Malárie
Obsah:
- Co je malárie?
- Příznaky a příčiny malárie
- Jak se malárie diagnostikuje?
- Jak se malárie léčí?
- Lze malárii předcházet?
- Jaké jsou vyhlídky lidí, kteří mají malárii?
- Závěr
Malárie je způsobena parazity, kteří se do těla dostanou po kousnutí infikovaným komárem. Toto někdy smrtelné onemocnění se vyskytuje v horkých a vlhkých místech, jako je Afrika.
Co je to malárie?
Malárie je závažné onemocnění, které se šíří po kousnutí komárem nakaženým drobnými parazity. Po kousnutí vám komár vpraví do krevního oběhu parazity malárie. Malárii způsobují parazité, nikoliv virus nebo druh bakterie.
Pokud se malárie neléčí, může způsobit vážné zdravotní problémy, jako jsou záchvaty, poškození mozku, problémy s dýcháním, selhání orgánů a smrt.
Toto onemocnění je v USA vzácné, ročně se vyskytne přibližně 2 000 případů. Pokud cestujete do oblasti, kde se malárie běžně vyskytuje, poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče o způsobech, jak můžete nákaze předejít. Lidé, kteří jsou nakaženi a cestují do USA, mohou nemoc šířit, pokud je kousne komár a poté kousnou někoho dalšího.
Jak častá je malárie?
Malárie je běžná v tropických oblastech, kde je horko a vlhko. V roce 2020 bylo na celém světě hlášeno 241 milionů případů malárie a 627 000 úmrtí na malárii. Většina těchto případů se vyskytuje v Africe a jižní Asii.
Kde se malárie obvykle vyskytuje?
Malárie se vyskytuje po celém světě a nejčastěji se vyskytuje v rozvojových zemích a v oblastech s vysokými teplotami a vysokou vlhkostí, včetně:
- Afrika.
- Střední a Jižní Amerika.
- Dominikánská republika, Haiti a další oblasti Karibiku.
- Východní Evropa.
- Jižní a jihovýchodní Asie.
- Ostrovy ve středním a jižním Tichém oceánu (Oceánie).
Kdo se může malárií nakazit?
Malárií se může nakazit každý, ale lidé žijící v Africe mají vyšší riziko nákazy než ostatní. Malé děti, starší lidé a těhotné osoby mají zvýšené riziko úmrtí na malárii. U lidí, kteří žijí v chudobě a nemají přístup ke zdravotní péči, je vyšší pravděpodobnost komplikací způsobených touto nemocí.
Více než 90 % úmrtí na malárii připadá na Afriku a téměř všechny zemřelé osoby jsou malé děti. Více než 80 % úmrtí na malárii v tomto regionu v roce 2020 se týkalo dětí mladších 5 let.
Příznaky a příčiny malárie
Co malárii způsobuje?
Když komár kousne někoho, kdo má malárii, nakazí se. Když tento komár kousne někoho jiného, přenese parazita do krevního oběhu druhé osoby. Tam se paraziti množí. Existuje pět typů parazitů malárie, kterými se člověk může nakazit.
Ve vzácných případech mohou těhotné osoby, které mají malárii, přenést nemoc na své dítě před porodem nebo během něj.
Je možné, ale nepravděpodobné, že se malárie může přenést krevní transfuzí, darovanými orgány a podkožními jehlami.
Jaké jsou příznaky a symptomy malárie?
Příznaky a symptomy malárie jsou podobné jako u chřipky. Patří mezi ně:
- Horečka a pocení.
- Zimnice, která se třese po celém těle.
- Bolest hlavy a svalů.
- Únava.
- Bolest na hrudi, potíže s dýcháním a kašel.
- Průjem, nevolnost a zvracení.
Když se malárie zhorší, může způsobit anémii a žloutenku (zežloutnutí kůže a očního bělma).
Nejzávažnější forma malárie, která může vyústit v kóma, je známá jako mozková malárie. Tento typ představuje přibližně 15 % úmrtí dětí a téměř 20 % úmrtí dospělých.
Kdy začínají příznaky, pokud jste nakaženi malárií?
Příznaky malárie se obvykle objeví 10 dní až jeden měsíc poté, co se člověk nakazí. V závislosti na typu parazita mohou být příznaky mírné. Někteří lidé se necítí nemocní až rok po kousnutí komárem. Paraziti mohou někdy žít v těle i několik let, aniž by vyvolávali příznaky.
V závislosti na typu parazita se mohou některé typy malárie objevit znovu. Paraziti jsou v játrech neaktivní a do krevního oběhu se uvolňují až po letech. Příznaky se začnou znovu objevovat, když parazité začnou cirkulovat.
Jak se malárie diagnostikuje?
Váš lékař vás vyšetří a zeptá se na vaše příznaky a cestovní anamnézu. Je důležité sdělit informace o zemích, které jste v poslední době navštívili, aby měl váš poskytovatel jasnou představu o vašem riziku.
Poskytovatel vám odebere vzorek krve a odešle jej do laboratoře, aby zjistil, zda máte parazity malárie. Krevní test sdělí vašemu poskytovateli, zda máte malárii, a také určí typ parazita, který způsobuje vaše příznaky. Váš poskytovatel tyto informace použije k určení správné léčby.
Jak se malárie léčí?
Je důležité zahájit léčbu malárie co nejdříve. Váš poskytovatel vám předepíše léky na usmrcení parazita malárie. Někteří parazité jsou vůči lékům proti malárii rezistentní.
Některé léky se podávají v kombinaci s jinými léky. Typ parazita určí, jaký typ léků budete užívat a jak dlouho je budete užívat.
Mezi antimalarika patří např:
- Artemisinové léky (artemether a artesunát). Nejlepší léčbou malárie způsobené Plasmodium falciparum, pokud je k dispozici, je kombinovaná léčba artemisininy.
- Atovachon (Mepron®).
- Chlorochin. Existují parazité, kteří jsou vůči tomuto léku rezistentní.
- Doxycyklin (Doxy-100®, Monodox®, Oracea®).
- Meflochin.
- Chinin.
- Primachin.
Léky vás mohou vyléčit z malárie.
Jaké jsou nežádoucí účinky léků na léčbu malárie?
Léky proti malárii mohou způsobovat nežádoucí účinky. Nezapomeňte informovat svého lékaře o jiných lécích, které užíváte, protože antimalarika s nimi mohou interferovat. V závislosti na léku mohou nežádoucí účinky zahrnovat:
- gastrointestinální (GI) problémy, jako je nevolnost a průjem.
- Bolesti hlavy.
- Zvýšená citlivost na sluneční světlo.
- Nespavost a rušivé sny.
- Duševní poruchy a problémy se zrakem.
- Zvonění v uších (tinnitus).
- Záchvaty.
- Anémie.
Lze malárii předcházet?
Pokud plánujete žít nebo dočasně cestovat do oblasti, kde je malárie běžná, poraďte se se svým lékařem o užívání léků proti malárii. Léky budete muset užívat před pobytem, během něj i po něm. Léky mohou výrazně snížit pravděpodobnost onemocnění malárií. Tyto léky nelze použít k léčbě, pokud se u vás malárie objeví i přes jejich užívání.
Měli byste také přijmout opatření, abyste se vyhnuli bodnutí komárem. Abyste snížili pravděpodobnost onemocnění malárií, měli byste:
- Používat na odhalenou kůži repelent proti komárům obsahující DEET (diethyltoluamid).
- Připevněte na postele sítě proti komárům.
- Na okna a dveře umístit sítě proti komárům.
- Oblečení, moskytiéry, stany, spací pytle a další tkaniny ošetřete přípravkem proti hmyzu zvaným permethrin.
- Noste dlouhé kalhoty a dlouhé rukávy, abyste si zakryli kůži.
Existuje vakcína proti malárii?
Existuje vakcína pro děti, která byla vyvinuta a testována v Ghaně, Keni a Malawi v rámci pilotního programu. Vakcína RTS, S/AS01 je účinná proti malárii Plasmodium falciparum, která u dětí způsobuje závažná onemocnění.
Na vývoji vakcíny proti malárii pracují i další programy.
Jaké jsou vyhlídky pro lidi, kteří mají malárii?
Pokud není malárie řádně léčena, může způsobit vážné zdravotní problémy, včetně trvalého poškození orgánů a smrti. Pokud se domníváte, že máte malárii, nebo jste navštívili oblast, kde je malárie běžná, je nutné okamžitě vyhledat léčbu. Léčba je mnohem účinnější, je-li zahájena včas.
Správné léky a správná dávka mohou malárii vyléčit a odstranit infekci z vašeho těla. Pokud jste již malárii prodělali, můžete ji znovu dostat, pokud vás kousne infikovaný komár.
Závěr
Malárie je závažné onemocnění, ale můžete podniknout kroky, abyste mu předešli. Riziko, že se jí nakazíte, můžete snížit tím, že se budete chránit před komářím bodnutím a budete užívat preventivní léky. Pokud cestujete do míst, kde je malárie běžná, poraďte se několik týdnů před cestou se svým lékařem. To je obzvláště důležité, pokud jste těhotná.