Svalová slabost

Obsah:

  • Co je svalová slabost?
  • Jaké jsou příčiny svalové slabosti
  • Neobvyklé příčiny svalové slabosti
  • Vzácné příčiny svalové slabosti
  • Mám svalovou slabost - co udělá lékař?
  • Shrnutí

svalova slabost

Svalová slabost je častým problémem, ale slovo slabost může pro různé lidi znamenat různé věci - včetně únavy, snížené síly a neschopnosti vůbec pracovat.

Co je svalová slabost?

Pojem svalová slabost může znamenat tři různé věci. Rozdíl mezi těmito třemi typy svalové slabosti je často nejasný a je možné mít více než jeden z nich. Zjištění, který z nich je hlavním problémem, však může lékařům pomoci určit, co je jeho příčinou. Je to proto, že některé stavy mají tendenci způsobovat spíše jeden typ slabosti než jiný.

Primární neboli pravá svalová slabost

Jedná se o neschopnost vykonávat běžné činnosti se svalem, a to ani na první pokus. Dochází ke snížení síly, kterou může sval vyvinout, bez ohledu na to, jak obtížný pokus je. Sval nepracuje správně - stal se abnormálním.

Při tomto druhu slabosti jsou svaly často ochablejší než obvykle a mají sníženou objemnost. K tomu může dojít například po mozkové mrtvici. Vyskytuje se také u onemocnění zvaného svalová dystrofie (o kterém pojednáváme níže). Obě tato onemocnění mají za následek oslabení svalů, které nemohou nést obvyklou zátěž. Jedná se o skutečnou změnu svalové síly.

Svalová únava

Někdy se nazývá astenie. Je to pocit únavy nebo vyčerpání pociťovaný při používání svalu. Sval není ve skutečnosti slabší; stále může vykonávat svou práci, ale jeho zvládnutí vyžaduje větší úsilí.

Tento typ slabosti se často vyskytuje u lidí, kteří mají chronický únavový syndrom, poruchy spánku, deprese a chronická onemocnění srdce, plic a ledvin. Může být způsobena snížením rychlosti, jakou může sval získávat přísun energie.

Svalová únava

Některé svalové únavy spočívají především ve svalové „únavě“ - sval se normálně rozběhne, ale velmi rychle se unaví a trvá déle, než se normálně zotaví. Často se vyskytuje spolu se svalovou únavou, ale je patrná zejména u některých neobvyklých onemocnění, jako je myastenie gravis a myotonická dystrofie.

Jaké jsou příčiny svalové slabosti?

Svalová slabost je obvykle způsobena nedostatkem pohybu, stárnutím, svalovým zraněním nebo těhotenstvím. Může se také vyskytovat při dlouhodobých onemocněních, jako je cukrovka nebo srdeční onemocnění. Existuje mnoho dalších možných příčin, mezi které patří mrtvice, roztroušená skleróza a deprese.

Nedostatečné používání

Nedostatečná svalová kondice (dekondice) je jednou z nejčastějších příčin svalové slabosti. Může k ní dojít v důsledku neaktivního (sedavého) způsobu života. Při nepoužívání svalů jsou svalová vlákna částečně nahrazena tukem. Nakonec dochází ke svalovému ochabování; svaly se stávají méně objemnými a více ochabují.

Každé vlákno je stejně silné, ale není jich tolik a nestahují se tak účinně. To vede ke snadné únavě při pokusech o činnosti, které by byly snazší, kdyby svaly byly fit. Tento stav lze zvrátit rozumným a pravidelným cvičením. S věkem se zhoršuje a trvá déle, než se zvrátí.

Svalová síla je největší a doba regenerace nejkratší ve 20. a 30. roce života. Proto je většina skvělých sportovců právě v tomto věkovém rozmezí. Budovat svaly pravidelným cvičením však lze v každém věku. Mnoho úspěšných běžců na dlouhé tratě je starších 40 let. Svalová tolerance při dlouhotrvajících aktivitách, jako je maratonský běh, zůstává vysoká po delší dobu než při vysoce výkonných, krátkotrvajících aktivitách, jako je sprint.

Vždy je dobré udržovat se v kondici bez ohledu na věk. S věkem je však také pomalejší zotavení ze svalových a šlachových zranění. Zlepšování kondice a svalové síly ve vyšším věku může vyžadovat rady trenérů nebo fyzioterapeutů, aby se předešlo zranění svalů, které přinejmenším zpočátku nemusí fungovat tak dobře, jak se očekávalo.

Stárnutí

Svaly mají tendenci s věkem ztrácet sílu a objem a slábnout. Ačkoli to většina lidí bere jako přirozený důsledek věku - zejména stáří - je frustrující, když nemůžete dělat věci, které jste v mládí zvládali snadno.

Cvičení je stále prospěšné a stále je možné pečlivým a bezpečným cvičením zvýšit svalovou sílu a výkon. Doba zotavení ze zranění je ve stáří mnohem delší, rovnováha je často narušena a tenčí kosti se snadno lámou.

Svalová slabost je jedním z faktorů, které definují člověka jako „křehkého“. Ačkoli je často spojována s vyšším věkem, je možné být křehký i v mladším věku. Abyste tomu předešli, je důležité cvičení.

Infekce

Infekce a nemoci patří mezi nejčastější příčiny dočasné svalové únavy. Obvykle se jedná o zánět svalů. I když je zotavení normální, pokud je zánět závažný (například při chřipce), může slabost trvat i několik týdnů.

Těhotenství

Během těhotenství a těsně po něm může vysoká hladina steroidů v krvi spolu se sklonem k relativnímu nedostatku železa (anémii) způsobit pocit svalové únavy.

To je v těhotenství normální, a i když je určitá fyzická aktivita stále přiměřená, je důležité dbát na opatrnost a přizpůsobit se změně držení těla způsobené nošením váhy vepředu.

Trvalá (chronická) onemocnění

Mnoho chronických onemocnění může způsobovat svalovou slabost. V některých případech je to způsobeno sníženým zásobováním svalů krví a živinami.

Periferní arteriální onemocnění: toto onemocnění je způsobeno zúžením tepen, obvykle v důsledku nahromadění cholesterolu. Souvisí s kouřením a stravou. Přívod krve do svalů je zpomalen, což je patrné zejména při cvičení, protože krevní zásobení nedokáže držet krok se zvýšenými nároky. Bolest je často nápadnější než slabost, ale problémem může být obojí.

Cukrovka: může způsobit slabost a ztrátu kondice. Zvýšená hladina cukru v krvi (a někdy i změněná hladina soli) také znevýhodňuje svaly, které pak nepodávají tak dobrý výkon. S postupující cukrovkou navíc dochází ke ztrátě prokrvení drobných nervů. Když nerv obsluhující svalové vlákno odumře, přestane pracovat i svalové vlákno. Lidé s cukrovkou mají také zvýšený sklon k zužování tepen (viz výše „Periferní arteriální onemocnění“).

Srdeční onemocnění - zejména srdeční selhání: to může způsobit snadnou únavu svalů v důsledku sníženého přívodu krve v době vysoké potřeby. Je to proto, že srdce není schopno držet krok se zvýšenými nároky cvičících svalů, protože nedokáže pumpovat krev tak efektivně, jak by mělo.

Chronické plicní onemocnění: plicní onemocnění, jako je chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), způsobují snížení schopnosti organismu přijímat kyslík. Svaly vyžadují rychlý přísun kyslíku z krve, zejména během cvičení. Snížený příjem kyslíku vede ke snadné únavě. Chronické plicní onemocnění může časem vést k ochabování svalů, i když je to patrné zejména v pokročilých případech, kdy začne klesat hladina kyslíku v krvi.

Chronické onemocnění ledvin: toto onemocnění ovlivňuje celé tělesné prostředí, a to prostřednictvím nerovnováhy solí v těle a možného vlivu na hladinu vápníku a vitaminu D. Onemocnění ledvin také způsobuje hromadění škodlivých látek v krvi, protože špatně fungující ledviny je zpracovávají pomaleji. To může vést ke skutečné svalové slabosti i svalové únavě.

Anémie: Jedná se o nedostatek červených krvinek. Má mnoho příčin včetně silné menstruace, nesprávné stravy, ztráty krve, těhotenství, genetických podmínek, infekcí a rakoviny. Snižuje schopnost krve přenášet kyslík do svalů, takže se snáze unaví. Anémie se často „vkrádá“ poměrně pomalu, takže výrazná svalová únava a dušnost se mohou objevit dříve, než je stav diagnostikován.

Stavy ovlivňující „pohon“ mozku ke svalům

Úzkost: Celková únava může být způsobena úzkostí. Ta je způsobena nadměrnou aktivitou adrenalinového (epinefrinového) systému v těle.

Deprese: celková únava a pocit celkové únavy mohou být způsobeny také depresí.

Poznámka: Úzkost i deprese jsou stavy, které spíše než skutečnou slabost způsobují pocit únavy a „vyčerpání“.

Chronická bolest: Chronická bolest může mít celkový vliv na hladinu energie. Stejně jako úzkost stimuluje v těle produkci chemických látek (hormonů), které reagují na bolest a zranění. Tyto chemické látky vedou k pocitu únavy nebo vyčerpání. Při chronické bolesti může docházet ke skutečné slabosti, protože svaly nemusí být kvůli bolesti a nepohodlí používány.

Poškození svalů v důsledku zranění

Existuje mnoho způsobů, jak může dojít k přímému poškození svalů. Nejzřetelnějším z nich je zranění nebo úraz, například sportovní zranění, natažení a podvrtnutí. Při jakémkoli svalovém poranění dochází uvnitř svalu ke krvácení z poškozených svalových vláken a následně k otoku a zánětu. Tím se sval stává méně pevným a jeho používání je také bolestivé. Hlavním příznakem je místní bolest, ale projevuje se také slabostí.

Léky

Některé léky mohou způsobit svalovou slabost a poškození svalů jako vedlejší účinek nebo jako součást alergické reakce. Ta obvykle začíná jako únava nebo vyčerpání. Pokud se léky nepřestanou užívat, může to přerůst v trvalé změny.

Mezi běžně užívané léky, které to mohou příležitostně způsobit, patří statiny (užívané ke snížení hladiny cholesterolu), některá antibiotika (včetně ciprofloxacinu a penicilinu) a protizánětlivé léky proti bolesti (např. naproxen a diklofenak).

Dlouhodobé užívání předepsaných perorálních steroidů nebo vysokých dávek steroidů (např. pokud jsou podávány injekčně) rovněž způsobuje svalovou slabost a ochabování. Jedná se o očekávaný nežádoucí účinek, který se pravděpodobně objeví u každého, kdo je dlouhodobě léčen, a je jedním z důvodů, proč se lékaři snaží vyhnout předepisování dlouhodobých nebo vysokých dávek steroidů.

Mezi méně často používané léky, které mohou způsobit svalovou slabost a poškození svalů, patří např:

  • Některé léky na srdce
  • Chemoterapeutika.
  • Léky na HIV.
  • Interferon - používá se u některých druhů rakoviny a roztroušené sklerózy (RS).
  • Léky používané k léčbě hyperaktivní štítné žlázy.

Další látky

Dlouhodobé užívání alkoholu může způsobit slabost ramenních a kyčelních svalů.

Kouření může nepřímo oslabit svaly. Kouření způsobuje zužování tepen, což vede k onemocnění periferních tepen.

Zneužívání kokainu může způsobit výraznou svalovou slabost, stejně jako jiné rekreační drogy.

Poruchy spánku

Problémy, které narušují nebo zkracují spánek, vedou k celkovému zvýšení únavy, včetně svalové „únavy“. To může zahrnovat např:

  • Čistá nespavost.
  • Úzkost.
  • Deprese.
  • Chronická bolest.
  • Syndrom neklidných nohou.
  • Práce na směny nebo jiné vnější faktory, které ovlivňují schopnost spánku, například malé děti.

Neobvyklé příčiny svalové slabosti

Chronický únavový syndrom (CFS)

Předpokládá se, žeCFS mohou vyvolat některé virové infekce, například žlázová horečka (virus Epsteina-Barrové) a chřipka (influenza), ale není to dobře známo. Svaly nejsou zanícené, ale velmi snadno se unaví. Pacienti mají často pocit, že ke svalové činnosti, která se jim dříve zdála snadná, je zapotřebí obrovské námahy.

U CFS svaly obvykle nejsou vyčerpané a při testech mohou mít normální sílu. To je uklidňující, protože to znamená, že šance na obnovení zcela normální funkce je velmi vysoká. CFS způsobuje také duševní únavu a vyčerpávající jsou i další činnosti, jako je čtení a společenské aktivity. Pacienti často vykazují příznaky deprese a špatného spánku.

Fibromyalgie

Toto onemocnění je podobné CFS. U fibromyalgie jsou však svaly citlivé na dotek a velmi snadno se unaví. Obvykle nejsou vyčerpané a při formálním testování mohou vykazovat normální (i když nepříjemnou) sílu. Lidé s fibromyalgií si obvykle stěžují spíše na bolest než na únavu nebo slabost.

Nedostatečná činnost štítné žlázy (hypotyreóza)

Při tomto onemocnění vede nedostatek hormonů štítné žlázy k celkové únavě. Pokud se hypotyreóza neléčí, může dojít k degeneraci svalů a ochablosti. To může být závažné a obtížně zvratitelné. Hypotyreóza je časté onemocnění, ale obvykle se zachytí včas a léčí se dříve, než se mohou objevit dlouhodobé svalové problémy.

Poruchy elektrolytů a nedostatek tekutin v těle (dehydratace)

Problémy s rovnováhou solí v těle, včetně dehydratace v důsledku nedostatečného pitného režimu, způsobují svalovou únavu. Ta může být v extrémních případech, jako je dehydratace během maratonu, závažná. Při nerovnováze solí v krvi svaly pracují hůře.

Stavy svalového zánětu

Zánětlivá onemocnění svalů obvykle postihují starší dospělé a patří mezi ně stavy, jako je polymyalgia rheumatica (ramenní a stehenní svaly jsou citlivé a slabé), polymyozitida a dermatomyozitida.

Některé z těchto stavů dobře reagují na steroidy (které je třeba užívat po mnoho měsíců, než stav ustoupí). Bohužel, jak bylo vysvětleno výše, steroidy také často způsobují ochabování svalů a slabost.

Stavy celkového zánětu tkání nebo kloubů, jako je systémový lupus erythematodes a revmatoidní artritida, mohou způsobovat svalovou slabost. V malé části případů revmatoidní artritidy může být svalová slabost a únava jediným příznakem onemocnění po delší dobu.

Rakovina

Rakovina může přímo způsobit poškození svalů, ale přítomnost rakoviny kdekoli v těle může také způsobit celkovou svalovou únavu. U pokročilého onemocnění vede ke skutečné svalové slabosti také celkový úbytek hmotnosti. Svalová slabost obvykle není prvním příznakem rakoviny, ale objevuje se později v průběhu onemocnění.

Nervové stavy, které poškozují svaly

Stavy postihující nervy obvykle vedou ke skutečné svalové slabosti. Pokud totiž přestane fungovat nerv vedoucí ke svalovému vláknu, nemůže pracovat ani svalové vlákno, které ochabne a nakonec se smrští.

Neurologické onemocnění: svalová slabost může být způsobena cerebrovaskulárním onemocněním, jako je mozková mrtvice a krvácení do mozku a poranění míchy. Nádory v mozku mohou rovněž vést ke svalové slabosti. Svaly, které částečně nebo zcela ochrnou, ztrácejí svou normální sílu a nakonec ochabnou. Určité zotavení je možné, ale bude pomalé a nemusí být úplné.

Onemocnění související s páteří: Při poškození nervů vycházejících z páteře (např. „sklouznutí“ ploténky v dolní části zad nebo krku) může dojít ke slabosti. Když se ploténky vykloubí, vytvářejí tlak na nervy jdoucí níže v těle. Slabost postihuje pouze svaly obsluhované podrážděným nebo stlačeným nervem.

Další neobvyklá onemocnění nervů:

Roztroušená skleróza (SM): je způsobena poškozením nervů v mozku a míše a může způsobit náhlé ochrnutí svalů. Může dojít k jeho částečnému zotavení, ale ne vždy se tak stane.

Guillainův-Barrého syndrom: Jedná se o ochrnutí po infarktu, které způsobuje slabost a ztrátu funkce svalů na rukou a nohou. Může trvat mnoho měsíců, i když úplné zotavení je běžné.

Parkinsonova choroba: Jedná se o progresivní pohybovou poruchu, která postihuje především osoby starší 60 let. Kromě svalové slabosti se u lidí s Parkinsonovou chorobou vyskytuje také třes a ztuhlost. Často mají potíže se zahájením a zastavením pohybu. U lidí s Parkinsonovou chorobou se častěji vyskytují deprese a úzkost.

Vzácné příčiny svalové slabosti

Genetická onemocnění postihující svaly

Svalové dystrofie: jedná se o dědičná onemocnění, která postihují svaly. Jedná se o vzácná onemocnění, ale nejznámější a nejčastější je Duchennova svalová dystrofie. Vyskytuje se u dětí a vede k postupné ztrátě svalové síly od batolecího věku.

Mezivzácné svalové dystrofie patří syndrom Charcot-Marie-Tooth a facioskapulohumerální dystrofie. Tyto dystrofie rovněž způsobují postupnou ztrátu svalové síly a funkce. Osoby trpící těmito chorobami mohou být upoutány na invalidní vozík.

Sarkoidóza: Jedná se o vzácné onemocnění, při kterém se v kůži, plicích a měkkých tkáních včetně svalů tvoří shluky buněk (granulomy). Nemoc obvykle po několika letech odezní, ale u některých lidí může postupovat.

Amyloidóza zahrnuje ukládání abnormálního proteinu zvaného amyloid v celém těle, včetně svalů a ledvin. Amyloid poškozuje orgány, které napadá, včetně svalů.

Další vzácné příčiny: K přímému poškození svalů může dojít u vzácných dědičných metabolických stavů. Mezi příklady patří např:

  • Nemoci ukládání glykogenu (při nichž glykogen, sacharid, uniká do svalů i jiných orgánů).
  • Ještě vzácnější jsou mitochondriální onemocnění, která vznikají, když energetické systémy uvnitř svalových buněk nefungují správně.

Myotonická dystrofie: Jedná se o vzácné genetické svalové onemocnění, při kterém dochází k extrémní únavě svalů. Myotonické dystrofie se vyskytují v rodinách a mají tendenci se objevovat dříve a s přibývajícími generacemi se zhoršovat.

Stavy postihující nervy

Nemoc motorického nervu (MND): Jedná se o progresivní nervové onemocnění, které postihuje všechny části těla. Většina forem MND začíná na vnějších končetinách, rukou a nohou a postupně postupuje dovnitř. Onemocnění může postupovat měsíce nebo roky, ale u lidí s MND se často rychle objeví hluboká svalová slabost a ochablost.

MND se nejčastěji vyskytuje u mužů starších 50 let, ale existuje mnoho významných výjimek, včetně vědce Stephena Hawkinga.

Myasthenia gravis: Toto onemocnění je neobvyklá porucha, při níž dochází k rychlé únavě svalů s velmi dlouhou dobou zotavení. Může být tak extrémní, že pacienti nedokážou udržet zvednutá víčka a řeč může být nesrozumitelná.

Jedy: Jedovaté látky mohou svým působením na nervy způsobit svalovou slabost a ochrnutí. Příkladem jsou organofosfáty (používané v zemědělství a jako chemické zbraně) a botulotoxin (používaný v přípravku Botox®). V případě organofosfátů mohou být příznaky slabosti a ochrnutí trvalé.

Addisonova choroba

Addisonova choroba je vzácné onemocnění, při kterém vede nedostatečnost nadledvinek k nedostatku steroidů v krvi a k abnormalitám solí v krvi. Obvykle nastupuje postupně. U pacientů se také může objevit neočekávané opálení (pigmentace) kůže. Častý je úbytek hmotnosti, ale příznaky jsou často neurčité. Svalová únava může být mírná a je často časným příznakem. Onemocnění je velmi obtížně rozpoznatelné a k jeho potvrzení jsou zapotřebí speciální testy.

Mezi další vzácné hormonální příčiny svalové slabosti patří akromegalie (nadměrná hladina hormonu zvaného růstový hormon), nedostatečnost hypofýzy (hypopituitarismus) a závažný nedostatek vitaminu D. V případě, že se jedná o akromegalii, může být příčinou svalová slabost.

Mám svalovou slabost - co udělá lékař?

Zdravotník bude nejprve potřebovat následující informace:

  • Jak svalová slabost začala a jak dlouho přetrvává.
  • Zda se zhoršuje, zlepšuje nebo zůstává stejná.
  • Zda jsou přítomny další příznaky, například úbytek hmotnosti, nebo zda jste v poslední době cestovali do zahraničí.
  • Jaké léky nebo jiné drogy jste užívali a zda se v rodině vyskytly svalové problémy.

Charakter a závažnost slabosti, přidružené příznaky, užívání léků a rodinná anamnéza pomáhají určit příčinu vaší slabosti.

Při vyšetření se posoudí, které svaly jsou postiženy a zda se jedná o skutečnou nebo domnělou svalovou slabost. Zjistí se, zda jsou svaly citlivé na dotek (což naznačuje, že jsou zanícené) nebo neobvykle „unavené“.

Lékař možná bude muset vyšetřit centrální nervový systém, včetně rovnováhy, chůze a koordinace. Možná bude muset zorganizovat krevní testy ke zjištění abnormalit hormonů, solí a krevních buněk.

V závislosti na výsledcích těchto testů může praktický lékař doporučit specialistům zvážení dalších vyšetření, včetně:

  • Vyšetření nervů, aby se zajistilo, že nervy vedou správně.
  • Svalovou biopsii, aby se zjistilo, zda samotné svaly nevykazují známky zánětu nebo poškození. Biopsie je postup, při kterém se odebere malý vzorek k vyšetření pod mikroskopem.
  • Vyšetření, jako je CT nebo MRI , k odhalení stavů v jiných částech těla, které mohou ovlivňovat svalovou sílu a funkci.

Souhrn

Existuje mnoho možných příčin svalové slabosti. Liší se od běžných po vzácné, od závažných po méně závažné, od dočasných po trvalé. Většina případů svalové slabosti, které nemají žádnou zjevnou příčinu, je naštěstí reverzibilní. Velmi vzácně je svalová slabost jediným příznakem závažného základního onemocnění.