Probiotické doplňky

Obsah:

  • Přínosy probiotik
  • Jak užívat probiotika
  • Jsou probiotika bezpečná?
  • Na co se zaměřit při nákupu probiotik
  • Můžete užívat příliš mnoho probiotik?
  • Stručný přehled

Probiotické doplňky stravy jsou stále populárnější, protože se objevuje stále více informací o důležitosti udržování zdravých střev.

Probiotika jsou živé mikroorganismy, které ovlivňují bakterie a další mikroorganismy v trávicím traktu. Probiotika se nacházejí v mnoha fermentovaných potravinách, jako je kysané zelí a kimči. Mohou být také užívána jako doplněk stravy.
Doplňování probiotik může podpořit zdraví trávicího traktu a zlepšit příznaky spojené s některými zdravotními stavy, jako jsou zánětlivá střevní onemocnění (IBD) a syndrom dráždivého tračníku (IBS).

Ačkoli jsou však probiotika pro některé lidi užitečná, nejsou vhodná a bezpečná pro každého.

Přínosy probiotik

Probiotické doplňky stravy obsahují velké dávky probiotických mikroorganismů, jako jsou bakterie a kvasinky, a mohou poskytovat jeden typ probiotika nebo více kmenů.
V doplňcích stravy se používá několik typů probiotik, přičemž nejčastěji se používají Lactobacillus a Bifidobacterium. Tyto druhy jsou dominantními probiotiky v lidském trávicím traktu.
Užívání specifických dávek a kmenů probiotik může být pro zdraví některých lidí prospěšné a může pomoci zmírnit příznaky některých zdravotních potíží.

Mohou zlepšit příznaky zažívacích potíží

Bylo prokázáno, že probiotika podporují zdravé střevní prostředí tím, že obnovují rovnováhu střevních mikroorganismů, potlačují střevní záněty a zlepšují stav střevní bariéry.
Studie ukazují, že užívání probiotických doplňků může být užitečné pro osoby se zdravotními problémy souvisejícími s trávením, jako je IBS, ulcerózní kolitida a celiakie.
Z přehledu 59 studií vyplynulo, že probiotické doplňky stravy ve srovnání s placebem významně zlepšily příznaky IBS, jako je plynatost, nadýmání a změna střevních návyků. Výzkumníci zjistili, že nejúčinnější se jeví užívání probiotik obsahujících jednotlivé probiotické kmeny ve vyšší denní dávce a po kratší dobu (méně než osm týdnů).
Jiná nedávná studie, které se zúčastnilo 170 dětí s celiakií, ukázala, že kombinace bezlepkové diety a probiotického doplňku po dobu 28 dnů byla o 27 % účinnější při snižování frekvence průjmů ve srovnání s léčbou pouze bezlepkovou dietou.5
Výzkum také ukázal, že probiotika mohou pomoci zlepšit kvalitu života, zánětlivé markery a některé příznaky, jako je nadýmání, u lidí s IBD. Některé výzkumy jsou však rozporuplné.

Mohly by zmírnit zácpu a průjem.

Doplnění některých probiotických kmenů by mohlo pomoci zmírnit průjem a zácpu.
Bylo prokázáno, že probiotika zlepšují průjem způsobený infekcemi a užíváním antibiotik u dětí i dospělých. Doplňování probiotik může pomoci léčit průjem a předcházet mu tím, že obnovuje a udržuje populaci prospěšných střevních bakterií a upravuje dysbiózu (nerovnováhu střevních bakterií).
Přehled 84 studií ukázal, že některé probiotické kmeny a kombinovaná léčba významně zkracují dobu trvání akutního průjmu u dětí ve srovnání s léčbou placebem. Jako nejpřínosnější se ukázaly kmeny Lactobacillus reuteri, Bifidobacterium lactis a Saccharomyces boulardii, stejně jako kombinovaná terapie obsahující kmeny Lactobacillus, Bifidobacterium a Saccharomyces.
Ze všech probiotik zahrnutých do přehledu vědci zjistili, že Saccharomyces boulardii byl nejúčinnější při snižování délky trvání průjmu i rizika průjmu trvajícího dva a více dní ve srovnání s léčbou placebem nebo bez léčby.
Studie také ukázaly, že druhy Lactobacillus a Saccharomyces mohou pomoci předcházet průjmu způsobenému léčbou antibiotiky, který postihuje až 30 % lidí, jimž byla předepsána antibiotika.
Probiotické doplňky stravy mohou také pomoci zmírnit zácpu. Studie provedená na 153 osobách s funkční zácpou zjistila, že užívání určitých kombinací probiotik po dobu čtyř týdnů bylo účinné při zvyšování týdenní frekvence vyprazdňování a kvality stolice.

Mohou podpořit hubnutí

Přestože hubnutí může být ovlivněno řadou faktorů, některé výzkumy naznačují, že probiotické doplňky stravy mohou být užitečné při stimulaci hubnutí u lidí s nadváhou a obezitou.
Lidé s obezitou mají jiné složení střevních bakterií než lidé bez obezity a je u nich větší pravděpodobnost dysbiózy. Některé výzkumy naznačují, že probiotické doplňky stravy mohou pomoci zvýšit hladinu prospěšných bakterií, snížit zánět, ovlivnit chuť k jídlu a metabolismus, zlepšit citlivost na inzulín a snížit hromadění tuku. Tyto faktory mohou podpořit zdraví trávicího traktu a mohou pozitivně ovlivnit tělesnou hmotnost u lidí s obezitou.
Ačkoli si výzkumy protiřečí, některé důkazy naznačují, že některé probiotické kmeny mohou podporovat hubnutí. V přehledu, který zahrnoval 27 studií zahrnujících účastníky s nadváhou nebo obezitou, 23 ze zahrnutých studií zjistilo, že probiotické doplňky stravy mají pozitivní vliv na úbytek hmotnosti a mohou pomoci významně snížit hmotnost, pokud jsou užívány v kombinaci s nízkokalorickou dietou nebo zvýšenou fyzickou aktivitou po dobu průměrně 12 týdnů. Výzkumníci zjistili, že nejúčinnější při snižování hmotnosti byly kmeny Lactobacillus a Bifidobacterium.
Další přehled, který zahrnoval 20 studií, zjistil, že probiotické doplňky významně snižují index tělesné hmotnosti (BMI) a obvod boků a pasu u osob s nadváhou nebo obezitou.
Ačkoli jsou tyto výsledky slibné, k úplnému pochopení vlivu probiotických doplňků na tělesnou hmotnost je zapotřebí dalšího výzkumu.
Výzkum citovaný v tomto článku tvrdí, že snížení hmotnosti může zabránit chronickým onemocněním nebo pomoci při jejich léčbě. Hmotnost jedince je ovlivněna řadou biologických, environmentálních a sociálních faktorů. Health.com nepropaguje ani neschvaluje hubnutí, které není v péči poskytovatele zdravotní péče. Pokud vás zajímá zodpovědné a zdravé hubnutí, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče.

Může snížit příznaky deprese

Probiotika mohou přispět ke zlepšení příznaků některých duševních poruch prostřednictvím osy střevo-mozek, signální dráhy mezi trávicím traktem a centrálním nervovým systémem. Střevo jejím prostřednictvím ovlivňuje hladiny neurotransmiterů a reguluje zánět v mozku.
Z přehledu, který zahrnoval sedm studií a 404 osob s klinickou depresí, vyplynulo, že probiotické doplňky stravy byly účinné při snižování depresivních příznaků pouze tehdy, pokud byly podávány společně s antidepresivy. Vědci zjistili, že pokud byla probiotika užívána jako samostatná léčba, nebyla účinná při zlepšování depresivních příznaků.
Probiotika by se nikdy neměla používat místo antidepresivních lékůnení jasné, zda probiotika prospívají všem lidem s depresí. Pokud máte zájem o užívání probiotik ke zlepšení depresivních příznaků, je důležité spolupracovat s poskytovatelem zdravotní péče, který se zabývá vaší depresí, abyste vypracovali bezpečný a vhodný plán.

Jak užívat probiotika

Probiotika jsou k dispozici v mnoha formách, včetně kapslí, tablet a tekutin. Doporučujeme dodržovat pokyny k dávkování uvedené na obalu probiotik, protože některé produkty je nejlepší užívat s jídlem, zatímco jiné mohou být nejúčinnější při užívání nalačno.

Důležité je také zkontrolovat etiketu, zda je na ní uveden správný způsob skladování. Některé probiotické doplňky stravy může být nutné skladovat v chladničce, zatímco jiné lze uchovávat při pokojové teplotě.
Existuje mnoho druhů probiotik, ale nejčastěji se v doplňcích stravy používají mikroorganismy druhů Lactobacillus, Bifidobacterium, Streptococcus, Enterococcus, Saccharomyces, Escherichia a Bacillus.
Účinnost probiotických doplňků stravy může záviset na typu užívaného probiotika a délce jeho užívání a také na stavu nebo příznaku, který chcete léčit. Váš poskytovatel zdravotní péče vám pomůže určit, zda jsou probiotika vhodná pro vaše zdravotní potřeby, a nabídne vám rady ohledně konkrétních typů probiotik, dávkování a dalších možností.

Jsou probiotika bezpečná?

Ačkoli probiotika mohou být pro určité skupiny obyvatel prospěšná, většina zdravých lidí probiotika doplňovat nemusí. Bezpečnost probiotických doplňků je stále předmětem výzkumu a užívání probiotik by u některých lidí mohlo vést ke zdravotním problémům.
Probiotika mohou například způsobit přemnožení bakterií ve střevním traktu a ve vzácných případech mohou způsobit infekce u lidí s oslabeným imunitním systémem.
Mohou také vést k nepříjemným gastrointestinálním příznakům, jako je plynatost, průjem a nadýmání.
Probiotika mohou být bezpečná pro kojence a děti, pokud jsou předepsána a sledována lékařem. Děti mohou být vůči rizikům a nežádoucím účinkům užívání probiotik zranitelnější, proto by jim probiotika neměla být podávána bez lékařského doporučení.

Možné interakce s léčivy

Některé důkazy naznačují, že probiotické doplňky stravy mohou ovlivňovat biologickou dostupnost, účinnost a bezpečnost některých léků, např. léků na ředění krve a léků proti rakovině. Účinnost některých probiotik mohou ovlivňovat také antibiotika.
Pokud v současné době užíváte jeden nebo více léků, je důležité, abyste se o doplňcích stravy, včetně probiotických doplňků, poradili se svým lékařem.

Na co se zaměřit při nákupu probiotik

Při nákupu probiotika je třeba mít na paměti několik věcí. Kromě nákupu konkrétních kmenů a dávkování na základě vašich zdravotních potřeb je důležité koupit kvalitní probiotický doplněk.
Výrobci probiotických doplňků jsou povinni uvádět na etiketě doplňku pouze celkovou hmotnost probiotik. Ta bohužel může zahrnovat jak živé, tak mrtvé mikroorganismy.
Probiotika jsou živé mikroorganismy a jsou citlivá na faktory, jako je teplo, světlo a doba skladování. Chcete-li mít jistotu, že kupujete účinný a kvalitní doplněk stravy, vybírejte si výrobky, které při správném skladování zaručují CFU do konce data použitelnosti výrobku. Tím zajistíte, že doplněk stravy poskytuje terapeutickou dávku živých mikroorganismů.

Můžete užívat příliš mnoho probiotik?

Probiotika se běžně užívají ve velkých dávkách. Doplňky stravy, které poskytují miliardy probiotik v jedné dávce, je bezpečné užívat.
Je však důležité dodržovat pokyny k dávkování uvedené na etiketách doplňků stravy a v případě jakýchkoli otázek ohledně dávkování se obrátit na svého lékaře.

Nežádoucí účinky probiotik

Přestože jsou probiotika obecně považována za bezpečná, mohou způsobit následující nežádoucí účinky:

  • nadýmání
  • Plynatost
  • Průjem
  • Zácpa
  • Nevolnost

Mírné gastrointestinální příznaky, jako je nadýmání a plynatost, se obvykle během několika týdnů zlepší. Pokud však po užívání probiotik pocítíte závažné potíže nebo jiné příznaky, přestaňte doplněk stravy užívat a obraťte se na svého lékaře.

Stručný přehled

Probiotika jsou živé mikroorganismy, které mohou při užívání určitých dávek zlepšit určité aspekty zdraví.
Bylo prokázáno, že některé kmeny probiotik mají příznivý vliv na některé zdravotní potíže a příznaky, jako jsou IBD, IBS a deprese.

Přestože jsou probiotické doplňky stravy oblíbené a jsou spojovány s četnými zdravotními přínosy, nejsou bezpečné a vhodné pro každého. Váš poskytovatel zdravotní péče vám pomůže určit, zda pro vás mohou být probiotika tou správnou volbou, a poradí vám s konkrétními druhy, dávkováním a s tím, jak najít kvalitní výrobky, které můžete používat.