zjistily, že nedostatečný spánek zvyšuje pravděpodobnost nachlazení nebo chřipky. U lidí na jednotkách intenzivní péče (JIP), kteří potřebují akutní rekonvalescenci, může navíc nedostatek spánku bránit zotavení.
Nedostatek spánku je spojen s mnoha dlouhodobými zdravotními problémy a předpokládá se, že to souvisí s negativními účinky nedostatku spánku na imunitní systém. U lidí se zdravým spánkovým režimem zánět během noci ustupuje na normální úroveň ještě před probuzením. U lidí, kteří nemají dostatek spánku, však tento normální autoregulační systém selhává a zánět přetrvává.
Tato nízká úroveň systémového zánětu si vybírá daň a přispívá ke zvýšenému riziku cukrovky, kardiovaskulárních onemocnění, bolesti a neurodegenerativních onemocnění. Přetrvávající zánět je spojen s depresí , což může vysvětlovat vysoký výskyt této poruchy u lidí s problémy se spánkem. Zánět je také spojen s rakovinou, kterou podle výzkumu na zvířatech může zhoršovat nedostatečný spánek.
Bohužel, i když někteří lidé dokáží přežít den s omezeným spánkem, studie naznačují, že imunitní systém se nenaučí „zvyknout si“ na nedostatečný spánek. Místo toho se tento nízký zánět může stát chronickým, což dále zhoršuje dlouhodobé zdravotní problémy.
Přestože spánek hraje ve fungování imunitního systému klíčovou roli, imunitní systém ovlivňuje spánek také řadou způsobů.
Infekce mohou vyvolat řadu reakcí imunitního systému, včetně nedostatku energie a ospalosti. To je jeden z důvodů, proč nemocní lidé často tráví více času v posteli a spí.
Během infekce se také mění charakter spánku a mění se doba strávená v určitých fázích spánku. Konkrétně imunitní reakce vyvolává delší dobu ve fázi 3 spánku bez rychlých očních pohybů. Hluboký spánek zahrnuje větší zpomalení tělesných procesů, což umožňuje imunitnímu systému využít více energie k boji s infekcí.
Další důležitou imunitní reakcí je horečka. Vyšší tělesná teplota může spustit nové vlny imunitní obrany a zároveň učinit tělo nepřátelštější vůči mnoha patogenům. Někteří odborníci se domnívají, že změny spánku vyvolané infekcí mají usnadnit odbourání horečky a boj těla s cizorodými patogeny.
Podle tohoto názoru se hluboký spánek (stadium N3) zvyšuje, když bojujeme s infekcí, protože náš metabolismus je v tomto období spánku nejnižší, což uvolňuje energii pro reakci na vysokou horečku. Kromě toho je třes prospěšný při uvolňování tepla a udržování horečky. Naše tělo se během spánku REM nemůže třást kvůli svalové atonii, proto je spánek REM během aktivní infekce prakticky zrušen. Fragmentace REM spánku během horečky vedla k tzv. febrilním snům neboli zvýšenému počtu nočních můr během horečky.
Přestože vědci nadále zkoumají vztah mezi spánkem a imunitním systémem, tyto účinky ukazují, jak úzce spolu souvisejí a jak může imunitní systém využít spánek ke zlepšení své schopnosti bojovat s infekcí.
Jak můžete zlepšit svůj spánek a posílit svůj imunitní systém?
Vzhledem k významu spánku pro funkci imunitního systému může být pro posílení imunitního systému prioritou dostatek nepřerušovaného spánku každou noc.
Zlepšení spánku často začíná tím, že se zaměříte na své návyky, rutinu, prostředí, ve kterém spíte, a dokonce i na to, zda máte tu nejlepší matraci. Souhrnně se tomu říká spánková hygiena a i jednoduché kroky, jako je důsledné dodržování spánkového režimu a vyhýbání se používání mobilních telefonů a tabletů v posteli, mohou usnadnit kvalitní spánek.
Lidé s chronickými nebo závažnými problémy se spánkem nebo opakujícími se nemocemi by se měli poradit s lékařem. Lékař může určit příčinu a nejlepší opatření k jejímu řešení.
Lidem s poruchami spánku, jako je nespavost, může pomoci léčba, například kognitivně-behaviorální terapie nespavosti). Tento přístup funguje tak, že snižuje negativní myšlenky týkající se spánku a podporuje zdravý spánek a snižuje příznaky zánětu .
Pozitivní výsledky při zlepšování spánku a zároveň při posilování funkce imunitního systému vykazují také relaxační techniky, včetně metod zaměřených na tělo a mysl, jako je jóga.