Zánět kloubů
Obsah:
- Co je to zánět kloubů?
- Příčiny zánětu kloubů
- Příznaky zánětu kloubů
- Léčba zánětu kloubů
- Shrnutí
Co je to zánět kloubů ?
K zánětu kloubů dochází, když imunitní systém nebo poškozená tkáň uvolňují chemické látky, které způsobují otok a další příznaky v kloubu. Může postihnout pouze jeden kloub, například když člověk utrpí úraz. Některá onemocnění však mohou vést k více případům zánětu kloubů v celém těle.
Když je kloub zanícený, cévy v jeho okolí se rozšíří, aby se do něj dostalo více krve. Bílé krvinky, které hrají klíčovou roli v imunitní reakci organismu, spěchají na zanícené místo, kde bojují proti jakékoli infekci nebo dráždivé látce.
Tato reakce vede k zánětu v dané oblasti. Kloub může být horký nebo bolestivý a zánět může zesílit bolest základního zranění nebo infekce.
Z krátkodobého hlediska zánět pomáhá tělu bojovat proti nebezpečným vetřelcům. Chronický zánět však může kloub poškodit.
Příčiny zánětu kloubů
Nejčastější projevy a příčiny zánětu kloubů
Zánět může být akutní nebo chronický a může mít infekční nebo neinfekční původ. Infekční zánět způsobují bakterie a viry, zatímco neinfekční zánět může vzniknout například v důsledku různých autoimunitních procesů. Při zánětu kloubů ruky se obvykle objevují následující příznaky:
- bolest kloubů, ztuhlost, citlivost, omezení pohybu,
- otoky,
- kožní projevy, např. zarudnutí kůže v oblasti kloubu,
- zvýšení teploty, také lokální zvýšení teploty v oblasti zánětu,
- nevolnost.
Rizikovými faktory, které mohou ovlivnit vznik zánětu, jsou např. genetická predispozice, vyšší věk, špatný životní styl, oslabený imunitní systém, časté infekce, užívání některých léků nebo hormonální poruchy. Pokud není zánět způsoben cizorodým patogenem, může znamenat závažnější onemocnění, například revmatismus nebo osteoartrózu.
Osteoartritida je nejčastější formou zánětu kloubů. Může vzniknout v důsledku genetické predispozice, nadváhy, nadměrného používání nebo poranění kloubu. Revmatismus je naproti tomu chronické zánětlivé onemocnění kloubů a existuje mnoho typů tohoto onemocnění - mezi nejznámější patří například DNA nebo revmatoidní artritida.
Nejčastějšími příčinami zánětu kloubů jsou:
Úraz
Poranění kloubu obvykle způsobuje lokální zánět. Někdy však může způsobit zánět několika kloubů, pokud jsou velmi blízko sebe. Pokud si například člověk poraní nohu, může mít zánět kloubů na několika prstech.
Otok je přirozenou reakcí těla na zranění. Zánět pomáhá tělu dodávat do poraněného kloubu živiny a bílé krvinky, které bojují proti infekci a podporují hojení.
Zánět je však bolestivý a intenzivní otok může ve skutečnosti zpomalit hojení. Každý, u koho se objeví zánět, který je natolik silný, že narušuje každodenní fungování, by měl navštívit lékaře.
Zánětlivá artritida
Artritida je skupina onemocnění, která ovlivňují zdraví kloubů. Zánětlivé formy artritidy způsobují zánět kloubů. Většina typů zánětlivé artritidy je chronická, progresivníZdroj. Mohou začínat v jednom kloubu, ale nakonec postupují do dalších kloubů.
Mezi příklady zánětlivé artritidy patří např:
- Lupus
- revmatoidní artritida
- systémová skleróza
Mnoho typů zánětlivé artritidy je autoimunitních onemocnění, což znamená, že k nim dochází, když imunitní systém těla omylem napadne zdravou tkáň.
Zánětlivá artritida však může být způsobena také některými infekcemi. K septické artritidě dochází při infekci kloubu. Někdy se infekce v jiné části těla dostane krevním řečištěm do kloubu.
Tento typ zánětu není chronický a obvykle se léčbou zlepší. Bez včasné léčby však hrozí trvalé poškození kloubů a kostí.
Příznaky zánětu kloubů
Mezi příznaky zánětu kloubů patří např:
- potíže s pohybem postiženého kloubu nebo kloubů
- otok nebo vykloubení kloubu
- bolest nebo pálení v kloubu
- bolest v okolí kloubu
- bolest jinde, protože osoba může kvůli bolesti změnit své činnosti nebo způsob pohybu
- zarudnutí nebo teplo v okolí kloubu
Pokud se příznaky objeví po úrazu, je zánět obvykle pouze krátkodobou reakcí na úraz.
Lidé, kteří pozorují přetrvávající zánět nebo bolest, mohou mít artritidu. Bolest kloubů, která se objeví s horečkounebo po infekci, může signalizovat infekci kloubů, která vyžaduje okamžité lékařské ošetření.
Léčba zánětu kloubů
Správná léčba zánětu závisí na příčině. Některá drobná poranění se zlepší sama odpočinkem a časem. Závažnější poranění mohou vyžadovat lékařské ošetření nebo dokonce operaci.
Lidé s bakteriální infekcí často potřebují antibiotika. V závažných případech mohou potřebovat pobyt v nemocnici.
Při vážných poraněních a chronických zánětech mohou pomoci následující lékařské zákrokyDůvěryhodný zdroj:
- Léky na předpis: Mohou zahrnovat léky proti bolesti na předpis nebo nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), léky na artritidu nebo protizánětlivé léky.
- Injekce: Kortikosteroidní injekce mohou pomoci zmírnit zánět a ulevit od bolesti.
- Fyzikální terapie: Fyzikální terapie může člověku pomoci obnovit funkci a zabránit poškození okolních svalů a struktur.
- Změny stravy: Některé důkazy naznačují, že určité bylinné doplňky nebo změny stravy mohou tělu pomoci v boji proti zánětu. Výzkum hodnotící tato opatření však není jednoznačný. Před provedením významných změn ve stravování je nejlepší poradit se s lékařem.
- Alternativní a doplňkové prostředky: Někteří lidé nacházejí úlevu v akupunktuře, masážích, chiropraktické péči a dalších formách alternativní medicíny. Lékař vám pravděpodobně doporučí používat tyto prostředky pouze vedle standardní léčby, aby se maximalizoval jejich přínos.
Léky
U většiny typů zánětů může pomoci několik domácích léků bez ohledu na příčinu:
- V prvních dnech po zranění může pomoci RICE: odpočinek, led, komprese a elevace. Lze zkusit přikládat ledový obklad po dobu asi 20 minut, nechat kloub v klidu a udržovat jej ve zvýšené poloze, jak jen to je možné. Zábal může kloub stlačit, čímž se sníží zánět.
- Cvičení: Správné cvičení může zlepšit funkci a napomoci rychlejšímu hojení zranění. Je však důležité poradit se s lékařem nebo fyzioterapeutem o bezpečných možnostech cvičení při krátkodobých i chronických zánětech.
- Léky proti bolesti: Volně prodejné léky mohou pomoci při bolesti a zánětu.
- Masáž: Některým lidem pomáhá masáž oblasti kolem poraněného kloubu.
- Teplo: Teplo může pomoci při některých formách zánětu. Bezprostředně po úrazu však může teplo zánět zhoršit, proto je nejlepší s použitím tohoto prostředku několik dní počkat.
- Epsomská sůl: Někteří lidé zjistili, že namáčení v epsomské soli, například v teplé koupeli, pomáhá zmírnit bolest.
Shrnutí
Zánět má mnoho podob a může postihnout jeden kloub nebo mnoho kloubů v celém těle.
Krátkodobý zánět kloubů způsobený zraněním obvykle odezní sám.
Chronický zánět se léčí obtížně a může se časem zhoršovat, ale mohou pomoci různé léky. Člověk se může obrátit na lékaře, který mu pomůže zvládnout všechny formy zánětu.
Záněty kloubů jsou bolestivé a při dlouhodobém postižení vedou k destrukci a omezení pohybu. Při infekční artritidě je nutné co nejdříve navštívit lékaře a nasadit antibiotika. U celkových příznaků akutní chirurgickou léčbu. Revmatoidní a revmatoidní artritida mají podklad v již existujícím infekčním onemocnění. Zde je nutné zdůraznit, že streptokoková onemocnění - angíny, by měla být vždy dobře léčena antibiotiky, a také u ostatních bakteriálních onemocnění je nasazení antibiotik vhodné.
Samozřejmě je nutné doplnit odpočinek, včetně doby rekonvalescence, aby tělo nereagovalo tvorbou protilátek proti vlastním tkáním. U dnavé artritidy jsou na prvním místě režimová a dietní opatření - omezit alkohol, vnitřnosti, zvěřinu, luštěniny, kakao atd.