Seboroická dermatitida
Obsah:
- Co je seboroická dermatitida?
- Kdo trpí seboroickou dermatitidou a proč?
- Co způsobuje seboroickou dermatitidu?
- Jaké jsou příznaky seboroické dermatitidy?
- Jak se seboroická dermatitida léčí?
- Závěrem
Seboroická dermatitida je běžná forma ekzému, která obvykle postihuje pokožku hlavy, i když může postihnout i jiné části těla.
Přestože zřídkakdy způsobuje vážné poškození organismu, může být život s neustálým svěděním, vyrážkou a dalšími příznaky seboroické dermatitidy nepříjemný. Naštěstí existují některé účinné možnosti léčby a seboroická dermatitida může někdy zmizet sama nebo pomocí správného šamponu a rutinní péče o pokožku.
Pojďme se ponořit do toho, kdo seboroickou dermatitidou onemocní, proč vzniká, jaké jsou její běžné příznaky a možnosti léčby.
Co je seboroická dermatitida?
Seboroická dermatitida, která je považována za chronickou formu ekzému, se objevuje na těle v místech, kde se nachází velké množství žláz produkujících tuk (mazových žláz), jako je horní část zad, nos a pokožka hlavy. Může způsobovat různé příznaky od lupů až po vyrážku na postiženém místě.
U mnoha kojenců a některých dospělých seboroická dermatitida sama odezní. Pokud příznaky nezmizí, existuje mnoho účinných způsobů léčby, které pomáhají zvládnout příznaky a zastavit budoucí vzplanutí seboroické dermatitidy.
Kdo trpí seboroickou dermatitidou a proč?
Seboroická dermatitida (někdy označovaná jako seborea nebo seboroická dermatitida) může postihnout lidi jakéhokoli věku, ačkoli nejčastěji se vyskytuje u kojenců a dospělých ve věku od 30 do 60 let. Mezi dospělými a dospívajícími je toto kožní onemocnění častější u mužů.
U kojenců se toto běžné kožní onemocnění obvykle vyléčí samo a nevrací se. U dospělých se však seboroická dermatitida obvykle projevuje vzplanutím a vymizením, které může trvat i několik let.
Podle některých výzkumů se seboroická dermatitida během života objeví u 3 až 10 lidí ze 100. Mnoho lidí, kteří seboroickou dermatitidou onemocní v mládí nebo po 50. roce života, trpí chronickou seboroickou dermatitidou a vzplanutí se u nich objevují po celý život.
Co způsobuje seboroickou dermatitidu?
Seboroická dermatitida je obvykle způsobena kombinací genetických faktorů a faktorů životního prostředí.
Spouštěčem je obvykle zánětlivá reakce na nadbytek kvasinek rodu Malassezia, někdy nazývaných pityrosporum. Tento organismus, který normálně žije na povrchu kůže, je pravděpodobnou příčinou seboroické dermatitidy. Malassezia se přemnoží a imunitní systém na ni zřejmě reaguje přehnaně, což vede k plísňové infekci, která má za následek kožní změny.
Některé zdravotní stavy mohou u člověka zvyšovat riziko vzniku seboroické dermatitidy, včetně lupénky, HIV, akné, růžovky, Parkinsonovy choroby, epilepsie, alkoholismu, deprese, poruch příjmu potravy a zotavování se z mrtvice nebo infarktu.
Mezi běžné spouštěče seboroické dermatitidy patří např:
- Stres
- zotavování se ze stresující životní události, jako je ztráta blízké osoby nebo infarkt.
- hormonální změny nebo onemocnění
- drsné čisticí prostředky, rozpouštědla, chemikálie a mýdla.
- chladné a suché počasí nebo změna ročního období
- některé léky včetně psoralenu, interferonu a lithia
- některé zdravotní potíže, jako je HIV a Parkinsonova choroba.
Stejně jako všechny formy ekzému není seboroická dermatitida nakažlivá. Nemůžete ji „chytit“ od jiné osoby. Místo toho je výsledkem vlivu prostředí a genetických faktorů.
Jaké jsou příznaky seboroické dermatitidy?
Seboroická dermatitida může být viníkem různých příznaků v závislosti na věku, rase a závažnosti vzplanutí. Někdy příznaky vymizí samy od sebe nebo se změnou péče o pleť a vlasy.
Seboroická dermatitida a kolébková čepička u kojenců
Kojenci se seboroickou dermatitidou mají nejčastěji formu zvanou kolébková čepička, která se projevuje jako šupinaté, mastné skvrny na pokožce hlavy. U kojenců se seboroická dermatitida může objevit také na zadečku, kde může být zaměněna za plenkovou vyrážku, což je forma kontaktní dermatitidy.
Seboroická dermatitida u dospělých a dospívajících
Pokud se seboroická dermatitida objeví v blízkosti pokožky hlavy u dospělých a dospívajících, často se označuje jako seboroická dermatitida obličeje. Mezi běžné příznaky seboroické dermatitidy obličeje patří zanícená kůže a svědění.
V této formě se mohou příznaky objevit také na očních víčkách, po stranách nosu, v obočí a jeho okolí a v blízkosti uší. Seboroická dermatitida obličeje může také způsobovat přetrvávající lupy. Seboroická dermatitida se však netvoří pouze na obličeji. Může se objevit na mastné pokožce celého těla. Kromě obličeje se zarudnutí, otok a mastné šupinky mohou objevit také na středu hrudníku, horní části zad a v podpaží, pod prsy a v oblasti třísel.
Běžné příznaky
Bez ohledu na to, kde na těle se seboroická dermatitida nachází, existují společné příznaky, které se vyskytují u mnoha pacientů s tímto onemocněním. Mezi tyto příznaky patří např:
- Šupinatá kůže nebo lupy;
- Ploché šupinaté bílé nebo žluté šupiny na vrchní části mastné kůže;
- Podrážděná vyrážka, která vypadá tmavě na hnědé a černé kůži a světleji na bílé kůži;
- vyrážka ve tvaru prstence u pacientů s petaloidní seboroickou dermatitidou;
- Svědění.
Na postižené kůži se někdy tvoří krusta a mohou se tvořit léze obsahující kožní maz. Může se také objevit erytém nebo zarudnutí kůže způsobené zánětem. Pokud se vzplanutí objeví ve vlasových záhybech, může u těch, jejichž postižená místa nadměrně svědí, dojít také k vypadávání vlasů.
U Afroameričanů a lidí s barevnou pletí se může vyskytnout petaloidní seboroická dermatitida, což je závažnější forma, při níž se tvoří léze kolem vlasové linie a dochází ke změně barvy kůže. Obvykle se zbarvení kůže projevuje vyrážkou ve tvaru prstence. Pokud se podíváme obecněji na vztah mezi ekzémem a barvou pleti, bylo prokázáno, že svědění způsobené ekzémem má větší dopad na pacienty černé pleti, u nichž je také větší pravděpodobnost závažného průběhu onemocnění.
Příznaky těžkých případů
Závažnější případy mohou vést k oslabení imunity postižené kůže a zvýšenému riziku infekcí. Seboroická dermatitida není prekancerózou. Pokud máte tuto formu ekzému, nezvyšuje se pravděpodobnost vzniku rakoviny kůže.
Další častou mylnou představou je, že seboroická dermatitida vede k vypadávání vlasů. To je zcela nepravdivé. Vypadávání vlasů není příznakem seboroické dermatitidy, a pokud dochází k vypadávání vlasů, pravděpodobně máte jiné základní onemocnění.
Ať už jsou vaše závažné příznaky důsledkem seboroické dermatitidy nebo něčeho jiného, je nejlepší navštívit zkušeného lékaře, například dermatologa. Tento poskytovatel zdravotní péče vám může pomoci dostat závažné příznaky pod kontrolu, aby přestaly zasahovat do vašeho každodenního života.
Jak se seboroická dermatitida léčí?
V závislosti na závažnosti vašeho případu můžete tuto formu ekzému léčit změnou šamponu - seboroická dermatitida může zmizet i bez léčby. Pokud příznaky přetrvávají déle než dva týdny, možná budete chtít zvážit konzultaci s poskytovatelem zdravotní péče o možnostech volně prodejné a předepsané léčby. Většina dospělých s tímto onemocněním bude potřebovat léčebný plán ke zvládnutí příznaků.
Používejte správný šampon a přípravky pro péči o pokožku
Dodržování pravidel péče o pokožku může pomoci udržet příznaky pod kontrolou. Postižená místa denně myjte jemným čisticím prostředkem s obsahem zinku (2% pyrithion zinku) a následně použijte pleťové mléko nebo hydratační krém.
Pokud je postižena linie vlasů, zvažte šampon proti lupům a vlasové přípravky určené pro citlivou pokožku. Mezi nejlepší volně prodejné šampony proti lupům patří šampony s:
- Pyrithion zinku. Selen sulfid;
- Ketokonazol 1%;
- kyselinou salicylovou.
Mezi oblíbené značky s jednou nebo více z těchto účinných látek patří DermaZinc, Head & Shoulders, Selsun Blue, Nizoral a Denorex Extra Strength.
Další informace o nejlepších přípravcích pro kojence s kolébkovou čepičkou, dospívající a dospělé se seboroickou dermatitidou naleznete v našem seznamu výrobků s pečetí NEA Seal of AcceptanceTM.
Změny životního stylu
Zdravé životní návyky, jako je zvládání stresu a dostatek spánku, mohou také zlepšit stav pokožky. Zmírnění stresu je často tou změnou životního stylu, která bude mít na seboroickou dermatitidu největší vliv. Mezi obzvláště účinné techniky zmírnění stresu patří:
- Provádějte lehké cvičení, například jógu nebo mírnou procházku;
- Vedení deníku o stresu a negativních pocitech;
- Vyvinout si meditační nebo dechovou praxi;
- Trávit čas v přírodě, i kdyby to mělo být jen pět minut.
Existuje mnoho dalších způsobů, jak můžete snížit stres. Nejdůležitější je najít příjemnou techniku, která vám umožní zpomalit a věnovat čas péči o sebe.
Volně prodejné přípravky a šampon s léky
Pokud změna životního stylu a běžná péče o pleť nezabírají, možná je čas zvážit volně prodejné přípravky a přípravky na předpis. Volně prodejné přípravky a přípravky na předpis na toto onemocnění kůže jsou zaměřeny na odstranění šupinek, snížení svědění a zklidnění zánětu, který způsobuje zarudnutí a otok.
U kojenců obvykle stačí použít změkčovadlo, například minerální olej nebo vazelínu, které šupinky jemně uvolní. Péče o dospělé může být složitější, protože často potřebují průběžnou léčbu a vlastní péči, která pomáhá předcházet vzplanutí.
Dermatologové obvykle zahajují léčbu mírných případů lokálním antimykotickým krémem nebo medikamentózním šamponem, například šamponem proti lupům na předpis nebo volně prodejným přípravkem proti lupům. Mezi oblíbené lokální léčby patří krémy s 1% ciklopiroxem nebo 2% ketokonazolem. Protože jak ciklopirox, tak ketokonazol mohou pokožku vysušovat, je důležité po použití krému s některou z těchto složek použít jemný hydratační krém.
Předepsaná léčba
Pokud je stav závažnější, může být nutné občasné použití lokálního kortikosteroidu, jako je fluocinolon, dermatol, jiné steroidy nebo inhibitor kalcineurinu. Další léčba v závažných případech zahrnuje hydrokortizonové masti nebo perorální léky, jako je pimekrolimus nebo takrolimus.
O možnostech léčby seboroické dermatitidy a vedlejších účincích jednotlivých možností se určitě poraďte s dermatologem nebo jiným poskytovatelem zdravotní péče se zkušenostmi v dermatologii.
Závěrem
Pokud se u vás seboroická dermatitida vyskytuje, není třeba se znepokojovat. Přestože příznaky mohou být dráždivé, existuje mnoho účinných možností léčby. Po rozhovoru se zdravotníkem byste měli být schopni vypracovat plán léčby i pro ten nejzávažnější případ.