Nafouklé břicho
Obsah:
- Co je to nafouklé břicho?
- Co způsobuje nafouklé břicho?
- Péče a léčba nafouklého břicha
- Jak lze nadýmání břicha předcházet?
- Závěr
Nadmutá břišní dutina je napjatá, plná a často bolestivá. Nadýmání můžete pociťovat, i když nemáte nafouklé břicho. Nadýmání je obvykle problémem trávicího traktu, i když svou roli hrají také hormony a stres. Někdy se jedná o skrytý zdravotní stav.
Co je to nafouklé břicho?
Nadýmavé břicho je především pocit stísněnosti, tlaku nebo plnosti v břiše. Může, ale nemusí být doprovázen viditelně nafouklým (oteklým) břichem. Tento pocit může být od mírně nepříjemného až po silně bolestivý. Obvykle po nějaké době odezní, ale u některých lidí se tento problém opakuje. Trávicí problémy a hormonální výkyvy mohou způsobovat cyklické nadýmání. Pokud vaše nafouklé břicho nezmizí, měli byste vyhledat lékařskou péči, která určí příčinu.
Proč mám nafouklé břicho?
Nejčastější příčinou bolesti břicha a nadýmání je nadbytek střevních plynů. Pokud se vám po jídle nafoukne žaludek, může se jednat o problém s trávením. Může jít o jednoduchou příčinu, například příliš rychlé jídlo, nebo můžete mít potravinovou intoleranci či jiné onemocnění, které způsobuje hromadění plynu a obsahu trávicího traktu. Váš menstruační cyklusje další častou příčinou dočasného nadýmání. Někdy může nafouklý žaludek signalizovat závažnější zdravotní stav.
Jak časté je nadýmání žaludku?
Na občasné nadýmání břicha si stěžuje 10 až 25 % jinak zdravých lidí. Až 75 % z nich popisuje své příznaky jako středně závažné až závažné. Přibližně 10 % lidí uvádí, že je zažívá pravidelně. U lidí s diagnózou syndromu dráždivého tračníku (IBS) to může být až 90 %. Až 75 % žen pociťuje nadýmání před menstruací a během ní. Pouze 50 % lidí, kteří mají nadýmání, uvádí také nafouklé břicho.
Co způsobuje nadýmání břicha?
Plyn
Plyn je přirozeným vedlejším produktem trávení, ale příliš mnoho střevního plynu znamená, že vaše trávení není v pořádku. Plyn sice můžete přijímat polykáním vzduchu nebo pitím sycených nápojů, ale tyto plyny obvykle unikají říháním dříve, než se dostanou do střev. Plyny ve střevech vznikají především při trávení sacharidů střevními bakteriemi v procesu zvaném fermentace.
Pokud dochází k příliš velkému kvašení, je to proto, že příliš mnoho sacharidů nebylo přirozeně vstřebáno dříve v procesu trávení, než se dostaly k těmto střevním bakteriím. To může mít několik příčin. Možná jste prostě snědli příliš mnoho a příliš rychle na to, abyste je mohli správně strávit. Nebo můžete mít specifickou potravinovou intoleranci nebo gastrointestinální (GI) onemocnění. Mezi možné příčiny patří např:
- Malabsorpce sacharidů. Mnoho lidí má potíže s trávením některých sacharidů (cukrů). Mezi nejčastější viníky patří laktóza, fruktóza a sacharidy obsažené v pšenici a fazolích. Můžete mít intoleranci nebo jen obecné potíže, které způsobují, že vaše tělo více bojuje s těžšími sacharidy. Výživový specialista nebo gastrointestinální specialista vám může pomoci izolovat vaši citlivost na potraviny.
- Nadměrný růst bakterií v tenkém střevě (SIBO). K tomu dochází, když se střevní bakterie z tlustého střeva přelijí do tenkého střeva. Přemnožení těchto bakterií může přemoci ostatní bakterie, které je mají vyvažovat. Některé bakterie skutečně pohlcují plyny produkované jinými, ale příliš mnoho jednoho druhu a málo jiného může tuto rovnováhu narušit.
- Funkční zažívací potíže. IBS a funkční dyspepsie jsou diagnostikovány, když vaše tělo z nevysvětlitelných důvodů více bojuje s trávením. Mezi příznaky často patří plynatost a nadýmání po jídle. Pozor na klasické alarmující příznaky, jako je průjem nebo zácpa, nevolnost, zvracení, horečka, krvácení, anémie a neúmyslný úbytek hmotnosti.
- Viscerální přecitlivělost. Někteří lidé mají pocit plynatosti a nadýmání, i když je jejich objem plynů normální. Tento stav často koreluje s IBS a dalšími poruchami, které se týkají nervových drah mezi střevy a mozkem. U některých lidí dokonce dochází k hyperreakci svalů, aby vytvořili více prostoru pro plyn v břišní dutině (abdominofrenní dyssynergie). Jejich břišní svaly se v přítomnosti plynu uvolňují a vyklenují směrem ven, i když je skutečný objem normální.
Obsah trávicího traktu
Může se jednat o pevné látky, tekutiny a plyn. Obsah trávicího traktu se může v trávicí soustavě hromadit, pokud je v trávicím traktu záloha nebo omezení nebo pokud jsou svaly, které pohybují obsahem trávicího traktu, nějakým způsobem oslabeny. Jakékoli nahromadění trávicího obsahu podél trávicího traktu ponechává méně prostoru pro zpracování normálního množství plynu. V břišní dutině také zbývá méně místa pro další věci, včetně cirkulujících tekutin a tuku, což způsobuje, že je vše těsnější. Příčiny hromadění mohou být následující:
- Zácpa. Můžete mít příležitostnou zácpu způsobenou stravou nebo faktory životního stylu, nebo můžete mít chronickou zácpu v důsledku základního onemocnění. Nahromaděné výkaly v tlustém střevě způsobují, že nedávno natrávená potrava zůstává déle ve střevech a čeká na sestup. Vše se zvětšuje, aby pojmulo další objem, což vede k nadýmání.
- Střevní obstrukce. Pokud vaše střeva nahromaděné výkaly neudrží, může se jednat o něco vážnějšího. Tlusté i tenké střevo může být zablokováno nádory, zjizvenou tkání, strikturami, stenózami nebo kýlami. Zánětlivá onemocnění, jako je Crohnova choroba a divertikulóza, mohou poškodit části tenkého střeva a vytvořit striktury, které zužují průchod trávicího obsahu.
- Poruchy hybnosti mohou způsobit zácpu nebo mohou jednoduše způsobit, že se vše pohybuje trávicím traktem pomaleji. Obvykle se jedná o poruchy svalů a nervů, které vnímají obsah trávicího traktu. Příkladem může být střevní pseudoobstrukce, což je stav, který napodobuje účinky obstrukce, ačkoli žádná není, gastroparéza, částečné ochrnutí žaludečních svalů, a dysfunkce pánevního dna.
- Nedávný přírůstek hmotnosti. Hmotnost, která se zvýšila během posledního roku, má tendenci jít nejprve do břicha. Pokud jste přibrali deset a více kilogramů, pravděpodobně to ovlivňuje objem vašeho břicha. To znamená méně prostoru pro běžné trávicí procesy, takže i normální jídlo může při trávení vyvolat pocit abnormálního nadýmání. Někdy je s přibýváním na váze spojeno také zadržování vody, což může způsobit, že se budete cítit nafouknutí tekutinami v žaludku i jinde.
Hormony
Možná jste si všimli, že se vaše nafouklé břicho řídí jiným cyklem - ani ne tak cyklem trávení, ale menstruačním cyklem. Pokud ano, nejste v tom sama. Až 3 ze 4 žen uvádějí, že před menstruací a během ní pociťují nadýmání břicha. Nadýmání je také častou stížností během hormonálních výkyvů v perimenopauze. Ženské hormony si zaslouží zvláštní zmínku, pokud jde o nadýmání břicha, protože mohou ovlivnit nadýmání z mnoha hledisek - tekutiny, plyny, reflux trávicího traktu - a také vaši citlivost na tyto věci.
Především estrogeny způsobují zadržování vody. Když estrogen stoupá a progesteron klesá, dochází k nadýmání z tekutin. To vám může kromě zvětšeného objemu dělohy těsně před menstruací způsobit i nafouklé břicho. Hormony však působí také na váš trávicí systém. Estrogen a progesteron mohou každý způsobit střevní plynatost tím, že buď zpomalí, nebo zrychlí vaši pohyblivost. Estrogenové receptory ve vašem trávicím traktu také ovlivňují viscerální citlivost - to, co způsobuje pocit nafouklého břicha.
Další příčiny
Nadýmání, které přichází a odchází, má obvykle trávicí, hormonální nebo obě příčiny. Tyto příčiny mohou také způsobit, že se cítíte celkově nemocní a unavení. Pokud vaše příznaky nakonec odezní, pravděpodobně nejsou vážné. Pokud však nadýmání žaludku nemizí nebo se zhoršuje, případně máte jiné příznaky závažného onemocnění, jako je horečka nebo zvracení, měli byste vyhledat lékařskou pomoc, aby se vyloučily jiné zdravotní příčiny. Ty mohou zahrnovat např:
- Ascites. Jedná se o postupné hromadění tekutiny v břišní dutině. Obvykle je způsoben onemocněním jater a někdy selháním ledvin nebo srdce.
- Nedostatečnost slinivky břišní. Jedná se o typ poruchy funkce slinivky břišní, při níž slinivka břišní již nedokáže vytvářet dostatek trávicích enzymů, aby mohla plnit svou funkci v procesu trávení.
- Zánět žaludku (gastritida) nebo střev (enteritida). Ten je obvykle způsoben bakteriální infekcí (obvykle infekcíH.pylori ) nebo nadměrným pitím alkoholu. Může také souviset s peptickými vředy.
- Rakovina (vaječníků, dělohy, tlustého střeva, slinivky břišní, žaludku nebo mezihrudí). Pro screening rakoviny jsou důležité každoroční prohlídky u lékaře primární péče.
Péče a léčba nafouklého břicha
Jak dlouho trvá nafouklé břicho?
Pokud je nadýmání způsobeno něčím, co jste snědli nebo vypili, nebo výkyvy hormonů, mělo by se začít zmírňovat během několika hodin až dnů. Pokud máte zácpu, nezmizí, dokud nezačnete kakat. Voda, cvičení a bylinné čaje mohou všechny tyto věci podpořit. Pokud to nepřejde nebo se to zhorší, vyhledejte lékařskou pomoc.
Co zmírňuje nadýmání?
Co přinese úlevu v dlouhodobém horizontu, bude záviset na příčině vašich potíží. Možná budete potřebovat odbornou diagnózu, abyste se dopátrali příčiny. Pokud však hledáte domácí prostředky, které vám dnes uleví nebo zítra zabrání nadýmání, můžete vyzkoušet několik věcí.
- Bylinné čaje včetně máty peprné, heřmánku, zázvoru, kurkumy a fenyklu mohou podpořit trávení a pomoci zpracovat plyny. Pampeliškový čaj může pomoci zmírnit zadržování vody.
- Kapsle s mátovým olejem jsou přírodním protikřečovým prostředkem. To znamená, že pomáhají uvolnit střevní svaly. To vám může pomoci vypustit uvízlé bobky a plyny, zejména pokud vaše problémy pramení z pohybových problémů.
- Bylo prokázáno, že antacida zmírňují zánět v trávicím traktu a pomáhají plynům snadněji odejít. Antacida často obsahují účinnou látku simetikon, která působí na odchod plynů tím, že seskupuje menší plynové bubliny. Simetikon je k dispozici také samostatně.
- Doplňky stravy s hořčíkem pomáhají neutralizovat žaludeční kyseliny a uvolňovat střevní svaly. Hořčík má přirozený projímavý účinek, který může být čas od času užitečný, ale pokud jej používáte příliš často, může se stát návykem.
- Probiotika mohou pomoci doplnit nebo obnovit rovnováhu střevních bakterií. Některá vám pomohou především lépe trávit potravu a jiná mohou skutečně pomoci absorbovat přebytečné plyny. Možná je budete muset užívat soustavně několik dní nebo týdnů, abyste skutečně zaznamenali rozdíl.
- Oblíbeným doplňkem vlákniny, který vám může pomoci pravidelněji kakat, jsouslupky psyllia. Vlákninové doplňky vždy zavádějte postupně a s dostatečným množstvím vody. Podle potřeby můžete také používat volně prodejná projímadla.
- Pravidelné cvičení se zaměřením na posílení tělesného jádra může pomoci v boji proti nadýmání břicha.
Jak mohu nadýmání břicha předcházet?
Pokud je nadýmání břicha způsobeno stravou nebo alkoholem, můžete mu pomoci předcházet určitými změnami životního stylu. Mezi dobré obecné zásady patří např:
- Jezte hodně vlákniny. Pokud obvykle nepřijímáte ve stravě velké množství vlákniny, měli byste začít postupně, abyste svůj organismus nepřetěžovali. Vláknina bude zpočátku způsobovat větší plynatost, ale jakmile se začne pohybovat vaším trávicím systémem, pomůže vám odstranit kvasící výkaly, které v něm uvízly. Vláknina také řekne vašemu tělu, aby pilo více vody, a díky ní se budete cítit dříve sytí, takže se nebudete přejídat. V neposlední řadě je vláknina prebiotikum, které pomáhá vyživovat a podporovat dobré bakterie ve střevech.
- Pijte hodně vody. Podpoříte tím pohyblivost podél celého trávicího traktu a zabráníte tomu, aby natrávená potrava byla příliš tvrdá a zhutnělá a nemohla projít. Voda vám také pomůže cítit se sytí mezi jídly.
- Cvičení. Cvičení pomáhá předcházet zadržování vody a udržuje střeva v pohybu. Může také pomoci zabránit rychlému přibírání na váze, které často směřuje přímo do břicha. Pokud máte práci za stolem, může se vám zdát pravidelné cvičení náročnější, ale nezabere vám mnoho času - jen nezapomeňte občas vstát a projít se.
- Vyhýbejte se zpracovaným potravinám. Zpracované potraviny obsahují málo vlákniny a hodně soli a tuku. Sůl způsobuje zadržování vody a tuk zpomaluje proces trávení, protože trvá déle, než se stráví. To vše může vést k zácpě a nadýmání. Zpracované potraviny mají také nízký obsah živin, takže po konzumaci velkého množství kalorií budete mít pocit hladu. To vede k dalšímu přejídání a problém ještě zhoršuje.
- Cvičte se v uvědomělém stravování. Nespěchejte, důkladně žvýkejte a přestaňte dříve, než se nasytíte. Pocit plnosti je opožděná reakce, protože chvíli trvá, než se snědené jídlo skutečně dostane do žaludku. Většina lidí se nají dost na to, aby se nasytila, než to skutečně pocítí.
- Všímejte si citlivosti. Ať už se jedná o alkohol nebo konkrétní potraviny, pouhá pozornost vám pomůže všimnout si, na které složky jste nejcitlivější. Někteří lidé si vedou potravinový deník a dělají si poznámky, aby sledovali, jak se cítí po různých potravinách. Můžete také zkusit vyřadit potraviny jednu po druhé a všímat si, zda pociťujete nějaký rozdíl ve svých příznacích.
Pokud je příčinou vašeho nafouklého žaludku něco konkrétnějšího, například nesnášenlivost určitých potravin, perimenopauza nebo zdravotní potíže, možná budete potřebovat pomoc s diagnostikou, léčbou a prevencí. Některé možnosti zahrnují:
- Eliminační dieta. Dietolog vám může pomoci dodržovat eliminační dietu, abyste zjistili svou citlivost na potraviny a dali svému trávicímu systému šanci na uzdravení. Obvykle to znamená, že budete po krátkou dobu dodržovat velmi omezenou dietu a poté postupně přidávat určité druhy potravin, abyste zjistili, jak vaše tělo reaguje. Při nadýmání je dobré vyzkoušet dietu s nízkým obsahem FODMAP. FODMAP potraviny obsahují všechny sacharidy, které nejčastěji způsobují zažívací potíže, nadýmání a plynatost.
- Vodíkový dechový test. Tento poměrně jednoduchý test je účinným způsobem, jak vyšetřit několik různých trávicích poruch, včetně specifické nesnášenlivosti cukru a SIBO. Můžete jej podstoupit ambulantně nebo někdy i doma a výsledky budete mít do jednoho či dvou dnů.
- Cílená probiotika. Pokud vám lékař diagnostikuje SIBO nebo jinou nerovnováhu střevních bakterií, může vám pomoci obnovit váš mikrobiom znovuzavedením specifických bakterií, které vám chybí, aby pomohl vyvážit ty dominantní.
- Hormonální terapie. Některé ženy nacházejí úlevu od měsíčního nadýmání a dalších příznaků PMS užíváním hormonálních antikoncepčních pilulek. O výhodách a nevýhodách pilulek se můžete poradit se svým poskytovatelem zdravotní péče. Některé ženy v perimenopauze nacházejí úlevu od svých příznaků pomocí doplňků estrogenu a progesteronu. Poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče, zda je pro vás hormonální substituční léčba vhodná.
- Biofeedback. Jedná se o typ terapie mysli a těla, která vám může pomoci uvolnit se a přeučit tělesné funkce. Biofeedback může pomoci předcházet nafouknutému žaludku, pokud máte sklon k zažívacím potížím nebo zácpě v reakci na stres, nebo pokud máte viscerální přecitlivělost a cítíte se nafouknutí, i když je vaše trávení normální.
Závěr
Nadmutý žaludek není příjemný pocit. Ačkoli je to běžná zkušenost a obvykle je dočasná, může vás tento cyklus unavovat. Věnovat tomuto problému soustředěnou pozornost a zjistit příčinu se může vyplatit. Zkuste si příznaky a možné spouštěče zaznamenávat do deníku. Zaznamenejte si stravovací, hormonální a stresové faktory. V případě pochybností přineste své poznámky k odborníkovi, aby vám poskytl odbornou radu. Různé faktory, které přispívají k nadýmání, mohou být složité a obtížně rozlišitelné, ale pomoci mohou lékařské testy. Jako vždy, pokud jsou vaše příznaky přetrvávající nebo závažné, vyhledejte lékařskou pomoc.