Trávicí soustava

Obsah:

  • Co je to trávicí soustava?
  • Co dělá trávicí soustava?
  • Anatomie trávicí soustavy
  • Jaké jsou běžné stavy, které ovlivňují trávicí soustavu?
  • Jak si mohu udržet zdravý trávicí systém?

Potrava, kterou sníte, projde neuvěřitelnou cestu vaším tělem, a to od horní části (ústa) až po spodní část (konečník). Během této cesty se užitečné části potravy vstřebávají a dodávají vám energii a živiny. Zde najdete popis fungování trávicího systému krok za krokem.

Váš trávicí systém zahrnuje mnoho orgánů. Některé zpracovávají potravu a jiné zpracovávají trávicí látky, například žluč.

Co je to trávicí soustava?

Váš trávicí systém je síť orgánů, které vám pomáhají trávit a vstřebávat výživu z potravy. Zahrnuje váš trávicí trakt (GI) a žlučový systém. Váš trávicí trakt je řada dutých orgánů, které jsou vzájemně propojeny a probíhají od úst až po konečník. Žlučový systém je síť tří orgánů, které přivádějí žluč a enzymy do trávicího traktu prostřednictvím žlučovodů.

Gastrointestinální trakt (GI)

Mezi orgány, které tvoří váš trávicí trakt, patří v pořadí, v jakém jsou propojeny, ústa, jícen, žaludek, tenké střevo, tlusté střevo a konečník.

Žlučový systém

Žlučový systém zahrnuje játra, žlučník, slinivku břišní a žlučové cesty.

Co dělá trávicí soustava?

Váš trávicí systém je jedinečně navržen tak, aby plnil svou práci a přeměňoval potravu na živiny a energii, které potřebujete k přežití. A když je s tím hotový, okamžitě sbalí pevný odpad neboli stolici, abyste se jí mohli zbavit při vyprazdňování.

Proč je trávení důležité?

Trávení je důležité, protože vaše tělo potřebuje živiny z jídla, které sníte, a tekutiny, které vypijete, aby bylo zdravé a správně fungovalo. Mezi živiny patří sacharidy, bílkoviny, tuky, vitaminy, minerály a voda. Váš trávicí systém rozkládá a vstřebává živiny z přijaté potravy a tekutin, které využívá k důležitým účelům, jako je energie, růst a obnova buněk.

Anatomie trávicí soustavy

Jaké orgány tvoří trávicí soustavu?

Hlavními orgány, které tvoří vaši trávicí soustavu, jsou orgány známé jako trávicí trakt. Jsou to: ústa, jícen, žaludek, tenké střevo, tlusté střevo a konečník. Orgánům trávicího traktu na jejich cestě pomáhají slinivka břišní, žlučník a játra.

Ústa

Ústa jsou začátkem trávicího traktu. Trávení vlastně začíná ještě předtím, než se zakousnete. Vaše slinné žlázy se aktivují, když vidíte a cítíte vůni těstovinového pokrmu nebo teplého chleba. Jakmile začnete jíst, rozžvýkáte jídlo na kousky, které se lépe tráví. Vaše sliny se smísí s potravou a začnou ji rozkládat do podoby, kterou může vaše tělo vstřebat a využít. Když polykáte, jazyk posouvá potravu do krku a do jícnu.

Jícen

Jícen, který se nachází v krku v blízkosti průdušnice, přijímá při polykání potravu z úst. Epiglottis je malá chlopně, která se při polykání skládá nad průdušnicí, aby se zabránilo udušení (když se potrava dostane do průdušnice). Sérií svalových stahů v jícnu, které se nazývají peristaltika, se potrava dostává do žaludku.
Nejprve se však musí uvolnit prstencovitý sval na dně jícnu, který se nazývá dolní jícnový svěrač, aby se potrava dostala dovnitř. Svěrač se poté stáhne a zabrání tak návratu žaludečního obsahu zpět do jícnu. (Pokud se tak nestane a obsah se vrátí zpět do jícnu, může se objevit reflux kyseliny nebo pálení žáhy.)

Žaludek

Žaludek je dutý orgán nebo „nádoba“, která uchovává potravu, zatímco se mísí se žaludečními enzymy. Tyto enzymy pokračují v procesu štěpení potravy do použitelné formy. Buňky ve sliznici žaludku vylučují silnou kyselinu a silné enzymy, které jsou zodpovědné za proces trávení. Když je obsah žaludku dostatečně zpracován, je uvolněn do tenkého střeva.

Tenké střevo

Tenké střevo se skládá ze tří úseků - dvanáctníku, tlustého střeva a tlustého střeva - je 22 stop dlouhá svalová trubice, která rozkládá potravu pomocí enzymů uvolňovaných slinivkou břišní a žluči z jater. V tomto orgánu také funguje peristaltika, která posouvá potravu a mísí ji s trávicími šťávami ze slinivky a jater.
Dvanáctník je prvním úsekem tenkého střeva. Je z velké části zodpovědný za nepřetržitý proces trávení. Jejunum a ileum nacházející se níže ve střevě jsou zodpovědné především za vstřebávání živin do krevního oběhu.
Obsah tenkého střeva začíná jako polotuhý a po průchodu orgánem končí v tekuté formě. Na změně konzistence se podílí voda, žluč, enzymy a hlen. Po vstřebání živin a průchodu tekutiny se zbytky potravy tenkým střevem se zbytky potravy přesunou do tlustého střeva.

Slinivka břišní

Slinivka břišní vylučuje do dvanáctníku trávicí enzymy, které štěpí bílkoviny, tuky a sacharidy. Slinivka břišní také produkuje inzulin, který předává přímo do krevního oběhu. Inzulín je hlavním hormonem v těle pro metabolismus cukru.

Játra

Játra mají mnoho funkcí, ale jejich hlavní úlohou v rámci trávicí soustavy je zpracovávat živiny vstřebané z tenkého střeva. Žluč vylučovaná z jater do tenkého střeva hraje také důležitou roli při trávení tuků a některých vitaminů.
Játra jsou chemickou „továrnou“ vašeho těla. Přijímají suroviny vstřebané střevem a vyrábějí z nich všechny různé chemické látky, které vaše tělo potřebuje ke svému fungování.
Játra také detoxikují potenciálně škodlivé chemické látky. Rozkládají a vylučují mnoho léků, které mohou být pro vaše tělo toxické.

Žlučník

Žlučník uchovává a koncentruje žluč z jater a poté ji uvolňuje do dvanáctníku v tenkém střevě, kde pomáhá vstřebávat a trávit tuky.

Tlusté střevo

Tlusté střevo je zodpovědné za zpracování odpadu, aby bylo vyprazdňování střev snadné a pohodlné. Je to 6 stop dlouhá svalová trubice, která spojuje tenké střevo s konečníkem.
Tlusté střevo se skládá z céka, vzestupného (pravého) tlustého střeva, příčného (transverzálního) tlustého střeva, sestupného (levého) tlustého střeva a jícnu, který se napojuje na konečník.
Stolice nebo odpad, který zůstane po trávicím procesu, prochází tlustým střevem pomocí peristaltiky, nejprve v tekutém stavu a nakonec v pevném stavu. Při průchodu stolice tlustým střevem se z ní odstraňuje voda. Stolice se ukládá v esovité (esovité) části tlustého střeva, dokud ji „hromadný pohyb“ jednou nebo dvakrát denně nevypustí do konečníku.
Obvykle trvá asi 36 hodin, než stolice projde tlustým střevem. Samotná stolice je tvořena převážně zbytky potravy a bakteriemi. Tyto „dobré“ bakterie plní několik užitečných funkcí, například syntetizují různé vitaminy, zpracovávají odpadní produkty a částečky potravy a chrání před škodlivými bakteriemi. Když se sestupné tlusté střevo naplní stolicí neboli výkaly, vyprázdní svůj obsah do konečníku a zahájí proces vylučování (stolice).

Konečník

Konečník je rovná, 8 cm dlouhá komora, která spojuje tlusté střevo s konečníkem. Úkolem konečníku je přijímat stolici z tlustého střeva, dávat vám najevo, že potřebujete vyprázdnit stolici (kakat), a zadržovat stolici, dokud nedojde k vyprázdnění. Když se něco (plyn nebo stolice) dostane do konečníku, senzory vyšlou zprávu do mozku. Mozek pak rozhodne, zda se obsah konečníku může uvolnit, nebo ne.
Pokud může, svěrač se uvolní a konečník se stáhne, čímž se zbaví svého obsahu. Pokud obsah nemůže být uvolněn, svěrač se stáhne a konečník se přizpůsobí, čímž pocit dočasně zmizí.

Konečník

Konečník je poslední částí trávicího traktu. Je to 2 cm dlouhý kanál, který se skládá ze svalů pánevního dna a dvou análních svěračů (vnitřního a vnějšího). Sliznice horní části konečníku je schopna obnažit obsah konečníku. Díky ní poznáte, zda je obsah tekutý, plynný nebo pevný.
Konečník je obklopen svěrači, které jsou důležité pro umožnění kontroly stolice. Svaly pánevního dna vytvářejí mezi konečníkem a řitním otvorem úhel, který zabraňuje vylučování stolice, když nemá. Vnitřní svěrače jsou vždy napnuté, kromě případů, kdy se stolice dostane do konečníku. Tím nás udržuje kontinentní (zabraňuje nám v nedobrovolném vykakání), když spíme nebo si jinak neuvědomujeme přítomnost stolice.
Když dostaneme nutkání jít na toaletu, spoléháme na to, že vnější svěrač udrží stolici uvnitř, dokud nedojdeme na toaletu, kde se pak uvolní a obsah se uvolní.

Jaké jsou některé běžné stavy, které ovlivňují trávicí systém?

Existují dočasné stavy a dlouhodobé nebo chronické nemoci a poruchy, které ovlivňují trávicí systém. Je běžné, že se čas od času objeví stavy, jako je zácpa, průjem nebo pálení žáhy. Pokud se u vás takové zažívací potíže vyskytují často, určitě se obraťte na svého lékaře. Může se jednat o příznak závažnější poruchy, která vyžaduje lékařskou péči a léčbu.
Mezi krátkodobé nebo dočasné stavy, které ovlivňují trávicí systém, patří např:

  • Zácpa: Zácpa se obecně projevuje tím, že chodíte kadit (vyprazdňovat se) méně často než obvykle. Při zácpě je vaše stolice často suchá a tvrdá a vykašlávání je obtížné a bolestivé.
  • Průjem: Průjem je stav, kdy máte řídké nebo vodnaté bobky. Průjem může být způsoben mnoha příčinami, včetně bakterií, ale někdy je příčina neznámá.
  • Pálení žáhy: Ačkoli má pálení žáhy v názvu slovo „srdce“, ve skutečnosti se jedná o problém s trávením. Pálení žáhy je nepříjemný pocit pálení na hrudi, který se může přesunout až do krku a šíje. Vzniká, když se kyselé trávicí šťávy ze žaludku vracejí zpět do jícnu.
  • Hemoroidy: Hemoroidy jsou zduřelé, rozšířené žíly, které se tvoří uvnitř i vně konečníku a řitního otvoru. Mohou být bolestivé, nepříjemné a způsobovat krvácení z konečníku.
  • Žaludeční chřipka (gastroenteritida): Žaludeční chřipka je infekce žaludku a horní části tenkého střeva, obvykle způsobená virem. Obvykle trvá méně než týden. Žaludeční chřipkou onemocní každoročně miliony lidí.
  • Žaludeční vřed: Žaludeční vřed je vřed, který se vytvoří na sliznici jícnu, žaludku nebo tenkého střeva. Nejčastějšími příčinami vředů jsou infekce bakterií zvanou Helicobacter pylori (H. pylori) a dlouhodobé užívání protizánětlivých léků, jako je ibuprofen.
  • Žlučové kameny: Žlučové kameny jsou malé kousky pevného materiálu vytvořeného z trávicí tekutiny, které se tvoří ve žlučníku, malém orgánu pod játry.

Mezi běžné nemoci a poruchy trávicí soustavy (gastrointestinální onemocnění) patří např:

  • GERD (chronický reflux kyseliny): GERD (gastroezofageální refluxní choroba nebo chronický reflux kyseliny) je onemocnění, při kterém obsah žaludku obsahující kyselinu často uniká zpět do jícnu.
  • Syndrom dráždivého tračníku (IBS): IBS je stav, při kterém se svaly tlustého střeva stahují častěji nebo méně často než obvykle. Lidé s IBS trpí nadměrnou plynatostí, bolestmi břicha a křečemi.
  • Nesnášenlivost laktózy: Lidé s intolerancí laktózy nejsou schopni trávit laktózu, cukr, který se nachází hlavně v mléce a mléčných výrobcích.
  • Divertikulóza a divertikulitida: Divertikulóza a divertikulitida jsou dvě onemocnění, která se vyskytují v tlustém střevě (nazývaném také tlusté střevo). Společným znakem obou je divertikl, což jsou kapsy nebo vybouleniny, které se tvoří ve stěně tlustého střeva.
  • Rakovina: Rakovina, která postihuje tkáně a orgány trávicí soustavy, se nazývá rakovina trávicího traktu (GIT). Existuje několik typů rakoviny GIT. Mezi nejčastější rakoviny trávicí soustavy patří rakovina jícnu, rakovina žaludku (rakovina žaludku), rakovina tlustého střeva (rakovina tlustého střeva), rakovina slinivky břišní a rakovina jater.
  • Crohnova choroba: Crohnova choroba je celoživotní forma zánětlivého onemocnění střev (IBD). Toto onemocnění dráždí trávicí trakt.
  • Celiakie: Celiakie je autoimunitní onemocnění, které může poškodit tenké střevo. K poškození dochází, když člověk s celiakií konzumuje lepek, bílkovinu obsaženou v pšenici, ječmeni a žitu.

Jak si mohu udržet zdravý trávicí systém?

Pokud máte zdravotní potíže, vždy se zeptejte svého lékaře, co byste měli dělat a jíst, abyste zůstali zdraví a zvládli svůj stav. Obecně lze říci, že následující způsoby udržují váš trávicí systém zdravý:

  • Často pijte vodu: Voda pomáhá potravě, kterou sníte, snadněji procházet trávicím systémem. Nízký obsah vody ve vašem těle (dehydratace) je častou příčinou zácpy.
  • Zařaďte do svého jídelníčku vlákninu: Vláknina je prospěšná pro trávení a pomáhá tělu při pravidelném vyprazdňování. Dbejte na to, abyste do svého jídelníčku zařadili jak rozpustnou, tak nerozpustnou vlákninu.
  • Jeztevyváženou stravu: dbejte na to, abyste každý den snědli několik porcí ovoce a zeleniny. Dávejte přednost celozrnným obilovinám před zpracovanými a obecně se snažte vyhýbat zpracovaným potravinám. Vybírejte si častěji drůbež a ryby než červené maso a omezte veškeré zpracované maso. Omezte množství konzumovaného cukru.
  • Jezte potraviny s probiotiky nebo užívejte probiotické doplňky stravy: probiotika jsou dobré bakterie, které pomáhají bojovat proti špatným bakteriím ve střevech. Vytvářejí také zdravé látky, které vyživují střeva. Konzumace probiotik může být obzvláště užitečná po užívání antibiotik, protože antibiotika často ničí jak špatné, tak dobré bakterie ve střevech.
  • Jezte s rozumem a žvýkejte jídlo: Jíst pomalu, aby tělo mělo čas potravu správně strávit. Vaše tělo vám také dá signál, že je syté. Je důležité jídlo důkladně rozžvýkat, protože to pomáhá zajistit, aby vaše tělo mělo dostatek slin (slin) k trávení. Úplné rozžvýkání jídla také usnadňuje trávicímu systému vstřebávání živin obsažených v jídle.
  • Cvičení: Fyzická aktivita a gravitace pomáhají posouvat potravu trávicím systémem. Například procházka po jídle může vašemu tělu pomoci snadněji strávit potravu.
  • Vyhýbejte se alkoholu a kouření: Alkohol může zvýšit množství kyseliny v žaludku a může způsobit pálení žáhy, reflux a žaludeční vředy. Kouření téměř zdvojnásobuje riziko vzniku refluxu. Výzkum ukázal, že u lidí s trávicími problémy, kteří přestali kouřit, se příznaky zlepšily.
  • Zvládejte stres: Stres je spojován s trávicími problémy, jako je zácpa, průjem a IBS.