Obezita
Obsah:
- Co je to obezita?
- Je obezita definována vaší hmotností?
- Jaké jsou tři typy obezity?
- Co je to "morbidní" obezita?
- Jak se posuzuje dětská obezita?
- Příznaky a příčiny obezity
- Jak se diagnostikuje obezita?
- Jak se obezita léčí?
- Jak lze obezitě předcházet?
- Závěr
Obezita je běžně definována jako příliš vysoká tělesná hmotnost. Obvyklým kritériem obezity u dospělých je BMI 30 a více. BMI 40 a více se považuje za těžkou (dříve "morbidní") obezitu. Dětská obezita se měří podle růstových grafů.
Obezita má přímé i nepřímé účinky na mnoho tělesných systémů.
Co je to obezita?
Obezita je komplexní chronické onemocnění s mnoha příčinami, které vedou k nadbytku tělesného tuku a někdy i ke špatnému zdravotnímu stavu. Tělesný tuk sám o sobě samozřejmě není nemoc. Když má však vaše tělo příliš mnoho tuku navíc, může to změnit jeho fungování. Tyto změny jsou postupné, mohou se časem zhoršovat a mohou vést k nepříznivým zdravotním následkům.
Dobrou zprávou je, že svá zdravotní rizika můžete zlepšit tím, že se zbavíte části přebytečného tělesného tuku. I malé změny hmotnosti mohou mít velký vliv na vaše zdraví. Ne každá metoda hubnutí je vhodná pro každého. Většina lidí se pokoušela zhubnout více než jednou. A udržet si váhu je stejně důležité jako ji vůbec shodit.
Je obezita definována vaší hmotností?
Zdravotníci běžně používají k definici obezity v populaci index tělesné hmotnosti (BMI). BMI měří průměrnou tělesnou hmotnost v poměru k průměrné tělesné výšce. Obecně poskytovatelé zdravotní péče spojují s obezitou hodnotu BMI 30 nebo vyšší. Ačkoli má BMI svá omezení, jedná se o snadno měřitelný ukazatel, který vás může upozornit na zdravotní rizika spojená s obezitou.
Příkladem omezení jsou kulturisté a sportovci, kteří mají více svalů a mohou mít vyšší skóre BMI, i když mají nízké množství tuku. Je také možné být obézní při "normální" hmotnosti. Pokud je vaše tělesná hmotnost průměrná, ale procento tuku v těle je vysoké, můžete mít stejná zdravotní rizika jako někdo s vyšším BMI.
Zdravotní odborníci také pozorovali etnické rozdíly v tom, kolik kilogramů navíc mohou různí lidé nosit, než to ovlivní jejich zdraví. Například lidé asijského původu mají větší pravděpodobnost zdravotních rizik při nižším BMI a lidé černé pleti mají větší pravděpodobnost zdravotních rizik při vyšším BMI.
Dalším způsobem hodnocení obezity je měření obvodu pasu. Pokud máte více tělesného tuku kolem pasu, jste statisticky více ohroženi nemocemi souvisejícími s obezitou. Riziko se stává významným, když je obvod vašeho pasu větší než 35 palců u osob přiřazených při narození k ženskému pohlaví nebo 40 palců u osob přiřazených při narození k mužskému pohlaví.
Jaké jsou tři typy obezity?
Zdravotníci rozdělují obezitu do tříd podle toho, jak je závažná. K tomu používají index BMI. Pokud je váš BMI mezi 25,0 a 29,9 kg/m², zařadí vás do kategorie nadváhy. Existují tři obecné třídy obezity, podle kterých poskytovatelé zdravotní péče posuzují, jaká léčba může být pro každého člověka nejvhodnější. Patří mezi ně:
- Třída obezity I: BMI 30 až <35 kg/m².
- Třída obezity II: BMI 35 až <40 kg/m².
- Obezita III. třídy: BMI 40+ kg/m².
Co je to "morbidní" obezita?
"Morbidní obezita" je zastaralý termín pro obezitu III. třídy. V lékařské hantýrce "morbidní" znamená související zdravotní rizika. Lékaři dříve označovali obezitu III. třídy jako "morbidní", protože s ní s největší pravděpodobností souvisely zdravotní problémy. Tento termín však byl zavržen kvůli svým negativním konotacím.
Jak se posuzuje dětská obezita?
Zdravotníci používají k výpočtu obezity u dětí také BMI, ale počítají ho vzhledem k věku dítěte a přiřazenému pohlaví. Dítě starší dvou let může být diagnostikováno jako obézní, pokud je jeho BMI vyšší než 95 % jeho vrstevníků ve stejné kategorii. Různé růstové grafy mohou udávat mírně odlišné průměry BMI v závislosti na populaci, kterou zkoumají.
Příznaky a příčiny obezity
Jak obezita ovlivňuje mé tělo?
Obezita ovlivňuje vaše tělo mnoha způsoby. Některé jsou jednoduše mechanickým důsledkem toho, že máte více tělesného tuku. Například lze vést jasnou linii mezi větší hmotností těla a větším tlakem na kostru a klouby. Jiné účinky jsou jemnější, například chemické změny v krvi, které zvyšují riziko cukrovky, srdečních onemocnění a mrtvice.
Některé účinky nejsou dosud dobře známy. Obezita například zvyšuje riziko vzniku některých druhů rakoviny. Nevíme proč, ale existuje. Statisticky obezita zvyšuje riziko předčasného úmrtí ze všech příčin. Ze stejného důvodu studie ukazují, že tato rizika můžete výrazně zlepšit, pokud zhubnete i jen malé množství (5 až 10 %).
Metabolické změny
Váš metabolismus je proces přeměny kalorií na energii, který pohání funkce vašeho těla. Když má vaše tělo více kalorií, než dokáže využít, přemění přebytečné kalorie na lipidy a uloží je do tukové tkáně (tělesného tuku). Když vám dojde tkáň, do které se ukládají lipidy, tukové buňky se samy zvětšují. Zvětšené tukové buňky vylučují hormony a další chemické látky, které vyvolávají zánětlivou reakci.
Chronický zánět má mnoho nepříznivých účinků na zdraví. Jedním ze způsobů, jak ovlivňuje váš metabolismus, je přispívání k inzulínové rezistenci. To znamená, že vaše tělo již nedokáže používat inzulín k účinnému snižování hladiny glukózy a lipidů (cukrů a tuků v krvi). Vysoká hladina cukru a lipidů v krvi (cholesterolu a triglyceridů) přispívá také k vysokému krevnímu tlaku.
Tyto kombinované rizikové faktory se souhrnně nazývají metabolický syndrom. Jsou sdruženy dohromady, protože mají tendenci se vzájemně posilovat. Zároveň posilují další přibývání na váze a ztěžují hubnutí a udržení poklesu hmotnosti. Metabolický syndrom je společným faktorem obezity a přispívá k mnoha souvisejícím onemocněním, včetně:
- Diabetu 2. typu. Konkrétně obezita zvyšuje riziko cukrovky 2. typu sedmkrát u osob, které se při narození shodují s muži, a dvanáctkrát u osob, které se při narození shodují s ženami. Riziko se zvyšuje o 20 % za každý další bod na stupnici BMI. Snižuje se také při poklesu hmotnosti.
- Kardiovaskulární onemocnění. Vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu, vysoká hladina cukru v krvi a záněty jsou rizikovými faktory kardiovaskulárních onemocnění, včetně ischemické choroby srdeční, městnavého srdečního selhání, srdečního infarktu a mrtvice. Tato rizika se zvyšují ruku v ruce s BMI. Kardiovaskulární onemocnění jsou celosvětově i v USA hlavní příčinou úmrtí, kterým lze předcházet.
- Ztukovatění jater. Přebytečné tuky, které kolují v krvi, se dostávají do jater, která jsou zodpovědná za filtraci krve. Když se přebytečný tuk začne ukládat v játrech, může to vést k chronickému zánětu jater (hepatitidě) a dlouhodobému poškození jater (cirhóze).
- Onemocnění ledvin. Vysoký krevní tlak, cukrovka a onemocnění jater patří mezi nejčastější faktory, které přispívají k chronickému onemocnění ledvin.
- Žlučové kameny. Vyšší hladina cholesterolu v krvi může způsobit hromadění cholesterolu ve žlučníku, což vede ke vzniku cholesterolových žlučových kamenů a potenciálnímu onemocnění žlučníku.
Přímé účinky
Nadměrné množství tělesného tuku může přetěžovat orgány dýchacího systému a způsobovat stres a zátěž pohybového aparátu. To přispívá k:
- astmatu.
- Spánkové apnoe.
- Hypoventilační syndrom při obezitě.
- Osteoartróze.
- Bolesti zad.
- Dna.
Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí má každý třetí dospělý člověk s obezitou také artritidu. Studie prokázaly, že s každými 5 kg přírůstku hmotnosti se riziko artritidy kolenního kloubu zvyšuje o 36 %. Dobrou zprávou je, že spolu s cvičením může 10% úbytek hmotnosti výrazně snížit bolest související s artritidou a zlepšit kvalitu života.
Nepřímé účinky
Obezita je spojena také s nepřímými účinky:
- Paměť a poznávání, včetně zvýšeného rizika Alzheimerovy choroby a demence.
- Neplodnost u žen a komplikace v těhotenství.
- Deprese a poruchy nálady.
- Některé druhy rakoviny, včetně rakoviny jícnu, slinivky břišní, tlustého střeva, prsu, dělohy a vaječníků.
Co způsobuje obezitu?
Na nejzákladnější úrovni je obezita způsobena konzumací většího množství kalorií, než je vaše tělo schopno využít. K tomu přispívá mnoho faktorů. Některé faktory jsou u vás individuální. Jiné jsou zabudovány do struktury naší společnosti, ať už na národní, místní nebo rodinné úrovni. Prevence obezity v jistém smyslu vyžaduje vědomé působení proti těmto četným faktorům.
Mezi faktory, které mohou zvyšovat spotřebu kalorií, patří např:
- Rychlé a nezdravé jídlo. V komunitách a rodinách, kde jsou vysoce zpracované rychlé a nezdravé potraviny základem jídelníčku, je snadné konzumovat velké množství kalorií. Tyto potraviny mají vysoký obsah cukru a tuku a nízký obsah vlákniny a dalších živin, což může způsobit větší hlad. Jejich složení podporuje návykové stravovací návyky. V některých komunitách to mohou být jediné druhy potravin, které jsou snadno dostupné, a to jak kvůli ceně, tak kvůli dostupnosti. Centrum pro kontrolu nemocí odhaduje, že 40 % amerických domácností žije více než 1,5 km od prodejen zdravých potravin.
- Cukr je ve všem. Potravinářský průmysl není navržen tak, aby nás udržoval zdravé. Je navržen tak, aby prodával výrobky, na kterých se staneme závislými a budeme si jich chtít kupovat více. Na seznamu těchto výrobků jsou na prvním místě sladkosti a sladké nápoje, které nemají žádnou výživovou hodnotu a obsahují spoustu přidaných kalorií. Ale i standardní potraviny mají vysoký obsah přidaného cukru, aby byly atraktivnější a návykovější. Je to tak běžné, že to změnilo naše chuťová očekávání.
- Marketing a reklama. Všudypřítomná reklama prosazuje zpracované potraviny, sladkosti a sladké nápoje, tedy výrobky, které potřebujeme nejméně, ale které průmysl potřebuje, abychom kupovali nejvíce. Reklama vytváří dojem, že tyto výrobky jsou běžnou a nezbytnou součástí každodenního života. Reklama hraje velkou roli také při prodeji alkoholu, který dodává spoustu prázdných kalorií.
- Psychologické faktory. Nuda, osamělost, úzkost a deprese jsou v moderní společnosti běžné a mohou vést k přejídání. Zejména mohou vést k tomu, že jíme určité druhy potravin, které aktivují centra potěšení v našem mozku, tedy potraviny, které bývají kaloričtější. Jíst, abychom se cítili lépe, je prvotní lidský instinkt. Vyvinuli jsme se proto, abychom si našli potravu, a evoluce nás nedohnala k takovému množství jídla, jaké je nyní v západních společnostech.
- Hormony. Hormony regulují naše signály hladu a sytosti. Tyto regulační procesy mohou být narušeny mnoha věcmi, včetně běžných věcí, jako je stres a nedostatek spánku, i méně běžných věcí, jako jsou genetické odchylky. Hormony mohou způsobit, že budete mít chuť na další jídlo, i když už žádné kalorie nepotřebujete. Mohou způsobit, že je těžké poznat, kdy už máte dost.
- Některé léky. Léky, které užíváte k léčbě jiných onemocnění, mohou přispívat k přibývání na váze. Patří mezi ně antidepresiva, steroidy, léky proti záchvatům, léky na cukrovku a beta-blokátory.
Mezi faktory, které mohou snížit množství kalorií, které vydáváme, patří:
- Kultura obrazovek. Vzhledem k tomu, že práce, nakupování a společenský život se stále více přesouvají na internet, trávíme stále více času před svými telefony a počítači. Streamování médií a sledování filmů umožňuje dlouhé hodiny sedavé zábavy.
- Změny v pracovní síle. Se změnami v průmyslu, které směřují k automatizaci a počítačům, dnes více lidí pracuje u stolu než na nohou. Zároveň pracují déle.
- Únava. Sedavý způsob života má efekt sněhové koule. Studie ukazují, že čím déle sedíte, tím jste unavenější a méně motivovaní. Sezení způsobuje ztuhlost těla a přispívá k bolestem, které odrazují od pohybu. Způsobuje také celkový stres, který zvyšuje únavu.
- Sousedský design. Mnoha lidem chybí místní místa, kde by mohli být aktivní, ať už z důvodu dostupnosti nebo bezpečnosti. Více než polovina Američanů nebydlí ve vzdálenosti do půl míle od parku. Možná nežijí v pěších čtvrtích a možná nevidí, že ostatní v jejich komunitách jsou v každodenním životě aktivní. Pokud neexistuje možnost veřejné dopravy, může většina lidí cestovat pouze autem.
- Trendy v péči o děti. Děti tráví hrou venku méně času než dříve. Tráví více času v uzavřených zařízeních péče o děti, která nemusí mít dostatečný prostor nebo vybavení pro fyzickou aktivitu. To je částečně způsobeno kulturními trendy, které nepovažují za bezpečné, aby si děti hrály venku bez dozoru. Je to také způsobeno nedostatečným přístupem k veřejným prostorám a nedostatečnou dostupností kvalitní péče o děti. Mnoho zařízení péče o děti nahrazuje volnou hru televizí.
- Zdravotní postižení. Obezitou jsou nejvíce ohroženi dospělí a děti s tělesným a mentálním postižením. K tomu mohou přispívat fyzická omezení a nedostatek odpovídajícího specializovaného vzdělání a prostředků.
Jak se obezita diagnostikuje?
Váš lékař vám při návštěvě změří hmotnost, výšku a obvod pasu.
Důležitější je, že když přijdete k poskytovateli zdravotní péče za účelem léčby, bude chtít znát celý váš zdravotní příběh. Bude se vás ptát na vaše zdravotní potíže, léky a změny hmotnosti v minulosti. Bude chtít také vědět o vašich současných stravovacích, spánkových a pohybových návycích a stresových faktorech a o tom, zda jste v minulosti vyzkoušeli nějaký program na snížení hmotnosti. Mohou se zeptat na zdravotní historii vaší biologické rodiny.
Vyšetří také vaše životní funkce měřením srdeční frekvence a krevního tlaku a poslechem srdce a plic. Mohou vám provést krevní test, aby zjistili hladinu glukózy a cholesterolu v krvi a zkontrolovali, zda nemáte nějaké hormonální problémy. Na základě tohoto kompletního profilu diagnostikují vaši obezitu a případná související onemocnění.
Jak se obezita léčí?
Váš kompletní zdravotní profil určí váš individuální léčebný plán. Váš poskytovatel zdravotní péče se nejprve zaměří na vaše nejpalčivější zdravotní problémy a poté na dlouhodobý plán snižování hmotnosti. Někdy může doporučit rychlé změny s okamžitým účinkem, například změnu vašich léků. Celkový plán léčby bude postupnější a bude pravděpodobně zahrnovat mnoho faktorů. Protože každý člověk je jiný, může být zapotřebí určitý pokus a omyl, abyste zjistili, které terapie pro vás nejlépe fungují. Studie opakovaně prokázaly, že nejúspěšnější jsou intenzivní, týmové programy s častou osobní komunikací mezi poskytovatelem a vámi, které pomáhají lidem zhubnout a váhu si udržet.
Váš léčebný plán může zahrnovat:
změny ve stravování
Změny v jídelníčku, které vy osobně potřebujete provést, abyste zhubli, budou individuálně přizpůsobeny vám. Některým lidem může prospět snížení velikosti porcí nebo svačinek mezi jídly. U jiných může jít spíše o změnu toho, co jedí, než kolik toho jedí. Téměř každému může prospět, když bude jíst více rostlin. Ovoce, zelenina, celozrnné výrobky a luštěniny obvykle obsahují méně tuku a více vlákniny a mikroživin. Jsou výživnější a po snědení menšího množství kalorií se můžete cítit plnější a spokojenější.
Zvýšená aktivita
Každý už slyšel, že při hubnutí a udržování hmotnosti je důležitá jak strava, tak pohyb. Cvičení však nemusí znamenat členství v posilovně. Pouhá chůze v mírném tempu je jedním z nejúčinnějších typů cvičení při hubnutí. Zdravotníci doporučují pouhých 30 minut pět dní v týdnu. Každodenní procházka v době oběda nebo před či po práci může mít skutečný význam.
Behaviorální terapie
Poradenství, podpůrné skupiny a metody, jako je kognitivně-behaviorální terapie, mohou hrát roli při podpoře vaší cesty k hubnutí. Tyto metody mohou pomoci přeladit váš mozek tak, aby podporoval pozitivní změny. Mohou vám také pomoci zvládat stres a řešit emocionální a psychologické faktory, které mohou působit proti vám. Hubnutí a snahy o snížení hmotnosti nás ovlivňují na mnoha úrovních, proto může být užitečné mít podporu jak lidskou, tak praktickou.
Léky
Váš poskytovatel zdravotní péče vám může doporučit léky, které můžete užívat v kombinaci s dalšími léčebnými postupy. Léky nejsou úplnou odpovědí na hubnutí, ale mohou ho pomoci řešit z jiného úhlu pohledu. Například léky na potlačení chuti k jídlu mohou zachytit některé dráhy ve vašem mozku, které ovlivňují váš hlad. Pro některé lidi to může být jen malý kousek skládačky, pro jiné však může jít o větší díl.
Chirurgický zákrok na snížení hmotnosti
Pokud vám byla diagnostikována obezita III. třídy, může pro vás být jednou z možností bariatrická operace. Operace je závažným, ale velmi účinným řešením dlouhodobého a výrazného snížení hmotnosti. Funguje tak, že změní vaši biologii, nejen vaši mysl nebo návyky. Všechny bariatrické operace nějakým způsobem mění váš trávicí systém. Omezují počet kalorií, které můžete zkonzumovat a přijmout. Mění také hormonální faktory ve vašem trávicím systému, které ovlivňují váš metabolismus a hlad.
Mezi zákroky bariatrické chirurgie patří např:
- Žaludeční rukáv (sleeve gastrectomy).
- Žaludeční bandáž (LAP band).
- Žaludeční bypass (Roux-en-Y).
- Duodenální switch.
Jak mohu obezitě předcházet?
Prevence obezity je snazší než její léčba, když už se projeví. Když si vaše tělo stanoví nový vysoký "set point", bude jej považovat za novou základní hmotnost. Vaše tělo se snaží modulovat signály hladu a energetický výdej tak, aby si udrželo stejnou tělesnou hmotnost navzdory vašemu záměru zhubnout.
Pokud jste u sebe nebo u svého dítěte zaznamenali v poslední době nárůst hmotnosti nebo pokud se obezita vyskytuje v rodině, možná budete chtít podniknout kroky k zásahu raději dříve než později. Přehodnocení vašich návyků a provedení vhodných změn nyní vám může pomoci předejít budoucím problémům s obezitou a hubnutím.
Například:
- Udělejte malou oběť. Máte ve zvyku denně si dávat jídlo z fast foodu nebo si dopřát sladký nápoj, který obsahuje hodně kalorií? Zvažte jeho nahrazení. Pouhých 150 kalorií denně navíc může za rok přidat až 10 kilogramů navíc. To se rovná jednomu sáčku bramborových lupínků nebo jen dvěma dvakrát plněným Oreos.
- Přidejte trochu aktivity. Případně zvažte, co byste mohli udělat, abyste utratili 150 kalorií denně navíc. Například jděte na výlet nebo 25 minut používejte eliptický trenažér nebo vezměte psa na 35minutovou svižnou procházku.
- Nakupujte záměrně. Doma se zásobte zdravými potravinami a sladkosti a pamlsky si nechte na zvláštní příležitosti, kdy si vyjdete ven. Plnohodnotné potraviny obsahují více vlákniny a mají nižší glykemický index, takže nezpůsobují prudké nárůsty a poklesy hladiny cukru v krvi jako zpracované pochutiny.
- Pečujte o svou celkovou pohodu. Omezte čas strávený u obrazovek, choďte ven a na procházky. Zvládejte stres a snažte se dostatečně spát, abyste udrželi hladinu hormonů pod kontrolou. Zaměřte se spíše na pozitivní změny a zdravé aktivity než na to, jak vaše snaha ovlivní vaši hmotnost.
Závěr
Možná jste se setkali s předsudkem, že obezita je osobní volba nebo morální selhání. Pokud hledáte lékařskou radu ohledně obezity, je pravděpodobné, že jste se ji několikrát pokusili zvládnout sami.
Dobrou zprávou je, že s pokračujícím výzkumem přinášejí průlomové poznatky v medicíně nové naděje pro léčbu obezity. Než narazíte na ten správný recept pro vás, může to trvat trochu výzkumu, ale společně se svým lékařem můžete vzít své zdraví zpět do vlastních rukou. I malé snížení hmotnosti může zlepšit vaše zdraví téměř na všech úrovních a ze zdravé stravy a změny životního stylu můžete těžit po celý život.