Lupénka nehtů
Obsah:
- Co je to lupénka nehtů?
- Příznaky a příčiny lupénky nehtů
- Jak se diagnostikuje lupénka nehtů?
- Léčba a management lupénky nehtů
- Jak mohu snížit riziko vzniku lupénky nehtů?
- Jak bych o sebe měl/a pečovat?
- Závěr
Lupénka nehtů je autoimunitní onemocnění. Způsobuje změnu barvy, jamky a změny na nehtech na rukou a nohou. Neexistuje žádný lék, ale léčba může zmírnit související příznaky.
Co je lupénka nehtů?
Lupénka nehtů je autoimunitní onemocnění, které způsobuje rychlé množení kožních buněk. Jedná se o typ lupénky, který postihuje nehty na rukou a nohou.
Lupénka nehtů se obvykle objevuje spolu s lupénkovou vyrážkou na jiných částech těla.
Koho lupénka nehtů postihuje?
Lupénkou nehtů může onemocnět kdokoli. Pravděpodobnost vzniku lupénky nehtů však může být vyšší, pokud jste:
- je vám více než 40 let.
- Jste při narození přiřazeni k mužskému pohlaví.
- Máte lupénku nebo se lupénka vyskytuje ve vaší rodině.
- Máte psoriatickou artritidu.
Jak častá je lupénka nehtů?
Lupénka nehtů je častá. Postihuje více než 50 % všech lidí s lupénkou a přibližně 86 % všech lidí s psoriatickou artritidou.
Příznaky a příčiny lupénky nehtů
Je lupénka nehtů plíseň?
Ne, lupénka nehtů není plíseň. Lupénka nehtů je autoimunitní onemocnění. Váš imunitní systém reaguje nadměrně, což vede k příliš rychlému růstu nových kožních buněk.
Jaké jsou příznaky lupénky nehtů?
Mezi příznaky lupénky nehtů patří:
- Zbarvení: kůže pod nehtem (nehtové lůžko) může změnit barvu. Tyto změny, nazývané lososové skvrny nebo skvrny od olejových kapek, mohou vypadat žlutě, červeně, růžově nebo hnědě.
- Důlky: na nehtech se mohou tvořit důlky nebo prohlubně (kopulovité prohlubně). Mohou být malé jako špendlík (0,4 milimetru) nebo velké jako špička pastelky (2 milimetry) a mohou být mělké nebo hluboké. Na nehtech můžete mít pouze jeden nebo dva důlky, nebo jich můžete mít na každém nehtu více než 10.
- Změny ve struktuře nehtů: mohou se vám vytvořit rýhy, které se táhnou vodorovně napříč nehtem (Beauovy linie). Vaše nehty mohou být tak tenké, že se začnou drolit. Silná vrstva kůže pod špičkou nehtu se také může začít odlupovat a pomalu se oddělovat od nehtového lůžka (onycholýza), což může vést k plísni nehtů.
Některé z těchto příznaků mohou mít za následek nepříjemné pocity, citlivost nebo bolest, které mohou ovlivnit vaše pohodlí nebo schopnost stát, chodit nebo používat ruce.
Co způsobuje lupénku nehtů?
Lupénka nehtů je problémem imunitního systému. Obvykle každých 28 až 30 dní rostou nové kožní buňky. U lidí s lupénkou však nové buňky rostou a přesouvají se na povrch kůže každé tři až čtyři dny, což vytváří kožní vyrážky. U některých lidí s lupénkou postihuje kromě kůže nebo jiných částí těla také nehty.
Je lupénka nehtů nakažlivá?
Lupénka nehtů není nakažlivá. Lupénku nehtů nemůžete přenést na jinou osobu kontaktem kůže na kůži.
Jak se diagnostikuje lupénka nehtů?
Váš lékař obvykle dokáže diagnostikovat lupénku nehtů po fyzikálním vyšetření. Vyšetří vaše postižená místa a bude pátrat po běžných příznacích lupénky nehtů. Zeptá se také na vaše příznaky a rodinnou anamnézu.
Když poskytovatel zdravotní péče diagnostikuje lupénku nehtů, může k posouzení její závažnosti použít index závažnosti lupénky nehtů (NAPSI). NAPSI používá pomyslné čáry, které rozdělují váš nehet na čtyři stejné části (kvadranty). Vaše nehty obdrží skóre 0-4 na základě přítomnosti jakýchkoli příznaků lupénky nehtů v každém z kvadrantů. Váš lékař pak tato skóre sečte. Nízké číslo znamená, že lupénka vašich nehtů je mírná, a vysoké číslo znamená, že lupénka vašich nehtů je závažnější.
Léčba a management lupénky nehtů
Může lupénka nehtů sama zmizet?
Na lupénku nehtů neexistuje žádný lék. Jedná se o dlouhodobé (chronické) onemocnění, což znamená, že ke vzplanutí může docházet po celý život. Můžete mít vzplanutí a období, kdy příznaky vymizí (remise). Léčba vám může přinést úlevu od příznaků.
Jak se lupénka nehtů léčí?
Lupénka nehtů je často odolná vůči některým možnostem léčby, takže může být obtížné ji zvládnout bez standardní léčby. Je možné, že budete muset se svým lékařem prozkoumat různé možnosti léčby, včetně:
- Kortikosteroidy: Váš poskytovatel zdravotní péče vám může předepsat kortikosteroidní krém, mast nebo lak na nehty. Aby kortikosteroidy účinně léčily vaši lupénku nehtů, musí se dostat do nehtového lůžka a oblasti prstů, kde nehet začíná růst (nehtová matrix), což může být obtížné. Může být nutné aplikovat léky až dvakrát denně a výrazné zlepšení můžete pozorovat až po uplynutí nejméně čtyř až šesti měsíců.
- Injekce léků: V závažnějších případech lupénky nehtů vám lékař může pomocí tenké jehly vstříknout lék do kůže kolem nehtů. Tyto léky mohou zahrnovat etanercept, adalimumab nebo ustekinumab.
- Perorální léky: V závažnějších případech lupénky nehtů vám může lékař předepsat tekuté léky nebo tablety, které spolknete s vodou. Tyto léky mohou zahrnovat methotrexát, cyklosporinnebo apremilast.
- Fototerapie: Fototerapie využívá ultrafialové světlo ze speciálních lamp. Váš lékař může použít lék zvaný psoralen v kombinaci s ultrafialovým zářením A (PUVA) nebo ultrafialovým zářením B (UVB). Vlny ultrafialového světla při fototerapii mohou pomoci při některých onemocněních kůže a nehtů, včetně lupénky nehtů.
- Laserová terapie: Váš lékař může použít pulzní barvicí laser (PDL), který se zaměřuje na krevní cévy pod nehty, což může snížit závažnost lupénky nehtů. Ošetření laserovou terapií se obvykle provádí každých šest měsíců.
Existují nějaké domácí prostředky nebo tipy na léčbu příznaků lupénky nehtů?
Existuje několik domácích prostředků a tipů, které mohou pomoci zvládnout příznaky lupénky nehtů.
Přestože jsou domácí prostředky pro většinu lidí bezpečné, je dobré se před vyzkoušením některých z následujících možností poradit se svým lékařem. Může u vás hrozit riziko vzniku alergické reakce.
- Aloe vera: Gel z aloe vera má protizánětlivé vlastnosti, které mohou zmírnit příznaky lupénky nehtů. Gel z aloe vera nanášejte na nehty a okolní pokožku až několikrát denně, a to i před spaním.
- Kapsaicin: Kapsaicin je chemická sloučenina, která se přirozeně nachází v pálivých paprikách a dodává jim pálivou chuť. Kapsaicinové krémy nebo masti mohou zmírnit příznaky lupénky nehtů. Dávejte však pozor, abyste se po jejich použití nedotýkali očí nebo si je nepotírali, protože mohou způsobit jejich podráždění.
- Sůl z Mrtvého moře: Sůl z Mrtvého moře pochází z Mrtvého moře v jihozápadní Asii a může přinést úlevu od příznaků lupénky nehtů. Přidejte sůl z Mrtvého moře do misky s teplou vodou - asi 35 stupňů Fahrenheita - a namočte nehty alespoň na 10 minut. Možná bude nutné namáčet nehty několikrát týdně.
- Kurkuma: Kurkuma je koření, které obsahuje chemickou látku zvanou kurkumin. Studie ukazují, že kurkumin má protizánětlivé a protiplísňové vlastnosti, které mohou zmírnit příznaky lupénky nehtů. Kurkumu můžete přidávat jako koření do potravin ve svém jídelníčku nebo ji můžete užívat ve formě tablet či tablet v určitých dávkách.
Také je to dobrý nápad:
- Pravidelně si myjte ruce a nehty, abyste předešli infekci.
- Nehty a kůži kolem nehtů zvlhčujte.
- Nehty si nechávejte zastřihávat nakrátko.
- Používejte lak na nehty, abyste nehty zpevnili.
- Stříhejte nehtové záděry.
- Při činnostech, které mohou poškodit nebo vysušit nehty nebo kůži kolem nehtů, jako je mytí nádobí, sportování nebo práce venku, noste rukavice.
Pokud se kvůli lupénce nehtů cítíte trapně nebo se stydíte, můžete si nehty jemně vyleštit a použít lak na nehty, abyste zakryli případné dolíčky nebo změnu barvy a zlepšili vzhled nehtů. Vyhněte se však používání umělých nehtů. Umělé nehty mohou poškodit vaše skutečné nehty.
Jak mohu snížit riziko vzniku lupénky nehtů?
Neexistuje žádný způsob, jak lupénce nehtů zabránit. Pokud máte lupénku nehtů, může se během vašeho života objevit a zase zmizet. Léčba může zmírnit příznaky, a to i u lidí s těžkou lupénkou nehtů.
Existují nějaké další komplikace lupénky nehtů?
Pokud máte lupénku nehtů, můžete být vystaveni vyššímu riziku:
- Cukrovka.
- Srdeční infarkt.
- Vysoká hladina cholesterolu.
- Obezita.
- Mrtvice.
Jak o sebe mám pečovat?
Pokud máte lupénku nehtů, nejlepším způsobem, jak o sebe pečovat, je:
- Užívejte léky nebo aplikujte léčbu podle pokynů.
- Pravidelně si čistěte, zastřihujte a hydratujte nehty a chraňte je před poškozením.
Závěr
Lupénka nehtů je autoimunitní onemocnění, které způsobuje změnu barvy, tvorbu jamek a změny struktury vašich nehtů. Může ve vás vyvolat pocit sebevědomí, přestože si můžete nehty nalakovat a použít lak na nehty, abyste zlepšili jejich vzhled. Lupénka nehtů není nakažlivá a léčba může pomoci zlepšit vaše příznaky.
Je důležité věnovat svým nehtům pozornost. Jakmile si všimnete změn na svých nehtech, obraťte se na svého lékaře.