Stres
Obsah:
- Co je to stres?
- Příznaky a příčiny stresu
- Jaké jsou komplikace stresu?
- Jak se stres diagnostikuje?
- Jaká je léčba stresu?
- Prevence stresu
- Závěr
Stres je přirozenou reakcí vašeho těla na změny nebo výzvy. Může vést k mnoha různým fyzickým, emocionálním a behaviorálním reakcím. Každý člověk čas od času zažívá stres. Nelze se mu vyhnout. Techniky zvládání stresu vám však mohou pomoci se s ním vyrovnat.
Co je to stres?
Stres je přirozená lidská reakce, která potká každého. Ve skutečnosti je vaše tělo uzpůsobeno k tomu, aby stres prožívalo a reagovalo na něj. Když se setkáte se změnami nebo výzvami (stresory), vaše tělo produkuje fyzické a psychické reakce. Jedná se o stres.
Stresové reakce pomáhají vašemu tělu přizpůsobit se novým situacím. Stres může být pozitivní - udržuje vás ve střehu, motivuje vás a připravuje vás na to, abyste se vyhnuli nebezpečí. Pokud vás například čeká důležitá zkouška, může stresová reakce pomoci vašemu tělu pracovat usilovněji a zůstat déle vzhůru. Stres se však stává problémem, pokud stresory pokračují bez úlevy nebo období relaxace.
Typy stresu
Existují tři hlavní typy stresu: akutní, epizodický akutní a chronický.
- Akutní stres: Akutní stres je krátkodobý stres, který rychle přichází a odchází. Může být pozitivní nebo negativní. Je to pocit, který zažíváte, když jedete na horské dráze nebo se pohádáte s kamarádem. Akutní stres zažívá čas od času každý.
- Epizodický akutní stres: o epizodickém akutním stresu hovoříme tehdy, když akutní stres zažíváte pravidelně. Při tomto druhu stresu nikdy nemáte čas, který potřebujete k návratu do klidného, uvolněného stavu. Epizodický stres často postihuje lidi pracující v určitých profesích, například zdravotníky.
- Chronický stres: Chronický stres je dlouhodobý stres, který trvá několik týdnů nebo měsíců. Chronický stres můžete zažívat v důsledku problémů v manželství, problémů v práci nebo finančních problémů. Je důležité najít způsoby, jak chronický stres zvládat, protože může vést ke zdravotním problémům.
Příznaky a příčiny stresu
Stres může způsobovat fyzické, psychické nebo behaviorální příznaky.
Jak stres ovlivňuje organismus?
Autonomní nervový systémVaše tělo řídí srdeční tep, dýchání, změny vidění a další. Jeho vestavěná reakce na stres - reakce „bojuj nebo uteč“ - pomáhá tělu zvládat stresové situace.
Při dlouhodobém (chronickém) stresu způsobuje neustálá aktivace stresové reakce opotřebení vašeho těla. Mohou se u vás objevit příznaky stresu, které jsou fyzické, psychické nebo behaviorální.
Fyzické příznaky
Mezi fyzické příznaky stresu mohou patřit:
- Bolesti a záněty.
- Bolest na hrudi nebo pocit, že vám buší srdce.
- Vyčerpání nebo problémy se spánkem.
- Bolest hlavy, závratě nebo třes.
- Vysoký krevní tlak (hypertenze).
- Svalové napětí nebo sevření čelisti.
- Žaludeční nebo zažívací potíže.
- Problémy při sexu.
- Oslabení imunitního systému.
Psychologické příznaky
Stres může vést k emočním a psychickým (psychologickým) příznakům, jako jsou např.
- Úzkost nebo podrážděnost.
- Deprese.
- Záchvaty paniky.
- Smutek.
Behaviorální příznaky
Lidé s chronickým stresem často zkoušejí různé věci, aby se s ním vyrovnali. A na některé z těchto věcí si vytvářejí návyk a mohou ovlivnit vaše zdraví. Mohou mezi ně patřit např:
- Poruchy způsobené užíváním alkoholu.
- Poruchy související s hraním hazardních her.
- Přejídání nebo rozvoj poruchy příjmu potravy.
- Nutkavé zapojení do sexu, nakupování nebo prohlížení internetu.
- Kouření.
- Porucha způsobená užíváním návykových látek.
Stresová vyrážka
Stresová vyrážka se často projevuje jako růžové nebo odbarvené vyvýšené hrbolky zvané kopřivka. Kopřivka jsou hrbolky, které se mohou vytvořit a zvětšit na povrchu kůže. Mohou svědit, pálit a dokonce i bolet. Kopřivka je obvykle alergickou reakcí na něco, například na určité druhy potravin, látek nebo chemikálií. Někdy však může kopřivku vyvolat také stres.
Stresové vyrážky se častěji vyskytují u žen a lidí, kterým byla při narození přiřazena žena (AFAB), než u mužů a lidí, kterým byl při narození přiřazen muž (AMAB), a nejčastěji postihují lidi ve věku 20, 30 a 40 let. Mohou však postihnout kohokoli. Stejně jako jiné typy kopřivky je můžete zkusit léčit antihistaminiky. Důležité je však také zvládání stresu.
Co způsobuje stres?
Stres je způsob, jakým vaše tělo reaguje na změnu nebo výzvu, a může být způsoben mnoha různými věcmi. Stresory mohou být také pozitivní nebo negativní. Například získání nového zaměstnání nebo ztráta zaměstnání mohou oba způsobit stres. Mezi další příčiny stresu patří např:
- Nemoc nebo úmrtí blízké osoby.
- Manželství, rozchod nebo rozvod.
- Finanční problémy.
- Stěhování do nového domu.
- Odjezd na dovolenou.
- Narození dítěte.
- Odchod do důchodu.
Stres může být také akutní, tj. krátkodobý. Mezi příčiny akutního stresu mohou patřit každodenní stresory, např.
- Učení se na důležitou zkoušku.
- Příprava na pracovní prezentaci.
- Hádka s přítelem nebo milovanou osobou.
- Nutnost dokončit mnoho věcí v krátkém čase.
- Prožívání mnoha drobných problémů najednou, například uvíznutí v dopravní zácpě, polití se kávou a pozdní příchod.
Jaké jsou komplikace stresu?
Chronický stres může vést k mnoha dlouhodobým zdravotním problémům, které ovlivňují vaše:
- Váš imunitní systém (např. artritida, fibromyalgie a lupénka).
- Váš trávicí systém (například přibývání nebo ubývání na váze, vředy a syndrom dráždivého tračníku).
- Kardiovaskulární systém (např. vysoký krevní tlak, zvýšená srdeční frekvence a bušení srdce).
- Reprodukční systém (například infekce, syndrom polycystických vaječníků a neplodnost).
Jak se stres diagnostikuje?
Stres je subjektivní záležitost - nelze jej měřit pomocí testů. Pouze osoba, která jej prožívá, může určit, zda je přítomen a jak silně jej pociťuje. Váš poskytovatel zdravotní péče může pomocí dotazníků zjistit, jaký je váš stres a jak ovlivňuje váš život.
Pokud trpíte chronickým stresem, může váš poskytovatel zdravotní péče vyhodnotit příznaky, které jsou důsledkem stresu. Může například diagnostikovat a léčit vysoký krevní tlak.
Léčba stresu
Jak mohu stres zmírnit?
Stresu se nelze vyhnout. Můžete však zabránit tomu, aby vás přemohl, a to tak, že budete praktikovat některé každodenní strategie pro zmírnění stresu:
- Zvládání stresu začíná dobrým fyzickým pocitem. Když cítíte, že na vás doléhají příznaky stresu, zkuste se věnovat nějaké formě fyzické aktivity. I krátká procházka vám může zlepšit náladu.
- Na konci každého dne se na chvíli zamyslete nad tím, co se vám podařilo - ne nad tím, co jste nestihli.
- Stanovte si cíle pro daný den, týden a měsíc. Zúžení perspektivy vám může pomoci cítit se lépe pod kontrolou v daném okamžiku i při plnění dlouhodobých úkolů.
- Zvažte možnost promluvit si o svých starostech s terapeutem nebo poskytovatelem zdravotní péče.
Prevence stresu
Jak mohu stresu předcházet nebo jej omezit?
Mnoho každodenních strategií vám může pomoci udržet stres na uzdě:
- Vyzkoušejte relaxační aktivity, jako je meditace, jóga, tai chi, dechová cvičení a svalová relaxace. Programy jsou k dispozici online, v aplikacích pro chytré telefony a v mnoha tělocvičnách a komunitních centrech.
- Pečujte o své tělo každý den. Správné stravování, fyzická aktivita a dostatek spánku pomohou vašemu tělu mnohem lépe zvládat stres.
- Zůstaňte pozitivní a cvičte se ve vděčnosti a zároveň si uvědomujte dobré stránky svého dne nebo života.
- Přijměte fakt, že nemůžete mít všechno pod kontrolou. Najděte způsob, jak se zbavit obav ze situací, které nemůžete změnit.
- Naučte se říkat „ne“ dalším povinnostem, když jste příliš zaneprázdněni nebo ve stresu.
- Zůstaňte v kontaktu s lidmi, kteří vás potěší, udělají vám radost, poskytnou vám emocionální podporu a pomohou vám s praktickými věcmi. Přítel, člen rodiny nebo soused může být dobrým posluchačem nebo se podělit o povinnosti, aby vás stres nezahltil.
Jak dlouho stres trvá?
Stres může být krátkodobý nebo dlouhodobý problém v závislosti na tom, co se ve vašem životě změní. Pravidelné používání technik zvládání stresu vám může pomoci vyhnout se většině fyzických, emocionálních a behaviorálních příznaků stresu.
Závěr
Je přirozené, že se někdy dostáváme do stresu. Zaspali jste, máte pomačkanou košili a přišli jste pozdě na pracovní pohovor - nyní se cítíte ve stresu. Dlouhodobý stres však může způsobit fyzické, emocionální a behaviorální příznaky. Je důležité získat kontrolu nad chronickým stresem, protože může vést k dalším zdravotním problémům. Pokud příznaky stresu nezmizí pomocí technik na zmírnění stresu a pokud se cítíte přetížení, poraďte se se svým lékařem.