Jizvy
Obsah:
- Co jsou to jizvy?
- Jaké jsou příznaky jizvy?
- Jaké jsou typy jizev?
- Co způsobuje jizvy?
- Jak se diagnostikují jizvy?
- Léčba jizev
- Mohu zabránit vzniku jizev?
- Blednou jizvy, zmenšují se nebo jsou časem méně viditelné?
- Závěr
Jizvy vznikají jako součást procesu hojení v těle. Tělo vytváří tkáň, aby opravilo poškozenou kůži a uzavřelo mezery způsobené zraněním. Jizvy mají různé tvary a velikosti. Mohou být důsledkem nehod, popálenin, operací, akné a nemocí. Většina jizev časem zmizí. Více zákroků může jizvy zmírnit.
Co jsou jizvy?
Jizvy vznikají jako součást procesu hojení po pořezání nebo poškození kůže. Kůže se sama opravuje tím, že si vypěstuje novou tkáň, která ránu stáhne a vyplní případné mezery způsobené zraněním. Tkáň jizvy je tvořena především bílkovinou zvanou kolagen.
Jizvy mají různé tvary a velikosti. Některé jizvy jsou velké a bolestivé, jiné jsou sotva viditelné. Keloidní jizvy se častěji vyskytují u lidí s tmavou pletí (zejména u lidí afrického, asijského nebo hispánského původu) a také u zrzavých jedinců. Keloidy jsou vyvýšené jizvy, které rostou a přesahují poraněné místo. V závislosti na jejich velikosti, typu a umístění mohou vaše jizvy vypadat nevzhledně a mohou vám dokonce ztěžovat pohyb.
Ne všechny jizvy vyžadují léčbu a mnohé časem zmizí. Pokud vás jizva obtěžuje nebo vám způsobuje bolest, může vám pomoci léčba.
Jak časté jsou jizvy?
Téměř každému se vytvoří nějaký typ jizvy, ať už po nehodě, operaci, akné nebo nemoci, jako jsou plané neštovice (varicella). Jizvy postihují lidi všech věkových kategorií a pohlaví.
Jaké jsou příznaky jizvy?
Když se jizva poprvé objeví na světlejší kůži, je obvykle růžová nebo červená. Postupem času narůžovělá barva vybledne a jizva je o něco tmavší nebo světlejší než barva kůže. U lidí s tmavou pletí se jizvy často projevují jako tmavé skvrny. Někdy jizvy svědí a mohou být bolestivé nebo citlivé.
Vzhled jizvy závisí na několika faktorech, mezi které patří např:
- zranění nebo události, která jizvu způsobila, například operace, popálení nebo silné akné.
- Velikost, závažnost a umístění rány.
- Ošetření, které jste v souvislosti s ránou podstoupili, například stehy nebo obvazy.
- Váš věk, geny, etnický původ a celkový zdravotní stav.
Jaké jsou typy jizev?
Jizvy se mohou vytvořit kdekoli na kůži. Existuje několik typů jizev, včetně:
- Kontraktury: Kontrakturní jizva, která často vzniká po popálení, způsobuje napnutí (stažení) kůže. Tyto jizvy mohou ztěžovat pohyb, zejména pokud se jizva dostane do svalů a nervů nebo se vyskytuje nad kloubem.
- Vtlačené (atrofické): Tyto vtlačené jizvy jsou často důsledkem neštovic nebo akné. Vypadají jako zaoblené dolíčky nebo malé prohlubně v kůži. Říká se jim také jizvy po sekání ledu a nejčastěji se vyskytují na obličeji. Jizvy po akné mohou být s věkem výraznější, protože kůže časem ztrácí kolagen a pružnost.
- Ploché : Ačkoli mohou být zpočátku mírně vystouplé, tento typ jizvy se při hojení zplošťuje. Ploché jizvy jsou často růžové nebo červené. Časem mohou být o něco světlejší nebo tmavší než okolní kůže.
- Keloidy: Tyto jizvy jsou vyvýšené nad povrch kůže a přesahují poraněné místo. Přerostlá jizva se může zvětšovat a může ovlivňovat pohyb.
- Vyvýšená (hypertrofická): Hypertrofickou jizvu můžete nahmatat, když po ní přejedete prstem. Tyto vystouplé jizvy se mohou časem zmenšit, ale nikdy se zcela nezploští. Na rozdíl od keloidů nerostou ani se nerozšiřují mimo poraněné místo.
- Strie: Když se kůže rychle rozpíná nebo smršťuje, může dojít k poškození pojivové tkáně pod kůží. Strie se často tvoří v těhotenství, v pubertě nebo po přibrání či zhubnutí. Obvykle se objevují na prsou, břiše, stehnech a horní části paží.
Jizvy se mohou tvořit i uvnitř těla. Vnitřní jizvy mohou být důsledkem chirurgického zákroku (například srůsty v břišní dutině) a některých zdravotních stavů, jako je Ashermanův syndrom a Peyronieho choroba. Autoimunitní onemocnění, jako je sklerodermie, vytváří kožní změny připomínající jizvy v důsledku zánětu v kůži.
Co způsobuje jizvení?
Jizvy jsou součástí procesu hojení v těle. Kůže jako součást imunitního systému je bariérou, která vás chrání před choroboplodnými zárodky a jinými škodlivými látkami. Když je kůže poškozena, tělo vytváří novou tkáň z kolagenu, aby ji pomohlo znovu zahojit.
Kolagen hraje mnoho důležitých rolí v celém vašem těle, včetně vypolstrování kůže a pomoci chrupavkám chránit vaše klouby. Když vznikne jizva, kolagenová vlákna opraví poškozenou kůži a uzavřou případná otevřená místa. Nová tkáň vás chrání před infekcí.
Jak se jizvy diagnostikují?
Většinu jizev můžete snadno diagnostikovat sami pozorováním oblasti kůže, která se zhojila po zranění. Jizvy často vypadají tmavší, světlejší nebo růžovější než okolní kůže.
Váš lékař provede fyzikální vyšetření, aby zhodnotil jizvu, která způsobuje problémy. Váš lékař se podívá na velikost, strukturu a barvu jizvy, aby určil její typ. Léčba se liší podle typu jizvy, jejího umístění, příčiny vzniku a doby, po kterou ji máte.
Léčba jizvy
Lze jizvy léčit?
Jizvy lze zmenšit nebo zmírnit jejich nápadnost několika způsoby léčby. Váš poskytovatel zdravotní péče vám může doporučit jednu léčbu nebo jejich kombinaci. Léčba jizev závisí na několika faktorech, včetně:
- typu, velikosti a umístění jizvy.
- Zda vám jizva způsobuje bolest nebo ovlivňuje vaši schopnost pohybu.
- Vašeho věku a stáří jizvy.
Jaké jsou způsoby léčby jizev?
Léčba může zmenšit velikost nebo vzhled jizvy, ale jizva nikdy zcela nezmizí. Některé způsoby léčby zabraňují vzniku jizvy při hojení rány. Mezi léčbu jizev patří např:
- Dermabraze: Dermabraze, která je běžnou metodou léčby jizev po akné, odstraňuje vrchní vrstvu kůže jemným „obrušováním“ kůže. Zákrok změkčuje a vyhlazuje pokožku a může zlepšit vzhled jizev.
- Injekce: Váš lékař aplikuje přímo do jizvy léky, které ji zmenší a zploští. Kortikosteroidní injekce mohou zmenšit velikost keloidních jizev. Poskytovatel zdravotní péče vám může vstříknout léky proti rakovině, jako je bleomycin (Bleo 15k™) a fluorouracil (Adrucil® nebo 5-FU), které jizvu zploští a sníží svědění a bolest.
- Laserové ošetření: Několik typů laserových a světelných ošetření může jizvy (včetně jizev po akné) učinit méně viditelnými. Laserová ošetření využívají určitou vlnovou délku světla k vyvolání určitého efektu v kůži. V-paprsek je pulzní barvicí laser s vlnovou délkou 595 nm (nanometrů), který se zaměřuje na malé krevní cévy v kůži. Někdy zůstávají jizvy růžové nebo červené, protože nové krevní cévy, které se vytvořily k zahojení rány, po vykonání své práce nikdy neustoupily. Tento laser dokáže drobné cévy zevnitř kauterizovat, takže se z jizvy odstraní a růžová nebo červená barva zmizí. Tento zákrok může také pomoci jizvu zploštit, pokud je příliš silná, nebo ztluštit, pokud je příliš tenká. Jiné lasery (např. laser Fraxel) mohou odpařit malé sloupce tkáně uvnitř jizvy, aby se rozrušila kolagenová vlákna a jizva se mohla remodelovat a stát se pružnější. Ošetření může také pomoci s bolestí, svěděním a citlivostí. Laserové ošetření může u lidí s tmavou pletí způsobit hyperpigmentaci (ztmavnutí kůže) nebo hypopigmentaci (zesvětlení kůže). Před zahájením léčby se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče o nežádoucích účincích.
- Tlaková terapie: Elastický obvaz, obvaz nebo punčocha vyvíjí během procesu hojení tlak na ránu. Tlak zabraňuje vzniku jizvy nebo zmenšuje její velikost. Masážní terapie může také pomoci rozrušit tkáň jizvy a umožnit její remodelaci.
- Chirurgická revize jizvy: Různými chirurgickými zákroky lze jizvu odstranit, zlepšit její vzhled nebo transplantovat kůži z jiné oblasti (kožní štěp). Jedná se o nahrazení jednoho typu jizvy jinou, vhodnější jizvou.
- Lokální krémy a masti: Aplikace silikonové masti na jizvu ji může zmenšit nebo zabránit jejímu vzniku. Nebo vám lékař může doporučit, abyste na danou oblast aplikovali kortikosteroidní krém nebo silikonovou gelovou fólii. Pokud máte tmavou pleť, zeptejte se svého lékaře na možnost použití krému na zesvětlení pleti s hydrochinonem, který jizvy zesvětlí.
Mohu zabránit vzniku jizev?
Ačkoli nemůžete vždy zabránit zraněním, která způsobují jizvy, můžete snížit riziko vzniku jizvy po zranění. Pokud se jizva přece jen vytvoří, můžete ji pečlivou péčí učinit méně nápadnou.
Abyste snížili riziko vzniku jizvy, měli byste:
- Navštivte svého lékaře: Pokud se vám stane úraz, po kterém může zůstat jizva, navštivte svého lékaře a nechte se vyšetřit. Možná budete potřebovat stehy nebo speciální obvazy, které udrží kůži při hojení. Stehy mohou minimalizovat vzhled jizev. Při péči o stehy dbejte na to, abyste se řídili pokyny poskytovatele. V závislosti na typu a umístění rány můžete potřebovat perorální nebo lokální antibiotika, abyste zabránili infekci.
- Čištění rány: Místo rány omyjte vodou a mýdlem. Očistěte ránu od nečistot nebo zaschlé krve a přiložte na ni obvaz, aby se do ní nedostaly bakterie. Během hojení rány nezapomeňte obvaz často měnit.
- Udržujte ránu vlhkou: Přikládání vazelíny nebo vlhkých obkladů na popáleniny zabrání přílišnému vysychání rány a vzniku strupů. Strupy mohou zhoršit jizvení.
- Chraňte ji před sluncem: Jizvu si zakryjte nebo ji chraňte opalovacím krémem. Vystavení jizvy slunci může způsobit její ztmavnutí. Opakované vystavování zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže.
- Dbejte na správnou výživu: Nízká hladina vitaminu D nebo C v těle může jizvy zhoršovat a ve stravě potřebujete dostatek kvalitních bílkovin, které pomáhají kůži vytvářet látky nezbytné pro hojení.
Blednou jizvy, zmenšují se nebo jsou časem méně viditelné?
Většina jizev časem vybledne a nezpůsobuje dlouhodobé zdravotní problémy. To, jak se jizva změní, závisí na jejím umístění, velikosti a typu. Jizva může vyblednout natolik, že ji téměř neuvidíte, ale nikdy zcela nezmizí.
Některé jizvy způsobují problémy i po měsících nebo letech. Jak nervová zakončení dorůstají, může být jizva bolestivá nebo svědit. Z jizev může vzniknout rakovina kůže, zejména u jizev po popáleninách. Chcete-li rakovině kůže předejít, používejte opalovací krém nebo jizvu zakryjte.
Závěr
Pokud nejste spokojeni s tím, jak jizva vypadá, navštivte svého lékaře. Nemusíte žít s jizvou, která vám vadí. Několik účinných zákroků může jizvu zploštit nebo ji učinit méně nápadnou. Po ošetření si jizvy nemusíte vůbec všimnout. Pokud vám jizva způsobuje nepříjemné pocity nebo vám ztěžuje pohyb, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Léčba může zlepšit pohyb a zmírnit bolest. Jizvy vždy chraňte před sluncem, abyste snížili riziko vzniku rakoviny kůže.