Kopřivka


Obsah:

  • Co je kopřivka?
  • Jaké jsou příznaky akutní kopřivky?
  • Jaké jsou příznaky chronické kopřivky?
  • Co způsobuje kopřivku?
  • Jak se kopřivka diagnostikuje?
  • Jak se kopřivka léčí nebo zvládá?
  • Jak mohu kopřivce předcházet?
  • Závěr

Kopřivka, kožní vyrážka, která často silně svědí, je často důsledkem alergické reakce na potravinu nebo na něco, čeho jste se dotkli. Kopřivka může rychle odeznít (akutní kopřivka) nebo může trvat dlouho (chronická kopřivka). Léčba může zahrnovat antihistaminika nebo steroidy.

Kopřivka je typ alergické reakce, při které se na kůži tvoří svědivé hrbolky.

Co je kopřivka?

Kopřivka jsou vyvýšené červené hrbolky (vřídky) nebo skvrny na kůži. Jsou typem otoku na povrchu kůže a vznikají při alergické reakci vašeho těla. K alergickým reakcím dochází, když se váš imunitní systém dostane do kontaktu s alergenem. Alergeny jsou bílkoviny, které jsou pro mnoho lidí neškodné, ale u citlivých lidí vyvolávají alergickou reakci.
Kopřivka často velmi svědí, ale můžete také pociťovat pálení nebo bodání. Mohou být malé jako koneček prstu nebo velké jako jídelní talíř. Lékařský název pro kopřivku je kopřivka.
Někdy se kopřivky spojují a vytvářejí větší oblasti, kterým se říká plaky. Kopřivka obvykle zmizí do 24 hodin, i když může být viditelná i několik dní nebo déle.

Typy kopřivky

Akutní kopřivka označuje kopřivku, která netrvá příliš dlouho (méně než šest týdnů). Chronická kopřivka označuje kopřivku, která se objevuje alespoň dvakrát týdně po dobu delší než šest týdnů.
Chronická, spontánní kopřivka je označení pro chronickou kopřivku, která nemá žádnou zjevnou příčinu. Starší název pro tento stav je chronická idiopatická kopřivka.
Existuje také stav nazývaný fyzikální kopřivka nebo indukovatelná kopřivka. Tato kopřivka se může objevit, když jste v chladu, horku nebo na slunci. Někteří lidé reagují na vibrace nebo tlak, cvičení nebo pocení. Fyzikální kopřivka se obvykle objeví do hodiny po expozici. Tento typ kopřivky může být také chronický.

Jaký je rozdíl mezi kopřivkou a vyrážkou?

Vyrážka je stav kůže, který zahrnuje něco neobvyklého, například skvrny, otok, svědění nebo zarudnutí. Kopřivka je příkladem vyrážky, ale ne všechny vyrážky jsou kopřivkou.

Koho postihuje kopřivka?

Kopřivkou může onemocnět kdokoli. Pokud patříte mezi osoby, které reagují na mnoho druhů alergenů, můžete mít kopřivku často. Jiní lidé, kteří na alergeny nereagují, mohou dostat kopřivku jednou nebo několikrát za život.
Zdá se, že existuje souvislost mezi akutní kopřivkou a stavy, jako je astma, alergická rýma a atopická dermatitida, zejména u dětí. Kopřivka vás může postihnout také v období extrémního stresu.

Jak častá je kopřivka?

Přibližně 20 % populace dostane alespoň jednou kopřivku. Chronickou kopřivkou trpí asi 1 až 3 % populace.

Jaké jsou příznaky akutní kopřivky?

Kopřivka vypadá různě v závislosti na osobě a situaci. Mohou se objevit kdekoli na těle. Mezi příznaky akutní kopřivky patří např:

  • Zvednuté hrbolky nebo boule na kůži. Na světlejší kůži mohou hrbolky vypadat načervenale.
  • Kopřivka je bledá (střed kopřivky po zmáčknutí zbělá).
  • Svědění kůže.
  • Otoky pod kůží způsobující edém (angioedém).
  • Objevují se také bolestivé otoky rtů, očí a vnitřní strany krku.

Jaké jsou příznaky chronické kopřivky?

Chronická kopřivka a akutní kopřivka mohou v mnoha ohledech vypadat podobně: mohou to být svědivé, oteklé vyvýšené hrboly, které se ve středu a při stlačení zesvětlují. Chronická kopřivka však může:

  • měnit velikost a tvar.
  • Objevovat se, mizet a znovu se objevovat nejméně jednou za několik dní po dlouhá období, dokonce i měsíců nebo let.
  • Objevovat se spolu s horkem, cvičením nebo stresem.

Co kopřivku způsobuje?

Příčiny akutní kopřivky

Akutní kopřivka je často alergickou reakcí na něco, co jste dostali do těla, například na jídlo, pití nebo léky, nebo na něco, čeho jste se dotkli. V kůži se nacházejí imunitní buňky zvané žírné buňky. Když se tyto buňky dají do pohybu, uvolňují chemické látky, včetně jedné z nich, která se nazývá histamin. Histamin je příčinou kopřivky.
Kopřivku můžete dostat i z řady jiných důvodů. Mezi ně patří infekce, stres nebo fyzický tlak na kůži. Nestává se často, že by poskytovatelé zdravotní péče nedokázali přesně určit, co vaši kopřivku způsobilo.

Příčiny chronické kopřivky

Na rozdíl od akutní kopřivky není chronická kopřivka obvykle způsobena alergií. Mohou být způsobeny infekcemi způsobenými bakteriemi nebo viry nebo jako důsledek jiných onemocnění, například lupusu. Lékař nemusí odhalit přesnou příčinu. V těchto případech se o chronické kopřivce hovoří jako o idiopatické nebo spontánní.
Přestože chronická kopřivka trvá dlouhou dobu, obvykle není trvalá. Mohou být nepříjemné, ale nejsou život ohrožující.

Je kopřivka nakažlivá?

Na rozdíl od některých jiných kožních onemocnění není kopřivka nakažlivá. Pokud se však u vás kopřivka objeví, protože je vaše kůže vystavena rostlinným výměškům, jako je například jedovatý břečťan, můžete alergizující rostlinný produkt šířit na ostatní, dokud si ho z kůže nesmyjete.

Jak se kopřivka diagnostikuje?

Váš lékař může diagnostikovat kopřivku a angioedém pohledem na vaši kůži. Alergologické testy mohou pomoci určit, co reakci vyvolává, ale to platí zejména pro akutní kopřivku. Znalost příčiny vám může pomoci vyhnout se alergenům a s nimi spojené kopřivce. Alergologické testy k diagnostice kopřivky zahrnují:

  • Kožní testy: Během tohoto testu vám poskytovatelé zdravotní péče otestují kůži na přítomnost různých alergenů. Pokud vaše kůže zčervená nebo zduří, znamená to, že jste na danou látku alergičtí. Tento typ alergického testu se také nazývá kožní bodový nebo škrábací test. Kožní prick testy se u chronické kopřivky obvykle neprovádějí.
  • Krevní testy: Krevní test zjišťuje přítomnost specifických protilátek v krvi. Vaše tělo vytváří protilátky, aby bojovalo proti alergenům. Pokud vaše tělo vytváří příliš mnoho protilátek, může se u vás objevit kopřivka a otoky.

Jak se kopřivka léčí nebo zvládá?

Většinou kopřivka zmizí bez léčby. Váš lékař vám může doporučit léky a domácí péči, které vám pomohou cítit se lépe a snížit pravděpodobnost, že se u vás kopřivka znovu objeví. Léčba kopřivky zahrnuje:

  • Léky na alergii: Léky zvané antihistaminika blokují účinky histaminu. Lze je užívat perorálně (spolknout tabletu) nebo lokálně (aplikovat na postiženou kůži). Antihistaminika zmírňují svědění způsobené kopřivkou a způsobují, že alergické reakce odezní nebo jsou méně závažné. Některá antihistaminika reagují rychle, například difenhydramin (Benadryl®). V závislosti na tom, jak závažná je kopřivka, vám lékař může doporučit každodenní užívání léků proti alergii, jako je loratadin (Claritin®), fexofenadin (Allegra®), cetirizin (Zyrtec®) nebo levocetirizin (Xyzal®).

Injekce proti alergii: V případě obtížně léčitelné chronické kopřivky může váš poskytovatel zdravotní péče projednat měsíční injekce léků, které blokují alergické reakce. Lidé s těžkými alergiemi vytvářejí příliš mnoho IgE. Tyto injekce blokují váš imunitní systém v tvorbě IgE.

  • Domácí léčba: Můžete si dát chladnou koupel nebo sprchu, nosit volný oděv a přikládat studené obklady, abyste zmírnili kopřivku. Volně prodejný hydrokortizonový nebo antihistaminový krém může zmírnit svědění a otok.
  • Perorální steroidy: Kortikosteroidy, jako je prednison, mohou zmírnit příznaky kopřivky, které nereagují na antihistaminika nebo lokální steroidy.
  • Epinefrin: Závažné akutní alergické reakce mohou vést k život ohrožujícímu stavu zvanému anafylaxe. Příznaky zahrnují kopřivku, otok obličeje, úst nebo hrdla, dušnost, sípání, zvracení a nízký krevní tlak. Anafylaxe je život ohrožující a každý, kdo má tento druh reakce, potřebuje okamžitou injekci adrenalinu (EpiPen®) k otevření oteklých dýchacích cest.

Komplikace kopřivky

Každý, kdo má těžkou akutní alergickou reakci, může mít život ohrožující otok dýchacích cest - hrdla a plic. Tento stav se nazývá anafylaxe. Může potenciálně vést k uzavření dýchacích cest a následné smrti.
Anafylaxe je často vyvolána těžkou alergickou reakcí na určitou potravinu, jako jsou arašídy a ořechy nebo včelí bodnutí. Pokud se u vás anafylaxe projeví, potřebujete okamžitou injekci adrenalinu, například injekční adrenalin (EpiPen® nebo AUVI-Q®).
Epinefrin otevírá dýchací cesty, zvyšuje krevní tlak a snižuje kopřivku a otok. Pokud užijete epinefrin mimo zdravotnické zařízení, měli byste se dostavit na pohotovost, kde vás budou sledovat. Příznaky anafylaxe se mohou vrátit, když epinefrin přestane účinkovat.

Jak mohu kopřivce předcházet?

Akutní kopřivka

Váš lékař vám může na základě výsledků alergologických testů pomoci zjistit, které látky akutní kopřivku vyvolávají. Když znáte spouštěče, můžete se jim vyhnout. Možná budete chtít:

  • Vyřadit ze svého jídelníčku některé potraviny.
  • Snížit expozici alergenům přenášeným vzduchem.
  • Přejít na prací prostředky a mýdla bez parfémů a barviv.
  • Vyhýbat se extrémním změnám teplot.
  • Uvolněte se a dejte si přestávku, když jste ve stresu nebo přepracovaní.
  • Noste volné, lehké oblečení.

Některé z těchto rad mohou pomoci i při chronické kopřivce.

Chronická kopřivka

Chronické kopřivce nemusí být možné předcházet. Váš lékař nemusí být schopen přesně zjistit, co je způsobuje. Mohou být také součástí většího zdravotního stavu, který ovlivňuje váš imunitní systém.

Závěr

Kopřivka je způsob reakce vašeho těla na látku (alergen), na kterou je citlivé. Tyto reakce mohou být nepříjemné, ale často nejsou závažné. Může se vyskytnout samotná kopřivka, kopřivka s otokem nebo jen otok. Většinou tyto reakce odezní během jednoho nebo dvou dnů. Pokud jste k těmto reakcím náchylní, poraďte se se svým lékařem o vyšetření příčin. Jakmile budete vědět, co je spouštěčem vašich alergií, můžete podniknout kroky k tomu, abyste se těmto spouštěčům vyhnuli a reakce léčili.
Chronická kopřivka nezmizí během několika týdnů. Může to trvat mnohem déle. Nezapomeňte informovat svého poskytovatele, pokud léčba nezabírá. Léčba může být účinná, i když nevíte, proč máte chronickou kopřivku.