Šedý zákal
Obsah:
- Co je šedý zákal?
- Příznaky a příčiny šedého zákalu
- Jaké jsou rizikové faktory šedého zákalu?
- Jak se diagnostikuje šedý zákal?
- Léčba a ošetření šedého zákalu
- Prevence šedého zákalu
Šedý zákal je zakalení oční čočky. Nejčastějším typem je šedý zákal související s věkem. Mezi příznaky patří rozmazané vidění a oslnění na světle. Operace šedého zákalu odstraní zakalenou čočku a nahradí ji průhlednou umělou čočkou zvanou IOL. Lékaři doporučují operaci, pokud příznaky šedého zákalu narušují váš každodenní život.
Co je šedý zákal?
Šedý zákal jsou zakalené oblasti, které se tvoří na oční čočce. Vaše čočka je čirá, pružná struktura, která se skládá převážně z bílkovin (krystalinů). S přibývajícím věkem se bílkoviny v čočce rozpadají a vytvářejí zakalené skvrny, které ovlivňují vaše vidění.
Můžete mít pocit, že se na svět díváte přes špinavé okno. Postupem času se vaše vidění zhoršuje. Můžete mít potíže s prováděním běžných úkonů.
Zdravotníci považují šedý zákal za nevyhnutelnou součást stárnutí a věkem podmíněný šedý zákal je nejčastější formou tohoto onemocnění.
Nemusíte však žít se slábnoucím zrakem. Oční lékaři mohou provést operaci, která odstraní šedý zákal a obnoví vaše vidění.
Typy šedého zákalu
Existuje mnoho typů šedého zákalu. Tento článek se zaměřuje na šedý zákal související s věkem. Mezi další typy šedého zákalu patří:
- Dětský šedý zákal. Dětský šedý zákal postihuje kojence a děti. Děti se mohou se šedým zákalem narodit (vrozený) nebo se u nich šedý zákal může objevit někdy po narození. Dětský šedý zákal se obvykle vyskytuje v rodinách, ale může se vyskytnout i jako následek úrazu oka nebo jiného očního onemocnění. Kojenci a děti s dětským šedým zákalem potřebují rychlou léčbu, aby se předešlo problémům, jako je tupozrakost (šilhavost).
- Traumatický šedý zákal. Tento šedý zákal vzniká, když je oko něčím poraněno. Léčba tohoto typu je složitější, protože může být nutné opravit i struktury v okolí čočky.
- Sekundární šedý zákal. Jedná se o zakalená místa, která se tvoří na pouzdře čočky nebo na membráně, která čočku pokrývá. Jiný termín pro tento stav je zadní kapsulární zákal. Jedná se o častou, ale snadno léčitelnou komplikaci operace šedého zákalu.
Typy šedého zákalu souvisejícího s věkem
Existuje několik typů věkem podmíněné katarakty. Jejich názvy se vztahují k jejich umístění v čočce. K pochopení těchto typů vám pomůže dozvědět se něco o anatomii čočky.
Vaše čočka se skládá z několika vrstev. Můžete si je představit jako vrstvy jablka:
- Jádro se nachází uprostřed čočky. Je to jako jádro jablka.
- Kůra je vrstva, která jádro obklopuje. Je to jako ovoce, které jíte a které obklopuje jádro.
- Pouzdro čočky je tenká blána, která pokrývá slupku. Technicky vzato není součástí samotné čočky, ale je jako těsně přiléhající slupka, která čočku pokrývá a chrání. Pouzdro čočky se trochu podobá slupce jablka.
Oční lékaři klasifikují šedý zákal podle toho, kde v čočce se tvoří. Lidé mají často více typů současně. Je to proto, že je běžné, že se katarakta tvoří na více než jednom místě čočky. Tři nejčastější typy šedého zákalu souvisejícího s věkem jsou:
- Jaderný sklerotický šedý zákal, který se tvoří v jádře čočky.
- Kortikální katarakta, která se tvoří v kůře.
- Zadní subkapsulární katarakta, která se tvoří v zadní části kůry. Slovo „zadní“ v tomto kontextu znamená „zadní“ část čočky. Jedná se o část nejblíže sítnici (která je za čočkou). „Subkapsulární“ znamená, že se katarakta tvoří na vnějším okraji kůry, těsně pod pouzdrem čočky.
V jakém věku obvykle šedý zákal začíná?
Bílkoviny v oční čočce se začínají rozkládat kolem 40. roku života. Příznaky však obvykle zaznamenáte až po šedesátce nebo později. Některé zdravotní potíže, například cukrovka, mohou způsobit, že se u vás příznaky objeví dříve.
Jak často se šedý zákal vyskytuje?
Šedý zákal je ve Spojených státech a na celém světě velmi častý. Podle Světové zdravotnické organizace má šedý zákal, který způsobuje problémy se zrakem, přibližně 17 % lidí na celém světě. Výskyt se však v jednotlivých zemích a regionech značně liší. Prevalence je vyšší v zemích se středními a nízkými příjmy, kde mají lidé často více rizikových faktorů a omezený přístup k léčbě katarakty.
V USA má téměř 1 z 5 osob ve věku 65 až 74 let šedý zákal, který ovlivňuje jejich vidění. Více než 50 % lidí starších 80 let má šedý zákal nebo podstoupilo operaci k jeho odstranění.
Příznaky a příčiny šedého zákalu
Jak rozpoznat příznaky šedého zákalu a kdy vyhledat pomoc.
Jaké jsou příznaky šedého zákalu?
Mezi příznaky šedého zákalu patří:
- Vidění je zakalené, rozmazané, mlhavé nebo plstnaté.
- Změny barevného vidění (barvy mohou vypadat rozmazaně nebo méně živě).
- Citlivost na ostré sluneční světlo, světlomety nebo lampy.
- Oslnění, včetně hal nebo pruhů, které se tvoří kolem světel.
- Ztížené vidění v noci.
- Změny vašeho zrakového předpisu, včetně zhoršení krátkozrakosti.
- Potřeba jasnějšího světla pro čtení.
- Dvojité vidění.
Je šedý zákal bolestivý?
Šedý zákal obvykle nebolí. Může však způsobit nepříjemné pocity tím, že vaše oči budou citlivější na světlo.
Co způsobuje šedý zákal?
Hlavní příčinou šedého zákalu je postupný rozpad bílkovin v čočce.
Určité genetické faktory a faktory prostředí však mohou zvýšit riziko vzniku šedého zákalu nebo jeho rozvoje v mladším věku ve srovnání s ostatními.
Jaké jsou rizikové faktory šedého zákalu?
Rizikové faktory šedého zákalu se dělí do tří hlavních skupin: environmentální, zdravotní a genetické.
Environmentální rizikové faktory
Environmentální rizikové faktory jsou ty, se kterými se setkáváte ve světě kolem vás. Někdy se jedná o toxické látky, které vdechujete nebo požíváte. Environmentální faktory jsou škodlivé, protože zvyšují množství volných radikálů ve vašem těle. Jedná se o nestabilní molekuly, které poškozují zdravé buňky. Poškozením buněk v oční čočce mohou volné radikály vést ke vzniku šedého zákalu.
Mezi rizikové faktory prostředí patří např:
- Znečištění ovzduší.
- Tabákový kouř.
- Alkohol.
- Průmyslové chemikálie.
- Pesticidy.
- Dlouhodobé vystavení slunečnímu UV záření.
- Ozařování horní části těla v minulosti.
Omezení expozice prostředí může zpomalit tvorbu katarakty. Vědci nadále zkoumají, jakou přesnou roli hrají preventivní opatření.
Zdravotní rizikové faktory
Mezi zdravotní rizikové faktory, které mohou zvyšovat riziko vzniku šedého zákalu, patří např:
- Cukrovka nebo vysoká hladina cukru v krvi.
- Některé oční operace, například glaukom.
- Užívání kortikosteroidů k léčbě některých onemocnění (například revmatoidní artritidy).
- Některá oční onemocnění, například pigmentová retinitida nebo uveitida.
Genetické rizikové faktory
Rodinná anamnéza zvyšuje riziko vzniku šedého zákalu. Některé genetické mutace vedou k vrozenému šedému zákalu (přítomnému při narození). Pokud jde o šedý zákal související s věkem, genetické mutace mohou způsobit, že vaše čočka bude náchylnější k poškození vlivem rizikových faktorů prostředí. Vědci tyto souvislosti nadále zkoumají.
Ačkoli tedy nemůžete změnit své genetické riziko, je užitečné znát svou rodinnou anamnézu a podělit se o ni se svým lékařem.
Jak se šedý zákal diagnostikuje?
Oftalmologové a optometristé diagnostikují šedý zákal na základě komplexního očního vyšetření. Váš lékař důkladně vyšetří vaše oči, aby zjistil příznaky katarakty a posoudil jejich závažnost. Váš lékař se vás také zeptá na váš zrak, vaši anamnézu a na to, zda máte problémy s každodenními úkoly, protože nevidíte tak dobře jako dříve.
Testy k diagnostice šedého zákalu
Konkrétní testy, které můžete podstoupit, zahrnují:
- Vyšetření štěrbinovou lampou.
- Test zrakové ostrosti.
Léčba a ošetření šedého zákalu
Jaký je nejlepší způsob léčby šedého zákalu?
Operace šedého zákalu je jediným způsobem, jak odstranit šedý zákal a obnovit vaše jasné vidění. Při operaci šedého zákalu vám oční lékař odstraní zakalenou přirozenou čočku a nahradí ji nitrooční čočkou (IOL). IOL je umělá čočka, která trvale zůstává ve vašem oku. Existuje mnoho různých možností IOL, které s vámi váš lékař může probrat.
Hlavní výhodou IOL je, že je čirá - stejně jako by měla být vaše přirozená čočka. Další výhodou je, že dokáže korigovat refrakční vady, takže se po operaci můžete méně spoléhat na brýle nebo kontaktní čočky.
Je operace šedého zákalu bezpečná?
Operace šedého zákalu je jednou z nejbezpečnějších a nejčastěji prováděných operací šedého zákalu ve Spojených státech. U většiny lidí se nevyskytují žádné závažné komplikace. Je však důležité být si vědom všech možných rizik, včetně odchlípení sítnice a infekce.
Některá oční onemocnění nebo základní zdravotní stavy mohou riziko komplikací zvýšit. Proto byste se měli před operací poradit se svým poskytovatelem o míře svého individuálního rizika. Zeptejte se ho také, jak může případné problémy, které se mohou vyskytnout, léčit.
Rekonvalescence po operaci šedého zákalu
Po operaci můžete mít mírnou bolest a nepříjemné pocity. Váš poskytovatel Vám může dát lék proti bolesti, který můžete užívat první den nebo dva.
Úplné zotavení trvá čtyři až osm týdnů. Zlepšení zraku byste však měli zaznamenat mnohem dříve. Váš lékař vám řekne, kdy je bezpečné vrátit se k běžným činnostem.
Prevence šedého zákalu
Mohu šedému zákalu předcházet?
Tvorba šedého zákalu je typickou součástí stárnutí. Můžete však podniknout několik kroků k ochraně zdraví vašich očí a případně tento proces zpomalit:
- Nekuřte. Tabákový kouř zvyšuje riziko vzniku šedého zákalu. Pokud v současné době kouříte, požádejte svého lékaře o prostředky, které vám pomohou přestat kouřit.
- Chraňte své oči před sluncem. Noste sluneční brýle nebo brýle s UV ochranou. Pomoci může také klobouk s krempou.
- Pravidelně pečujte o své oči. Zeptejte se svého poskytovatele, jak často byste měli chodit na kontroly. Nezapomeňte dodržovat termíny a informujte svého poskytovatele o jakýchkoli nových nebo měnících se příznacích.