Probiotiká a ich výhody a riziká

Obsah:

  • Co jsou to probiotika?
  • Co probiotika dělají?
  • Kdy se probiotika doporučují?
  • Která probiotika jsou účinná?
  • Jaké jsou potenciální zdravotní přínosy probiotik?
  • Existují nějaká rizika nebo vedlejší účinky užívání probiotik?
  • Jak poznám, že mi probiotika pomáhají?
  • Mohou probiotika způsobit průjem, zácpu nebo bolesti žaludku?
  • Jaký je nejlepší způsob užívání probiotik?

Probiotika jsou živé bakterie a kvasinky, které mají příznivé účinky na váš organismus. Tyto druhy již žijí ve vašem těle spolu s mnoha dalšími. Probiotické doplňky stravy doplní vaši stávající zásobu přátelských mikrobů. Pomáhají bojovat proti méně přátelským druhům a posilují vaši imunitu proti infekcím.

Co jsou probiotika?

Probiotika jsou živé mikroorganismy (mikrobi), které mohou mít příznivé účinky na vaše tělo nebo ve vašem těle. Každé lidské tělo je domovem bilionů mikroorganismů, které s námi žijí a pomáhají podporovat naše tělesné funkce a zdraví. Ne všechny mikroby, které v sobě můžeme nosit, jsou pro nás prospěšné - některé druhy (mikrobi) mohou být škodlivé. Ale prospěšné mikroby, jako jsou například probiotika, pomáhají kontrolovat potenciálně škodlivé druhy.

Probiotické produkty obsahují vybrané, prospěšné druhy mikrobů, které doplňují populace již žijící ve vašem těle. Mnohá probiotika jsou perorální doplňky stravy určené k požití do trávicího traktu. Jiné jsou lokální produkty, které si můžete aplikovat na kůži nebo na sliznice uvnitř tělesných dutin, jako je nos nebo genitálie. To vše jsou místa, kde obvykle žijí prospěšné mikroby.

Co probiotika dělají?

Probiotika jsou potraviny a produkty pro zdraví, které přispívají živými prospěšnými mikroby k populacím ve vašich střevech i jinde a posilují tak tato společenství. Jejich cílem je prevence a léčba dysbiózy - nerovnováhy nebo nedostatku prospěšných mikrobů ve vašem mikrobiomu. Když fungují, mikrobi se usadí na vašem těle nebo ve vašem těle a doplní populace, které tam již žijí.

Ne všechna probiotika jsou však stejná. Různé typy mikrobů fungují ve vašem těle odlišně, takže různé typy mohou být pro váš stav lepší nebo horší. Probiotika také nejsou regulována Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), takže výrobci nemusí prokazovat kvalitu nebo dokonce obsah svých výrobků. O tom, která probiotika by mohla nejlépe vyhovovat vašim potřebám, je dobré poradit se s příslušným poskytovatelem zdravotní péče.

Kdy se probiotika doporučují?

Pokud máte příznaky dysbiózy v trávicím systému nebo jinde, může vám poskytovatel zdravotní péče doporučit probiotika, která pomohou vrátit váš mikrobiom do rovnováhy. Pokud jste v nedávné době prodělali onemocnění nebo léčbu, která váš mikrobiom oslabila, může vám lékař doporučit probiotika, která vám pomohou jej obnovit. Může vám například doporučit užívání nebo používání probiotik po ukončení léčby antibiotiky.

Někteří lidé užívají denně probiotický doplněk k udržení celkové pohody. Možná to budete chtít udělat, pokud jste náchylní ke střevním zdravotním problémům a všimnete si, že vám to pomáhá. Zdravý střevní mikrobiom může posílit vaši celkovou imunitu, zmírnit záněty a pomoci udržet pravidelnost střev. Každodenní věci, jako je stres a výběr potravin, mohou váš střevní mikrobiom snižovat a probiotika jsou jedním ze způsobů, jak jej pomoci obnovit.

Která probiotika jsou účinná?

Aby měla probiotika nějaký přínos pro vaše zdraví, musí:

  • být takové odrůdy, které mají prokazatelně příznivý vliv na vaše tělo.
  • být ve formě, která je bezpečná pro konzumaci nebo aplikaci na tělo.
  • obsahovat životaschopné mikroby, které přežily obchodní proces.
  • být schopny přežít cestu trávicím traktem (pokud se jedná o orální probiotika).

Mezi nejčastěji zkoumaná a doporučovaná probiotika patří např.

  • Lactobacillus, včetně L. acidophilus, L. rhamnosus, L. casei a L. plantarum.
  • Rod Bifidobacterium, včetně Bifidobacterium longum a Bifidobacterium breve.

Acidophilus (L. acidophilus) je snad nejznámějším probiotikem na současném trhu, možná proto, že má tolik různých aplikací. Acidophilus se přirozeně vyskytuje v ústech, střevech, žaludku, plicích, pochvě a močových cestách a může pomoci obnovit rovnováhu ve všech těchto mikrobiomech.
Všechny tyto produkty jsou dostupné bez předpisu, v obchodech s potravinami, lékárnách a prodejnách zdravé výživy. Dodávají se jako doplňky stravy (kapsle, tekutiny nebo prášky) nebo jako lokální pleťové vody či krémy pro nejrůznější použití. Váš poskytovatel zdravotní péče vám pomůže vybrat ten správný produkt, který můžete vyzkoušet podle svých potřeb.
Probiotika v méně koncentrovaném množství můžete získat také z fermentovaných potravin a nápojů, např:

  • Jogurt a kefír.
  • Tvaroh.
  • Miso polévka.
  • Kombucha.
  • Kysané zelí nebo kimči.
  • Okurky a okurková šťáva.

Kvašené potraviny a nápoje jsou jedním ze způsobů, jak do trávicího traktu dostat více probiotik. Zpracování potravin však někdy může tato přirozená probiotika zničit, proto kontrolujte etikety, zda je na nich uvedeno „živé a aktivní kultury“.

Jaké jsou potenciální zdravotní přínosy probiotik?

Prospěšné mikroby, které žijí v různých částech našeho těla, nám pomáhají různými způsoby. Jedním z nejdůležitějších způsobů je boj proti škodlivějším typům bakterií, plísní, virů a parazitů, které by s námi také mohly chtít žít. Probiotika teoreticky bojují na straně vašich prospěšných mikrobů.
Mnoho probiotických přípravků je složeno z prospěšných bakterií a kvasinek za účelem prevence nebo léčby bakteriálních nebo kvasinkových infekcí v různých částech vašeho těla, včetně:

  • Atopická dermatitida a akné.
  • Zubní kaz a onemocnění dásní.
  • Infekce močových cest (UTI).
  • Průjem spojený s užíváním antibiotik.

Váš poskytovatel zdravotní péče vám může doporučit preventivní užívání těchto přípravků, pokud jste v minulosti prodělali infekce, nebo jejich užívání s cílem pomoci obnovit váš mikrobiom po léčbě antibiotiky.
Perorální probiotika mohou mít mnoho dalších výhod. Váš střevní mikrobiom - společenství mikrobů žijících ve vašem trávicím traktu - hraje komplexní roli ve vašem trávicím systému a v mnoha dalších tělesných systémech.
V rámci vašeho trávicího systému víme, že zdravý střevní mikrobiom:

  • pomáhá rozkládat a vstřebávat určité živiny a léky.
  • Produkuje další důležité živiny jako vedlejší produkty.
  • Pomáhá rozkládat a recyklovat žluč po trávení.
  • Pomáhá trénovat imunitní systém, aby rozpoznal a eliminoval škodlivé mikroby.

Víme také, že nezdravý střevní mikrobiom, v němž škodlivé mikroby převažují nad užitečnými, může přispívat k řadě chronických onemocnění zažívacího traktu, včetně:

  • Chronické bakteriální infekce, jako jsou H. pylori a C. difficile.
  • Nadměrný růst bakterií v tenkém střevě (SIBO).
  • Zánětlivá střevní onemocnění, jako je ulcerózní kolitida a Crohnova choroba.
  • Celkové zažívací problémy, jako je zácpa, plynatost a syndrom dráždivého tračníku (IBS).

Užívání perorálních probiotik může pomoci těmto stavům předcházet nebo je léčit, i když výsledky se mohou lišit.
Kromě trávicího systému víme, že střevní mikrobiom působí také na mozek a nervový systém, imunitní systém a endokrinní systém. Někteří vědci se domnívají, že zdraví střevního mikrobiomu může ovlivnit mnoho aspektů vašeho celkového zdraví, včetně vašeho:

  • Vaši náladu a toleranci bolesti.
  • Mentální ostrost a únavu.
  • Záněty a imunitní reakce.
  • Metabolismus, hladinu cukru v krvi a ukládání tuků.

To vše je však stále předmětem aktivního výzkumu. Zatím plně nerozumíme tomu, jak to všechno funguje, ani tomu, jaké účinky mohou probiotika v rámci těchto tělesných systémů mít, pokud vůbec nějaké. Důkazů není dost na to, abychom mohli vyvozovat jednoznačné závěry, ale je jich dost na to, abychom některým zdravotníkům doporučili jejich vyzkoušení.

Existují nějaká rizika nebo vedlejší účinky užívání probiotik?

Přestože existuje jen málo konkrétních výzkumů o bezpečnosti probiotik, zdá se, že jejich užívání je pro zdravé lidi bezpečné. Mají dlouhou historii širokého a pravidelného užívání mezi veřejností. U lidí se slabším imunitním systémem je riziko nežádoucích vedlejších účinků malé. Patří sem lidé užívající imunosupresiva, lidé s kritickými onemocněními a předčasně narozené děti.

Riziko spočívá v tom, že probiotický přípravek může obsahovat škodlivé druhy mikroorganismů spolu s prospěšnými druhy. Mikrobi jsou velmi malí, takže pokud není výrobek důkladně testován, může se do něj dostat nesprávný typ. To je vzácné a pro většinu lidí to nepředstavuje vážné riziko. Zdravý imunitní systém podvodníka snadno vyloučí. U oslabeného imunitního systému by však mohl způsobit vážnou infekci.

Jak poznám, že mi probiotika pomáhají?

Pokud užíváte probiotika za určitým účelem a probiotika fungují, měli byste poznat, že se cítíte lépe. Pokud je například užíváte na zmírnění zácpy nebo průjmu, měli byste si všimnout, že se vaše kakání časem upraví. Pokud je užíváte ke zmírnění bakteriální nebo kvasinkové infekce či přerůstání, měli byste si všimnout, že se vaše příznaky zlepšily.

Ujistěte se, že je užíváte důsledně a v doporučeném dávkování, abyste mohli správně posoudit, jak dobře fungují. Pokud je užíváte preventivně, může být obtížnější to zjistit. Někteří lidé například užívají probiotika ke zlepšení imunity v období nachlazení a chřipky. Můžete si všimnout, že nejste tak často nemocní jako obvykle, ale těžko zjistíte, zda je to díky probiotikům.

Mohou probiotika způsobit průjem, zácpu nebo bolest žaludku?

Mnoho lidí užívá probiotika, aby si ulevili od průjmu, zácpy nebo bolesti žaludku. Z dlouhodobého hlediska by probiotika měla zlepšit celkový stav střev, včetně pravidelnosti střev a trávení, a snížit tak nepříjemné pocity. Z krátkodobého hlediska je však možné, že zavedení nových probiotik může vyvolat podobné příznaky, zejména pokud užíváte velké dávky nebo pokud vaše střeva bývají obecně citlivá.

Mnoho probiotik produkuje ve střevě vedlejší produkt, který se nazývá mastné kyseliny s krátkým řetězcem. Tyto vedlejší produkty mají mnoho výhod pro zdraví střev, ale jejich náhlý příliv by mohl způsobit dočasný průjem. Jiná probiotika produkují ve střevech jako vedlejší produkty plyny. Pokud jich máte náhle více než obvykle, můžete během trávení pociťovat zvýšené nadýmání a plynatost. Tyto příznaky by měly během několika dní ustoupit.

Jaký je nejlepší způsob užívání probiotik?

Probiotika můžete užívat jako doplněk stravy nebo je můžete získat prostřednictvím fermentovaných potravin a nápojů. Oba způsoby mají své výhody. Obecně platí, že zdroje v podobě potravin a nápojů mohou pomoci podpořit větší rozmanitost mikrobů ve vašem biomu, což je dobré pro udržení vašeho celkového zdraví. Některé potravinové zdroje mohou také obsahovat prebiotika, tedy vlákninu, kterou se probiotika potřebují živit, aby mohla prospívat.

K léčbě konkrétního problému můžete užívat specifický probiotický doplněk, který vám k tomuto účelu doporučil lékař. Doplněk stravy obvykle poskytuje vyšší dávku probiotik než potravinové zdroje. Užívejte jej podle doporučení na obalu. Některá probiotika působí lépe s jídlem a jiná na lačný žaludek. Většinu je třeba užívat denně, abyste dosáhli nejlepších výsledků.
V současné době probíhá mnoho výzkumů o potenciálních přínosech probiotik a první výsledky jsou slibné. Různé probiotické produkty mohou pomoci zlepšit zdraví vaší pokožky, vagíny nebo střev a celkově posílit vaši imunitu. I když nemusí být úplným řešením vašich zdravotních problémů, mohou poskytnout důležitý kousek skládačky. Zeptejte se svého lékaře na užívání probiotik. Může vám pomoci vybrat ta nejlepší pro vás, zajistit vaši bezpečnost a sledovat vaše výsledky.